جید؛نقطه کور مخابرات

 به گفته قدیمی ها ، جید مکان عارفان و علمای بسیاری بود که مردم در قدیم از فیوضات آنها استفاده می کردند. رفته رفته از تعداد آن ها کاسته شده و اکنون حتی نوادگان آنها در روستا نمانده اند و اگر هم مانده اند راه آنها را ادامه نداده اند. زیارتگاه های متعدد و مشهوری در این قریه وجود دارد که از جمله آن صوفی نورعلی،قریب پیر وگنبد پیرو..است

 وارد روستا شدیم ساکت بود. گفت و گو  را با یکی از مردان کهنسال آغاز کردیم  که سینه پر دردی داشت.جید دست خوش بسیاری از بلاهای طبیغی و غیر طبیعی شده است روزگار قدیم عالم دیگری داشت زنان و مردان روستا خستگی ناپذیر تلاش می کردند و نانی که امروز به سادگی به دست می آید زمان قدیم به هزار زحمت تهیه می کردند به دلیل مرطوب بودن منطقه ،باید گندم را در تنور خشک می کردند .بعد با آسیاب سنگی دستی ،آن ر ا به آرد تبدیل می کردند و می پختند . روستادارای 2باب مسجد است مسجد امیرالمومنین (ع)که به دست ستاربیگ و مسجد جامع جید که به دست شیخ «سید محمد نقشندی عنبران» ساخته شده است در گذشته ها 2روحانی به نام های ملا اسلامی و حافظ محمدی در جید فعالیت های قرآنی و مذهبی داشند که هر 2به رحمت خدا رفته اند.

اقتصاد منطقه :

به نقل از پیرمردان،اراضی و محدوده روستای جید در سالهای گذشته در دست خوانین نمین بوده و آنها سالانه مبلغی را به عنوان اجاره از اهالی دریافت می کردند، تا این که به مرور زمان در اختیار اهالی گذاشته شد. اراضی  روستا در  مالکیت 6 خان به نام های امیر تومار ، صفی الدین خوان ،مشهدی حسن، حاجی مهدی زاده ، سلطانعلی خان اسبقی و رضایی. اراضی به شش دانگ تقسیم شده که هر قسمت در مالکیت یک خان بود و سند زمین های جید به صورت نسخ می باشد.

در گذشته مردم جید درآمد آن چنانی نداشتند و کشاورزی و دامداری برای اهالی مقرون به صرفه نبوده لذا بیشتر اهالی از راه زمینی به جمهوری آذربایجان کشمش صادر می کردند همچنین با توجه به جنگلی بودن منطقه ،مردم چوب و الوار به کمر بسته و برای فروش به اردبیل می بردند حالا کشاورزی و باغداری نسبت به گذشته بیشتر شده است .اما اهالی روستا جید برای استفاده حداکثر از اراضی کشاورزی با کمبود آب مواجه هستند .کشت محصولات به صورت آبی و دیمی است و محصولات کشاورزی جو،گندمو عدس است .ولی منطقه استعداد های زیادی برای سرمایه گذاری دارد با این حال خیلی از جوان ها برای کار به شهرهای بزرگ مهاجرت کرده اند .مهم ترین محصولات درختی که در باغ های روستای جید عمل می آید عبارتند از انواع سیب (سیب تو سرخ – سیب کپز –کمرآلماسی – یای آلماسی سیب لبنان) انواع گلابی (اوچه ده سوار – نطنز – پنجه ای –پیغنبر آرمودی )گوجه درختی (2نوع قرمز و سبز)سیلگیلسی (زالزالک) که بعد از باریدن برف چیده می شود و گلدیک که آش گلدیک جید معروف است .

فرهنگ عمومی روستا

در این روستا اهل تسنن و تشیع با هم زندگی می کنند در مراسم های یکدیگر شرکت دارند و با هم وصلت می کنند آنها زندگی صلح آمیزی کنار هم دارند . حمام روستا در سال 1355 به همت حاج لطفعلی نباتی مقدم و دوستانش ساخته و تحویل مردم شد .این روستا مدرسه ابتدایی و راهنمای هم دارد اهالی جید نیز همانند بقیه مناطق کشور در انقلاب و جنگ تحمیلی نقش داشته اند و در دوران دفاع مقدس کمک های مردمی و نان که به دست بانوان جید تهیه می شد به مناطق جنگی فرستاده می شد .این روستا شهدایی هم به انقلاب اهدا کرده است که 3نفر لز این شهدا در خود روستا دفت شده اند .طایفه های جید هم عبارتند از کاکولی،رمضانی،رفیعی لر،رجیلی ،رستن طایفه سی ،امی لر،جنتعلی طایفه سی .برخی از کد خداهای روستای جید هم از این قرار بودند . محمد قلی قلی زاده ،حسین محمدی ،عبدالرحمن یعقوبی ،مشهد غنی صالحی ،حاجی عیسی صالحی ،ایمان قلی زاده،محیی الدین محمدی ،حاجی آقا محمدی .

از آثار تاریخی ثبت شده جید هم می توان این موارد را نام برد . محوطه کهنه جید –گورستان کلش دره سی – گورستان گامه دول –محوطه قلعه جو .

مشکلات مردم

به گفته دهیار روستای جید آب آشامیدنی روستا از 3چشمه ای که در اطراف روستا وجود دارد تامین می شود برا ی هر 50 خانه تنها یک شیر آب سر کوچه گذاشته شده است و اهالی برا یتامین آب در هوای سرد زمستان به صف می ایستند .

