نمین میزبان _میهمانان در راهند _مسعود ایمانی قشلاق چای (صورت)

از آنجا که شهرستان نمین درکرانه جاده پر رفت و آمد ارتباطی شمال- شمال غرب ایران قرار دارد و با توجه به هوای پاک و خنک آن در فصل تابستان که چون اکسیژنی حیات بخش ،هر مسافرتازه واردی را مشتاق به توقف و درنگ می کند ،می تواند مهمانان بسیاری را پذیرا باشد .

میزان آمادگی و مقدار امکانات شهرستان نمین به عنوان میزبان مسافران تابستانی ،موضوع مورد بحث این نوشتار است که با نگاهی گذرا به آن می پردازد . تغییرات ساختاری در زندگی انسان امروزی که به اصطلاع به آن زندگی ماشینی گفته می شود . به جبر ،تغییراتی را نیز در روحیات و رفتار وی به وجود آورده است .انسان امروزین که در مکان شهرها و یا در حوزه شهر های صنعتی زندگی می کند نیاز مبرم به استراحت و آسایش در خارج از محدوده زندگی خود یا به معنایی – نیاز به گریز موقت از آن را دارد . در نتیجه باید گفت مسافرین انسانهایی هستند که برای رهایی از پیچیدگی های طاقت فرسای شهرنشینی و بازتاب های صنعتی و ماشینی آن به مکان جدیدی پای می گذارند تا در ایام موقتی که در آن جا حضور دارند . بتوانند به آهنگ یک روندی و تکراری و ملال آور روزانه خود پایان دهند و یا تغییری در آن ایجاد کنند . هر مکانی که بتواند این مهم را برای آنان فراهم سازد ،یا به عبارتی –خاطره ای خوش از سفر را برای آنان ایجاد نماید از آن استقبال خواهند کرد. باید توجه داشت عرصه تعامل میزبان و مهمان ،مانند یک سکه دورویه و با یک نیاز دو طرفه است . همان طوری که مسافرین به مکانی جهت کسب آرامش نیازمندند . پویایی شهر ها نیز اساسا به حضور مسافرین بستگی دارد . جهان امروز دیگر تاب و تحمل دیوارهای فاصله و چارچوب های انزوا را ندارند و زندگی انسان امروزی چنین شیوه ای را بر نمی تابد زیرا جهان امروز جهان ارتباطات است 

 فاصله نمین تا مرکز استان راه چندانی نیست . ضمن آنکه در مسیر نمین به سمت گردنه حیران ،امکانات رفاهی اعم از ویلاهای اجاره ای و رستوران های سرراهی وجود دارد . اشاره به این موضوع بدان معناست که بر آوردن نیازهاو ملزومات مورد نظر مسافرین در خارج از محدوده شهر نمین نیز قابل دسترسی است . حقیقت این است که ما می خواهیم خودمان و شهرمان را به مسافران و ایرانگردان بشناسانیم تا از برقراری این ارتباط ضمن تبادل فرهنگی از فرایند اقتصادی آن نیز بهره مند شویم . بدون تعارف باید گفت ،قبل از آن که آنان به ما نیازمند باشند ما به حضور آنان نیازمندیم درست مانند مغازه داری که چشم به راه حضور مشتری دوخته است . تنها با چنین نگاه به مقوله توریسم و یا مسافران تابستانی می توانیم به شکوفایی آینده و شهرمان امیدوارباشیم سردادن شعار در قالب چند تابلو در مسیر ورودی شهر پاسخگوی الزامات میزبان نخواهد بود .زیرا میزبان قبل از آنکه به شعار بپردازد می بایست در اندیشه فراهم ساختن امکانات میزبانی باشد .یکی از معضلات موجود در شهرستان نمین عدم پارکینگ مناسب جهت پارک ماشین مسافرین است . زمین ناهمواری که در مرکز شهر به عنوان پارکینگ عمومی استفاده می شود .غالبا توسط ماشین های مسافرکش ،وانت بارهای میوه فروش ،مینی بوس کمپرسی اشغال شده است .باید یادآور شوم پاکینگ یاد شده به لحاظ سطح ناهموار آن ،نه تنها برای مسافرین غیر قابل استفاده بلکه در شأن و سابقه فرهنگی شهرستان نمین نیز نمی باشد . حال زمین مورد اشاره در اختیار شهرداری است .جادارد ضمن هم سطح سازی و تامین روشنایی .آن را به بخش خصوصی اجاره داده تا ضمن حفظ آبروی شهر منبع درآمدی نیز باشد .پارکینگ روبروی موزه نمین که ظرفیت چندین ماشین را دارد ،اکثر از سوی ماشین های بومی پرشده و پاسخگوی نیاز مسافرین نیست .

