جاذبه های گردشگری نمین

مشه‌سویی

این آب که دمای آن حدود 25 درجه سانتیگراد می باشد از چشمه‌ای تامین می شود که مستقیماً به داخل حوضی که از سنگ تراشیده شده است می ریزد. در طول سال مسافران برای گذران تعطیلات و استفاده از این آب معدنی به این منطقه مسافرت می نمایند.

 گرده‌سویی

این آب معدنی در نزدیکی روستای گرده، واقع در غرب نمین، قرار دارد. آب آن کم ولی فوق‌العاده سرد است. اهالی برای درمان پادرد از این آب استفاده می کنند.

 بروکش‌سویی

در شمال شرقی خانقاه علیا و در دامنه کوه نسبتاً کم ارتفاعی(در مسیر جاده قدیم تهران) قرار گرفته است. آب این چشمه در تمام فصول سال به یک اندازه است. خاک اطراف چشمه کاملاً سیاه و شبیه خاک زغال است. آب چشمه نیز بیش از اندازه سرد است بطوریکه دست را نمیتوان بیش از 5 دقیقه داخل آن  نگه داشت. آب آن نیز بسیار سبک و شیرین است ، بعد از یک وعده غذایی زیاده از حد با نوشیدن یک لیوان از آب این چشمه بعد از حدود نیم ساعت احساس گرسنگی به انسان دست میدهد.

قره چناق
واراترین آب چاه منطقه در روستای قره چناق قرار دارد که با حفر دو حلقه چاه ( که یکی هم آرتزین بوده است . ) قسمتی از آب شرب شهر نمین فراهم می شود .  این آب خاصیّت رفع سنگ کلیه را به علّت پایین بودن املاح آن دارا می باشد .  
چشمه آب گرم علی داشی

این چشمه به دلیل نزدیکی به جادّه ی اصلی از طرف آستارا و گردنه حیران از رونق زیادی برخوردار بوده و همه ساله پذیرای عدّه ی کثیری از توریستهای نواحی اطراف می باشد . این چشمه در پای یک پرتگاه سنگی در محلّی به نام علی داشی در بالای درّه ی گیله ده واقع شده است . خواص درمانی آب گرم علی داشی بسیار معروف است و دردهایی همچون درد مفاصل ( روماتیسم ) چشم درد ، دل درد ، کمر درد ، رفع باد و قولنج و تقویت اعصاب را شامل شده و بسیاری از این ناراحتی ها را درمان می کند . علاوه بر خاصیّت درمانی ، به دلیل واقع شدن در یک محیط ییلاقی و خوش منظر و خوش آب و هوا از ویژگی توریستی و تفریحی خاصّی برخوردار است .

با همکاری آقای مینایی وآقای سلمانی

/ 81 نظر / 2 بازدید
نمایش نظرات قبلی
فاطمه

سلام خانم ، حال شما ؟ امیدوارم که خوب باشی . وبلاگت اطلاعاتش عالیه . راستی یه چیزی. من هر دفعه این مشه سویی تورو میبینم گریه ام میگیره . منو یاد ملک ننه ام میندازه ! خیلی در مورد این آب حرف میزد . موفق باشی عزیزم

از رشت

[گل] کارتون خوبه. موفق باشید. ولی منتظریم که از تالش هم بنویسید. البته اگرچه که بنویسی ما بیشتر مطالبه می کنیم که باز هم بنویسید. اما اگر مطلبی از تالش و تالشان در وبلاگ شما ببینیم بسیار شادمان می شویم.

مهدی دانش

سلام همشهری. با غزل درس شیرین به روزم[گل]

رفيق نيا

سلام شليك مقدس به نمايشنامه اي دعوتيت نقدتان راهمراه داشته باشيد منتظريم

رفيق نيا

سلام شليك مقدس به نمايشنامه اي دعوتيت نقدتان راهمراه داشته باشيد منتظريم

غریبه

سلام من اپم بایه مطلب و یه اهنگ بسیاز زیبا و با احساس به نام گل من منتظرمممممممممممممممممممممممممممممممممممممممممممممممم

soso

بیز مقامات اهلیوگ میخانه لردن چیخموشوگ باده لر نوش ایلییب پیمانه لردن چیخموشوگ وبلاگ خوبی دارین بهتون تبریک میگم ....[پلک] بهترین مترجم کسی لست که سکوت را ترجمه کند

آذین

سلام سولماز جان خوابی؟ 2 ماه شد که این مطلب رو صفحه مونده لطفا مطالب جدید تر را فراموش نکن

موسازاده

سلام خانم پور نعمت درمانده نباشید و قلمتان سر زنده سبز در مورد جاذبه های گردشگری نمین ، اشاره به گرده سويي داشتيد ولي اين درست نيست . در اصل اين آب معدني در سرحد يعني مرز زمينهاي روستاي اورنج و روستاي امين جان واقع شده روستاي گرده ، نه در نزديكي آن چشمه واقع شده نه در زمين هاي اين روستا. پس هيچ گونه تعلقي به روستاي گرده نداشته و آوردن گرده سويي مطلقا اشتباه مي باشد . اين آب معدني نزديكي روستاي اورنج واقع شده و از ديرباز به نام يئل سويي روستاي اورنج مشهور است خواهشمند است آن اشتباه فاحش را اصلاح نماييد. با تشكر محمد موسازاده

موسازاده

سلام خانم پورنعمت، آب معدني كه جناب عالي اشاره داشتيد ، آن هم هيچ گونه تعلقي به روستاي گرده ندارد. به دليل اين كه آن چشمه پايين تر از راه آسفالت پيله رود و كنار راه شوسه عنبران و اورنج ، در زمين هاي مراتع امين جان واقع شده است و در آن حوالي روستاي گرده هيچ ملكيتي ندارد و هم چنين آن چشمه در بين اهالي به قوتور سويي و سانجي سويي مشهور مي باشد و اخيرا هم يك امين جاني آن را تعمير و باز سازي نموده است و اگر از اهالي روستاي گرده هم بپرسيد همين جواب براي شما داداه مي شود. پس وجه تسميه گرده سويي از چه بابت است كه معلوم نيست! باتشكر.