مصاحبه با خبرنگار نشریه اردبیل فردا

آقای قلیزاده بعنوان اولین سوال بفرمایید باتوجه به گمانه زنی ها واخبار منتشره که حکایت از کاندیداتوری شما داشت چرا کاندیدا نشدید؟ 

 
     آمادگی نداشتم واز چند ماه قبل هم به برخی از دوستان مطبوعاتی وخبرنگاران گفته بودم  که نخواهم آمدمعتقدم  بانوشتن چند مقاله وانجام دادن چند مصاحبه نمیتوان گفت من هم میخواهم کاندیدا بشوم باید شرایط مهیا بشود. مردم باید شناخت خوبی از کاندیداها داشته باشند تا بتوانند دست به انتخاب درستی بزنند.بنده معتقد به تحمیل خود به مردم نیستم وشیوه های تبلیغی مرسوم فعلی راقبول ندارم.         
 
یعنی فضای انتخاباتی منظورتان است؟  
 
    بله. دقیقا.اولا در چند سال اخیرمتاسفانه انتخابات مجلس در اردبیل پولی شده ثانیا نماینده در حوزه انتخاباتی آنقدر وعده های اجرایی عملی وغیر عملی میدهد که وقتی  انتخاب هم بشود دیگر فرصتی برای ایفای وظایف نمایندگی پیدا نمیکند. فضای انتخاباتی اردبیل به گونه ای است که نماینده وامدار برخی ها میشود دواگر خیلی زرنگ باشد فقط میتواند جواب آن افراد را بدهد.به قول یکی از بزرگان که گفته بود(( نماینده پیش فروش شده به درد مجلس نمیخورد))  
  
بنظر شما چاره چیست؟
 
تشکیل گروههای فکری وفعال شدن وشکل گیری احزاب قوی که از نخبگان وسیاسیون شهرمان شکل بگیرد. من از شما سوال میکنم چرا خیلی از سیاسیون انزوا وگوشه گیری را به فعالیت ترجیح میدهند؟مگرافراد قوی تر از این افرادی که برای کاندیداتوری مطرح هستند در جامعه اردبیل نداریم؟ در جامعه فعلی اردبیل افراد قدر وسالم که هم متعهد هستند وهم متخصص زیادداریم ولی چرا در عرصه انتخابات حضور پیدا نمیکنند؟ شما بعنوان خبر نگار باید بررسی کنید. حاج آقا عاملی امام جمعه محترم هشدارهای تکان دهنده ای قبل از ماه مبارک رمضان داده بودند در خصوص افطاری انتخاباتی و... چقدر از این نظرات استقبال شد؟ آیا نخبگان جامعه و مطبوعات در تشریح نظرات ودلسوزیهای معظم له وانتقال آنها به جامعه به وظایف خود عمل کردند؟اردبیل مرکز استان است وانتخابات آن باید با شهرهای کوچک فرق داشته باشد ولی متاسفانه اینگونه نیست. 


  عملکرد کاندیداهای فعلی  راچگونه ارزیابی میکنید؟ 
       
      متاسفانه برخی کاندیداها برای مردم مشق شب مینویسند وچون حرفی برای گفتن ندارند برای مردم قصه تعریف میکنند که به این دوستان توصیه میکنم مردم ازشنیدن قصه خسته شده اند واین افراد بهتر است دردهای مردم ومشکلات شهرمان را در شعارها وگفتارهایشان بیان کنند. با مرور برخی سایتها متوجه میشوید از حالا تبلیغات منفی وتخریب شکل گرفته که بهتر است این عزیزان به جای تبلیغات سلبی وتخریب دیگر رقبا برنامه های خود را در معرض قرار دهند. یکی از دوستان که واحد تولیدی فعال در فاز2 شهرک صنعتی اردبیل دارد چند وقت پیش آماری به من داد که نزدیک 80درصد واحدهای تولیدی در فاز2 عملا تعطیل هستند این معضلات نتیجه چیست؟ نتیجه برخی بده وبستانها وویژه خواری هاست. چون فردی که هیچ تخصصی در صنعت ندارد صرف استفاده از وام توسط برخی آقایان معرفی شده  وپس از استفاده از مزایای وام  واحداث یک سالن خالی به جای اشتغالزایی .در بخشهای خدماتی یا مسکن سرمایه گذاری کرده است تازه بدهی بانک را نیز نمی پردازند.وهیچکس نیزپاسخگو نیست.کاندیداها این موارد را بررسی کنند.یا بحث صنایع مادرکه داستان خود را دارد. کاندیداها به این موضوع بپردازند که سهم استان از کل بودجه کشور چقدر است؟ 
 
آقای قلیزاده خیلی روشن بفرمایید عملکرد نمایندگان استان را چگونه ارزیابی می کنید؟
   
سوال سختی راپرسیدیدوبهتر است جواب این سوال را از مردم بپرسید ولی در جواب سوالتان عرض میکنم انسان نباید مسایل را سیاه ویا سفید ببیند من قصد حمایت از نماینده خاصی را ندارم ولی بطور کلی فضای منفی صورت گرفته در جامعه بر علیه نمایندگان فعلی را درست نمیدانم البته این راهم عرض میکنم که ما اگر در مجلس 30و40 نماینده فعال  داشته باشیم نمایندگان اردبیل جزو آن چهل نفر نیستند.
 
