خیرین؛ یاور یار مهربان در نمین

فعالیت‌های غیردولتی
مدتی است در شهر نمین به همت موسسه غیردولتی «نسیم مهر» باجه‌های کتاب در شهر نصب شده است تا شهروندان را به کتابخوانی تشویق کند.
موسسه مردم‌نهاد نسیم مهر با همکاری شهرداری این شهر در طرحی اقدام به ایجاد ایستگاه‌هایی به نام «باجه کتاب» در نقاط مختلف نمین کرد که در نوع خود بدیع بود. جوانان فعال موسسه نسیم مهر با شعار «شهر من با من بخوان» و طراحی باکس‌هایی برای قرار دادن کتاب‌ در مناطق مختلف شهر درصدد تشویق همگان به مطالعه هستند.
این طرح که برای اولین بار در استان اجرا می‌شود، گامی برای ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی در نمین به شمار می‌رود. البته این موسسه در مشارکت برای ساخت و تجهیز کتابخانه‌های روستایی و برگزاری اولین جشنواره خیرین کتابخانه‌ساز نیز مشارکت داشت.
این شهرستان دارای 5 کتابخانه شامل کتابخانه مرکزی نمین، فرهنگ نمین، وحدت عنبران، شهدای آبی‌بیگلو و بوستان روستای نیارق است و به گفته مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان، برای تامین فضای بیشتر نیازمند مشارکت خیرین و اهالی نمین است.

نیاز به مشارکت خیرین
مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان  نیز برگزاری جشنواره خیرین کتابخانه‌ساز را در شهرستان نمین آغاز خوبی برای ترویج فرهنگ کتابخوانی می‌داند و می‎گوید: شهرستان نمین همیشه در ترویج فرهنگ پیشقدم بوده است.
«رباب عزیزخانی» اظهار می‌کند: خیرین در کشور زیاد هستند که در زمینه‌های مختلف فعالیت می‌کنند اما تعداد نهادهای کتابخانه‌ساز کم است. با ترویج ساخت کتابخانه در میان خیرین استان می‎توان امیدوار بود که کتابخانه‌‎های بیشتری در استان ساخته و زمینه توسعه فرهنگی شهرهای مختف استان فراهم شود.
وی ادامه می‎دهد: با وجود اینکه کتابخانه‌های مناسبی از سوی خیرین در استان ساخته شده است، اما همچنان احساس نیاز وجود دارد. دولت دیدگاه مثبتی درخصوص توسعه کتابخانه‌ها دارد و امیدواریم در آینده شاهد پیشرفت و به‌روزرسانی کتابخانه‌های استان باشیم.

جشنواره خیرین کتابخانه‌ساز
فرماندار نمین با بیان اینکه قلب تپنده هر شهر کتابخانه آن است، می‎گوید: برای توسعه هرچه بیشتر شهرستان ما نیازمند کتابخانه‌های تجهیز شده با امکانات به‌روز هستیم.
«فرهاد عبدالعلی‌پور» می‎افزاید: با برگزاری اولین جشنواره خیرین کتابخانه‌ساز حرکت‌های فرهنگی را برای فرهنگ‌سازی کتابخانه‌سازی و کتابخوانی شروع کرده‌ایم.
وی ضمن تشکر از حضور خیرین کتابخانه‌ساز در این جشنواره تصریح می‎کند: ترویج فرهنگ کتابخوانی به‌تنهایی در توان دولت نیست و با همدلی و همکاری مردم و نهادهای مختلف شهرستان در آینده شاهد موفقیت‌های بیشتری در عرصه کتاب و کتابخانه‌سازی خواهیم بود.
عبدالعلی‌پور می‎گوید: ترویج کتابخوانی قدم بسیار بزرگی برای توسعه فرهنگی است زیرا کتابخوانی انسان را به تفکر وادار می‌کند.
فرماندار نمین ادامه می‎دهد: امروزه کتاب در شکل‌های مختلف در اختیار انسان قرار می‌گیرد اما این دلیل نمی‌شود که کتابخانه‌ها ساخته نشوند. کتابخانه‌ها باید تجهیز و به‌روز شوند و در اختیار متقاضیان قرار بگیرند.
وی می‌افزاید: امروزه توقع از کتابخانه مطلوب و مناسب شاید با 10 سال قبل متفاوت باشد، به همین دلیل کتابخانه‌های امروز باید به امکانات روز مجهز شوند.
عبدالعلی‌پور با بیان اینکه دولت در زمینه توسعه کتابخانه‌ها وظیفه‌هایی دارد، می‎افزاید: ما زمانی در کارها توفیق پیدا می‌کنیم که مردم در آنها مشارکت داشته باشند. حضور مردم باعث می‌شود بهره‌وری بیشتری داشته باشیم.

/ 0 نظر / 95 بازدید