توجه به توان مدیریتی و اجرایی نیروی انسانی بومی جهت پیشرفت شهرستان

منطقه ی نمین بعد از تبدیل شدن به شهرستان تاکنون در خصوص انتصاب مدیران اجرایی در منطقه  با دو مسئله روبرو می باشد . از یک سو متاسفانه در انتخاب مسئولین ادارات شهرستان  از نیروی انسانی متخصص و بومی آن  استفاده نمی گردد و اکثر مسئولیت های اجرایی شهرستان به افراد غیر بومی واگذار شده است  . گرچه سپردن مسئولیت برخی از  ادارت به افراد دیگر بر اساسوظایف محوله سازمانی اداره مشکلی بوجود نمی آورد  اما برای بعضی از ادارات و نهادها این مسئله لازم و حیاتی  می باشد که کمتر  محقق می شود . دوم اینکه  اکثر مدیران اجرایی انتصاب شده غیر بومی در محل شهرستان سکونت  ندارند.  در شهرستان نمین  مدیریت برخی  ادارات به  افرادی  محول گردید که با شرط پذیرفتن درخواست  آن ها مبنی بر رفت و آمد روزانه به مرکز استان و عدم سکونت خود و خانواده در نمین از طرف مدیران استانی ، حاضر به انجام خدمت در  منطقه ی نمین می شدند و این درحالی بود  که فرهنگ شهرستان نمین و جایگاه آن در استان و کشور همواره مورد  تعریف و تجمید قرار  می گیرد و مدیران انتخابی علاقه ای به زندگی در این فرهنگ را ندارند  . با وجود اینکه عدم حضور مستمر و ایاب و ذهاب روزانه  سبب بروز  مشکلاتی در خدمت رسانی بهتر و بیشتر به اهالی منطقه می گردید و مردم از آن رنج می بردند کمترمورد توجه مسئولان رده بالای استانی قرار می گرفت  .

خوشبختانه با عنایت  به برنامه ریزی های دولت جهت عمران و پیشرفت مناطق مختلف در سطح خرد و  کلان و تاثیر گذاری برنامه ریزی ها ی گذشته و امروز در سرنوشت آینده هر منطقه ، همچنین  با توجه به  اینکه مسئولان  بومی و ساکن در حوزه ماموریت خود با ارزیابی درست و استفاده منطقی از فرصت های بدست آمده نقش زیادی در اجرای پروژه های عمرانی و ملی داشته و می توانند زمان مدت اجرای آن ها را کاهش دهند  ، سبب شده  که موضوع بیش از پیش  مورد  توجه قرار گرفته  و این اولویت به مسئولان اجرایی نیز تاکید گردد  و اگر می بینیم  امسال «در سال  تلاش مضاعف و همت مضاعف»شهرستان نمین با انتخاب فرماندار بومی  برای اولین بار می خواهد  آن را تجربه نماید در این راستا می باشد .

از این رو خوشحالی اهالی فرهنگ دوست  نمین  از انتصاب فرماندار شهرستان خود  که آرزوی قلبی و مورد درخواست همه اهالی منطقه   از گذشته  بوده  و به لطف خداوند متعال و با تلاش همه زحمت کشان و دل سوختگان نظام مقدس جمهوری اسلامی و عنایت مسئولان محترم استانی و کشوری محقق شده است امری طبیعی است .  به همین مناسبت  ـ ضمن تقدیر از زحمات تلاشگران گذشته ی شهرستان ـ  تلاش می کنیم به طور مختصر  با ذکر برخی از  ویژگیهای مهم طبیعی وانسانی ، فرهنگی  شهرستان که در همه ی مناطق جغرافیایی به عنوان زیر ساخت های توسعه محسوب می شوند ، نحوه برخورد و استفاده مدیران اجرایی گذشته از این عوامل تاثیرگذار را در جهت توسعه و پیشرفت و رفع مشکلات اقتصادی شهرستان بررسی نموده و در کنار فعالیت نیروی انسانی غیر بومی و غیر ساکن ، برخی از  دلایل استقبال  اهالی منطقه از سپردن برخی از  مسئولیت های اجرایی شهرستان به مدیران بومی و مزایا ی این بومی گزینی را ذکر می نماییم  .