نظر شما در خصوص طرح سوال از ریس جمهور چیست؟
 
     متاسفانه بخاطر عملکرد برخی وکیل الدوله ها سوال از ریس جمهور به یک معما تبدیل شده است.سوال از ریس جمهور حق مسلم یک نماینده است وبه قول آقای مطهری از طراحان سوال ((اگر تهران زیر بمباران دشمن نیز باشد باز سوال از ریس جمهورمفید است)) شما عنایت داشته باشید نمایندگان در 10 محور سوالات خویش را مطرح کرده اند. از جمله عزل خارج از عرف آقای متکی وزیر امور خارجه کشورمان.بحث جریان انحرافی.عدم تخصیص بودجه مترو تهران وکلانشهرها- غیبت 11روزه ریس جمهور- نحوه هزینه کرد بودجه فرهنگی دولت وسوالات دیگر؟ من به جرات عرض میکنم که نه تنها نمایندگان بلکه قاطبه ملت برای این سوالات پاسخ میخواهد.من از شما می پرسم  عزل آقای متکی با کدام یک از اصول دیپلماتیک سازگاری داشت؟ چرا آقای رییس جمهور بودجه مصوب مجلس برای متروی تهران را نمیدهد تا مردم راحت نفس بکشند؟ چرا باید مردم دست به دعا شوند تا دولت بودجه مترو را بدهد؟البته دولت بخاطر مسایل سیاسی به خیلی ازتعهدات خویش نسبت به شهرداری تهران عمل نمیکند.این که میگویم معما به این خاطر است که در مقطعی برخی نمایندگان راضی به طرح استیضاح دکتر مطهری در صحن مجلس شدند ولی این سوالات هنوز مطرح نشده. مگر ما در مجلس چند نماینده مثل علی مطهری.دکتر توکلی و... داریم؟بنظر من مجلسی که نمیتواند از حقوق ملت دفاع کند به درداین ملت نمیخورد ونیاز به خانه تکانی دارد.مردم می پرسند در پس گرفتن امضای برخی نمایندگان چه معاملاتی صورت میگیرد؟ خیلی راحت بگویم نماینده ای که اهل مماشات ومعامله است نمیتواند از حقوق مسلم ملت دفع کند.
 
      نظرتان در خصوص طرح نظارت بر نماینده ها چیست؟
  
    اگر هدف از طرح این باشد نماینده حرف نزند وسکوت کند مخالفم ولی اگر هدف از طرح نظارت به  ولنگاریهای برخی نمایندگان باشد موافق هستم.وهدف این باشد که اموال نماینده قبل وبعداز دوره نمایندگی بررسی بشود خیلی بهتر است. 
          
     شما در صورت شرکت در انتخابات چه گرایش فکری داشتیدیا به عبارتی صحیح تر به چه طیفی وابسته بودید؟
 
     البته من که کاندیدا نشده ام ولی من قالیبافی هستم. چون فکر میکنم یکی از افراد توانمند ومدیر که کشور سخت به تجربیات او نیازمند است دکتر قالیباف هستند.واگر به کارهایی که درتهران انجام شده وتحولات زیر بنایی که در بخشهای مختلف در دوره ایشان صورت گرفته دقت کنید آن موقع راحت میتوانید قضاوت کنید.
 از نظر دسته بندی جزو اصولگرایان تحولخواه یا منتقدین دولت هستم ومیانه روی را ترجیح میدهم در واقع خودم را اصولگرایی میدانم که به اصلاحات معتقد است همان مطلبی که مقام معظم رهبری فرمودند که بهترین راه همان اصولگرایی اصلاح طلبانه است.حتی معتقدم در بین اصلاح طلبان افراد دلسوز با سوابق انقلابی و خوش فکر که خدماتی به این کشور انجام داده اند زیاد هستند.     
  