مشکل دیگر روستا لایروبی روذخانه روستاست که 50 درصد آن به کمک امورآب شهرستان نمین لایروبی شده است . متاسفانه امسال اعتباری برا یادامه روند در نظر گرفته نشده است .

«بهزاد قنبرزاده« با بیان اینکه جوانان روستا از امکانات اولیه ورزشی محرومند . گفت: ما قبلا 4 تیم فوتبال داشتیم که در منطقه حرف اول را می ردیم .متاسفانه استعداد در حال هدر رفن است .امروز ما هیچ سالن ورزشی نداریم .دهیار جید ادامه داد:جوانان ما بیکار هستند 70 نفر لیسانس بیکار داریم آن هم در حالی که 99 درصد کارخانه سیمان در زمین های روستای ما قرار دارد . یعنی از زمین های ما استفاده کردند اما یک نفر هم از روستای ما در آنجا کارنمیکند.وی با بیان این که خانه بهداشت روستا هیچ امکاناتی ندارد .افزود :حتی اگربرای پانسمان ساده هم به این مرکز مراجعه کنید دست خالی برمیگردید . قبلا هفته ای یک بار دکتر می آمد البته بدون دارو که آن هم دیگر نداریم . بهداشت محیط نمین هم به هیچ وجه به وضع روستا رسیدگی نمی کند به طوری که زباله های شهرستان نمین در زمین های ما ریخته می شود و احشام ما مریض شده اند .

واگذاری ارزان معادن روستا

وی با گلایه از منابع طبیعی گفت: معدن های اطراف روستای ما بدون برنامه ریزی و با کمترین عوارض واگذار شده است .گاه انفجار های مهیبی انجام می شود که باعث شده برخی خانه های روستا ترک بردارد.فنبرزاده در پایان با یادآوری این که اغلب نقاط کورکشور ازآنتن مخابرات برخوردار شده اند گفت :روستای جید همچنان از این امکان مهم محروم است .

 

 

/ 23 نظر / 157 بازدید
نمایش نظرات قبلی
بخرش

"نفهمی دردی است پنهان که فرد را نمی کشد اما اطرافیان را دق مرگ می کند!" سلام دوست گرامی؛ از این که به من سر می زنی و محبت داری از لطفت متشکرم. وبلاگم متعلق به شما عزیزان است و تشویق شما باعث می شود با دلگرمی بیشتری ادامه بدهم.

Milad

بشتابید بشتابید آیا میخواهید دوست جدید پیدا کنید؟ آیا از تنهایی بی وقفه خسته شده اید؟ سالم ترین چت روم ایرانیان چشم انتظار شماست. لیدا چت با امکانات فوق العاده از شما دعوت میکند. چت رومی کاملا سالم با نظارت 24 ساعته با امکانات فوق العاده فقط کافیه تو گوگل سرچ کنید لیداچت یا به آدرس زیر مرجعه کنید : www.lidachat.ir برای ارسال تبلیغات و معروف کردن سایت و وبلاگ خود با ایمیل زیر تماس بگیرید : Godoofwar123@gmail.com

بخرش

"نفهمی دردی است پنهان که فرد را نمی کشد اما اطرافیان را دق مرگ می کند!" سلام دوست گرامی؛ از این که به من سر می زنی و محبت داری از لطفت متشکرم. وبلاگم متعلق به شما عزیزان است و تشویق شما باعث می شود با دلگرمی بیشتری ادامه بدهم.

مریم

سلام خداییش وبلاگت خوبه بیا با منم تبادل لینک کن مرسی اگه بیایی مرسی مریم

بخرش

"نفهمی دردی است پنهان که فرد را نمی کشد اما اطرافیان را دق مرگ می کند!" سلام دوست گرامی؛ از این که به من سر می زنی و محبت داری از لطفت متشکرم. وبلاگم متعلق به شما عزیزان است و تشویق شما باعث می شود با دلگرمی بیشتری ادامه بدهم.

بخرش

"نفهمی دردی است پنهان که فرد را نمی کشد اما اطرافیان را دق مرگ می کند!" سلام دوست گرامی؛ از این که به من سر می زنی و محبت داری از لطفت متشکرم. وبلاگم متعلق به شما عزیزان است و تشویق شما باعث می شود با دلگرمی بیشتری ادامه بدهم.

بخرش

سرمایه گذاری از دید امیرکبیر : اگر نیت یک ساله دارید گندم بکارید اگر نیت ده ساله دارید درخت بکارید اگر نیت صد ساله دارید انسان تربیت کنید سلام دوست عزیز. با مطالب تازه به روزم. اگر وقت داری بیا به وبلاگم

حسین سوری

سلام دوست عزیز سایت شما عالیه ... واقعا بهت تبریک میگم : من حسین سوری صاحب سایت ترکیه شناسی و عاشق گونل هستم ... آدرس سایتم : www.turkiye-iran.blogsky.com هستش ... خوشحال میشم به من هم سری بزنید ... یاحق

ایکی باشلی یوللار

سلام و سایقیلار بیری یارییا بو’لدوم یارینی دا یارییا یئنه،یئنه یئنه ده... یاریلاردان هر یاری حسابسیز یاریلارین بیری و بوتونو ایدی! بیرین او’زو،هامی ایدی وهامی، حدسیز-حسابسیز بیرلر! (بولود قاراچورلو سهند) [گل][گل][گل]

عزیز

سلام دوست من چطوری .خیلی کم پیدا شدی. [گل][گل][گل]