با نگاهی به آمار و اطلاعات موجود و برخی معیار ها گر چه می توان گفت که شهرستان نمین همانند سایر مناطق استان و کشور نسبت به گذشته از رشد کمی و کیفی خوبی  برخوردار است اما سوال اساسی این است که شهرستان نمین از نظر توسعه و پیشرفت در چه رتبه ای استانی و کشوری قرار دارد ؟و آیا این وضعیت با وجود داشتن زیر ساخت ها مطلوب است یا خیر ؟ و موانع موجود چیست ؟ و چه قدر تا حد مطلوب و جایگاه واقعی شهرستان  فاصله داریم ؟و ..............

پاسخ به این سوالات می تواند عملکرد مسئولان منطقه را  در این خصوص ارزیابی نمایند  و اطمینان داریم که اهالی فرهنگ دوست  از تلاش همه ی دلسوزان نظام قدردانی نموده  و  با آغوش باز از مسئولان خدمتگزار خود استقبال و حمایت لازم را خواهند نمود و در کنار آن ها بیش از پیش جهت رفع  مشکلات و توسعه عمرانی و فرهنگی شهرستان در حد توان همکاری لازم را داشته و با ارائه پیشنهادها وراه حل های لازم و سازنده با همدلی ویکدلی دست دردست هم برای  پیشرفت وآبادانی منطقه با تمام توان خود قدم برخواهند داشت .

دست در دست هم دهیم به مهر                   میهن خویش را کنیم آباد

  شهرستان نمین با مساحتی حدود 1101.1  کیلومتر مربع وبا جمعیتی در حدود  60000 نفر در شمال  شرقی استان  و درغرب دریای خزر قرار داشته  و به علت همسایگی با  استان گیلان و جمهوری آذربایجان  و قرار گرفتن در رشته کوههای تالش دارای برخی ویژگی های طبیعی و فرهنگی منحصر به فردی است که آن  را در سطح استان و کشور متمایز می نماید و با وجود کمی وسعت و جمعیت به سبب داشتن ویژگی های طبیعی و انسانی و......می تواند  زمینه ی رشد و شکوفایی در عرصه های مختلف را  فراهم نموده و نیاز مند برنامه ریزی درست و دقیق تری  می باشد که باید در تدوین برنامه و اجرا  مورد توجه قرار گیرد :


  • همسایگی با کشور آذربایجان (حدود 50 کیلومتر مرز مشترک)
  • عبور مهمترین  راه ارتباطی استان از محدوده ی شهرستان
  • شرایط مناسب طبیعی جهت توسعه ی بخش کشاورزی و صنعت
  • وجود زیر ساخت های لازم برای توسعه ی صنایع دستی در شهرستان
  • داشتن جاذبه های طبیعی و گردشگری

§              اقلیت زبانی و مذهبی شهرستان

§              سابقه ی تاریخی و فرهنگی شهرستان

§              علاقه مندی به تحصیل علم ودانش

§              نزدیکی به مرکز استان

§              ...........


با در  نظر گرفتن امکانات طبیعی و انسانی موجود ،  منطقه نمین شرایط مناسب  برای بهره برداری از آن ها جهت  پیشرفت و ارتقای کمی و کیفی جایگاه شهرستان را داشته و دارد و متاسفانه بنا به دلایل مختلف از دید مجریان گذشته  پنهان مانده و یا به علت سلیقه های  شخصی توجه کمتری به آنها شده است (برای نمونه عدم توجه به زیرساخت های فرهنگی)