مطلب آخر؟
     
     چون بیشتر صحبتهای ما پیرامون انتخابات بود وبا توجه به اینکه انتخابات مجلس نهم یکی از اتفاقات سیاسی کشورمان خواهد بود ازمردم شریف استان دعوت میکنم با شرکت پر شور در انتخابات معادلات پولی وقبیله ای را برهم بزنند ونمایندگانی را انتخاب کنند که شایسته این مردم قهرمانپرور باشند. ونکته ای را به استاندار محترم عرض میکنم با توجه به اینکه 18دیماه 57  سالگرد انقلاب اسلامی نیارق میباشد.آقای صابری 21 بهمن 89 طی سخنانی در جمع بیش از هزار نفر از مردم در مسجد صاحب الزمان نیارق قول  احداث شهرداری در نیارق را دادند وگفتند سال بعد کلیدش را تقدیم می کنیم ولی مردم میگویند ما نه شهرداری رادیدیم ونه کلیدش را. امید است به پاسداشت شهدای انقلاب وجنگ تحمیلی نیارق وبا توجه به ظرفیتهای موجود این موضوع محقق گردد.
 
(( این مصاحبه در شماره۳۳۵ نشریه اردبیل فردا چاپ شده است))
/ 13 نظر / 2 بازدید
نمایش نظرات قبلی
موسوی از اردبیل

آقای قلیزاده نظرات خوبی داده اند ولی من توجیه نیستم چرا ایشان شرکت نکردند؟ با این تفکر بهتر بود ایشان در انتخابات باشند.

موسوی از اردبیل

آقای قلیزاده نظرات خوبی داده اند ولی من توجیه نیستم چرا ایشان شرکت نکردند؟ با این تفکر بهتر بود ایشان در انتخابات باشند.

موسوی از اردبیل

آقای قلیزاده نظرات خوبی داده اند ولی من توجیه نیستم چرا ایشان شرکت نکردند؟ با این تفکر بهتر بود ایشان در انتخابات باشند.

موسوی از اردبیل

آقای قلیزاده نظرات خوبی داده اند ولی من توجیه نیستم چرا ایشان شرکت نکردند؟ با این تفکر بهتر بود ایشان در انتخابات باشند.

داراب جهانگیریان

متاسفانه آقای قلیزاده به اصرار خیلی از دوستان وفرهنگیان جواب مثبت نداد ولی ما به ایشان در هر جایی که باشند آرزوی توفیق داریم.

داراب جهانگیریان

متاسفانه آقای قلیزاده به اصرار خیلی از دوستان وفرهنگیان جواب مثبت نداد ولی ما به ایشان در هر جایی که باشند آرزوی توفیق داریم.

solmaz

سلام با توجه به اینکه آقای قلیزاده را از نزدیک میشناسم و با روحیاتش آشنایی دارم همه گفته های ایشان از دل برآمده و شعار نبوده. ولی کنار کشیدن ایشان، با هر ادبیاتی با هر بهانه ای برای حقیر قابل قبول نیست از بین چند نفری که از شهرستان نمین اعلام آمادگی کردند آقای قلیزاده قدربود . سوالم از آقای قلیزاده ... تا کی نمینی ها بهانه خواهند آورد و کنار خواهند کشید شهرستانهای دیگر استان بر ما حکومت خواهند کرد؟ تا کی سمت خدمتکاری ادارات شهرستان نمین به نمینی ها خواهد رسید ؟ تا کی فیلتر کارخانه سیمان به حال خود رها خواهد شد ؟تا کی زمین های اطراف کارخانه سیمان خسارت خواهند دید در حالی که نیرهای خود را نه از اهالی بلکه از شهرستان های دیگر خواهد گرفت ؟ تا کی شهرک صنعتی متروکه باقی خواهد ماند آنهایی هم که نیمه مرده کار می کنند نیروهای خود را از جاهای غیر نمین خواهندگرفت ؟ تا کی نمین مهد فرهنگ بدون فرهنگسرا بدون همایش های علمی و آموزشی هنری تفریحی خواهد ماند؟ تا کی ؟ شهرستان ما را ببینید کجای شهرستان می تواند توجیه اقتصادی داشته باشد ؟ بازار فلج ما جواب شهرستان را نمی دهد؟؟وهزاران درد دیگر ...

jangali

در زمین مردمان خانه مکن ...کار خود کار بیگانه مکن........کیست بیگانه تن خاکی تو .........کز برای اوست غمناکی تو..............

جوادی از فرهنگیان اردبیل

آقای قلیزاده در بین فرهنگیان محبوبیت ویژه ای داشتند متاسفانه جامعه بزرگ فرهنگیان و مخصوصا فرهنگیان اردبیل با این گستردگی وجمعیت هنوز نتوانسته اند نماینده ای در مجلس داشته باشند که حرف دل آنان را بزند.قبلا آقای نوعی بودند که ایشان نیز دیگه وقتی خودشان را گرفتند فرهنگیان رااز یاد بردند.

موسوی از آستارا

درود بر دوست وهمکلاسی قدیمی ام در دبیرستان امام خمینی آستارا واقعا از خواندن این مصاحبه لذت بردم جند سالی است آقای قلیزاده را زیارت نمیکنم. چطور میشود با ایشان صحبت کرد. ای کاش کانیدا میشدند.