استعداد های طبیعی و انسانی شهرستان به گونه ای است که در صورت برنامه ریزی صحیح نیروی انسانی ماهر و تحصیل کرده می تواند وضعیت اقتصادی و فرهنگی را دگرگون ساخته و ارتقا بخشد . لذا  باید  شهرستان نمین در موقعیت مناسبتری نسبت به امروز ـ  که شاهد آن هستیم ـ  قرار می گرفت  .با مشاهده  ی جایگاه کنونی شهرستان انگشت اتهام به سوی  نیروی انسانی و  اشخاصی  که در تصمیم گیری های خرد و کلان منطقه نقش ایفا نموده اند  (مدیران غیر بومی ) نشانه می رود که آنطور که باید و شاید به علت عدم شناخت از منطقه نتوانسته اند از این استعداد های بالقوه ی به نفع شهرستان بهره ببرند .

 گرچه به عقیده ی برخی اندیشهبومی گرایی صرف ، راه رقابت و انتخاب اصلح و شایسته را محدود می نماید و  مانع انتقال تجارب مدیران موفق مناطق دیگر  می شود ، ولی با وجود آن نمی توان مزایا و نتایج مثبت و تاثیر گذار مدیران بومی در هر منطقه را نادیده گرفت . داشتن  این  ویژگی ها برای هر مدیری می تواند ابزار لازم برای حرکت و فعالیت صحیح و موفق را فراهم نماید و مدیران بومی از آن بهره مند  می باشند :

درک همه جانبه و احاطه ی کامل به ویژگی های طبیعی ،انسانی ، اقتصادی و فرهنگی منطقه و مشکلات آن ، داشتن احساس تعلق بیشتر به محل خدمت ، داشتن ارتباط بیشتر با اهالی و تکریم آن ها ، خدمت دلسوزانه و شبانه روزی به هم وطنان به جای ریاست ، جلوگیری از حیف و میل بیت المال ، افزایش نظم سازمانی ، کاهش هزینه های جاری دولت ، افزایش اعتماد و اقبال عمومی مردم به مسئولان و نظام ، تجزیه و تحلیل بهتر شرایط و ارائه راه حل های ممکن ، توانایی بهتر در برنامه ریزی ، سازماندهی و هماهنگی نیروها ، افزایش سرعت اجرای پروژه ها و صرفه جویی در وقت وهزینه ، ابتکار عمل در اجرای  طرح های منطقه ای ، توانایی مدیریت منابع انسانی و افزایش مشارکت مردم در طرح ها و برنامه های فرهنگی  از مزایایی است که درصورت استفاده از نیروی انسانی بومی در مدیریت های  اجرایی منطقه مفید  می باشد .

از این نظر اعتماد به نیروی انسانی بومی و استفاده از آن ها در تصمیم گیری ها و مسئولیت های اجرایی شهرستان ، همچنین سکونت مسئولان در محل نقش زیادی در اجرای برنامه های کوتاه مدت و دراز مدت جهت ارتقای سطح کمی و کیفی پیشرفت و آبادانی شهرستان نمین خواهد گذاشت و نتایج مثبت آن در دو سه ماه اخیر بعد از انتخاب فرماندار بومی خود در منطقه ی نمین به خوبی احساس می شود و این شور  ونشاط  در شهرستان برداشتن  قدم های بزرگ تری را با استفاده از ظرفیت های بالای طبیعی و انسانی شهرستان نمین  را نوید می دهد که باید بیش از پیش مورد توجه مسئولان محترم استانی قرار گیرد و این حداقل انتظاری است که اهالی شهرستان  و به خصوص فرماندار بومی آن در  سال آینده از مسئولان شهرستان خواهد داشت .

/ 3 نظر / 3 بازدید
کوهستان

ميشه لطف كنين نويسنده مطلب را بيشتر معرفي كنين

انتشارات یایلیق

فراخوان دومین دوره جشنواره آنامین یایلیغی در وبلاگ انتشارات یایلیق منتظر نگاه شماست.