طرح خط کشی جدید در خیابان های شهر جای تأمل و بررسی مجدد دارد در طرح جدید یک لاین یا یک مسیر حرکت به صورت خط ویژه و در مجاورت آن ،دو لاین با خط مقطع از هم تفکیک ،که یک لاین برا ی پارک و لاین دیگر جهت تردد اتومبیل تعیین شده است . در مسیر ویژه که توقف ممنوع نیز است .بعضا اتومبیل هایی به صورت لحظه ای و موقتی پارک می کنند که این امر موجب انحراف به چپ اتومبیل ها وعبور از روی خط ممتد انجام می گیرد . این خود یعنی انجام خلافی که بستر آن را پیش از همه راهنمایی و رانندگی بوجود آورد ضمن آن که باید توجه داشت . مامورین پلیس قادر نخواهند بود  .بطور شبانه روزی مشغول ارایه تذکرات به رانندگان متخلف باشند . به نظر می رسد طرح یاد شده بیش از آنکه منشا کارشناسی داشته باشد نتیجه مدیریت سلیقه ای است در ضمن لاین پارک آزاد نیز در سطح مرکز شهر عموما از سوی اتومبیل های بومی پرشده و جایی برای پارک مسافرین وجود ندارد . مسافرانی که به ناچار برای چند لحظه کوتاه مدت ،جهت خرید در مسیر توقف ممنونع پارک کی نمایند از سوی پلیس تذکر دریافت کرده و یا جریمه می شوند . دراین حال مسافر از راه رسیده عطای نمین را به لقایش می بخشد و می گریزد .ازآنجا که ورود کمپرسی و کامیون و اتوبوس به خیابان اصلی ممنون است جادارد مسئولین راهنمایی و رانندگی – حداقل در فصل تابستان طرح ممنوعیت اتومبیل ها را در دوطرف خیابان لغو نمایند . هر مسافری در لحظه ورود به یک شهر مایل است از سوی شهرواندان آن شهر بدون اشکال تراشی و دغدغه پذیرفته شود به یاد داشته باشیم برخورد مناسب و استقبال مهر ورزانه با مهمانان آنان را بر سفره میزبانی ما ماندگار خواهد ساخت است .سطح زیر بنای رستوران ها هم سطح مغازه های معمول است . در این رستوران ها جایگاه خاصی برای خانواده ها تعریف نشده است . سرویس دهی نیز در سطح پایین انجام می گیرد . جای تأسف است که هنوز در بعضی از این رستوران ها قاشق و چنگال بدون پوشش بهداشتی به همراه پیاز بروی تکه نان در بشقابی قرار گرفته و به مهمانان داده می شود. این امریادآور سرویس دهی سالن غذاخوری پادگان ها به سربازان است . سرویس بهداشتی این رستوران ها اکثرا تک واحده و درب آنان عموما رو به سالن غذا خوری باز شده و مهمتر این که استفاده از آن برای خانم های مسافر به لحاظ شرم و حیای آنان غیر قابل استفاده است . امیدوارم در آینده اداره نظارت براماکن عمومی نیروی انتظامی و واحد بهداشت شهرستان در هنگام صدور پروانه کسب جدید برا یاین گونه مکان ها موارد یاد شده را مد نظر قرار دهند .

پارک کوچک و محقر شهر در مجاورت ساختمان فرمانداری ،پاسخگویی پذیرش و استقرار مسافرین نیست . پارک یاد شده عصر ها مورد استفاده ساکنین بومی قرار گرفته و جای کمتری برای مسافران باقی می گذارد ایجاد پارک مسافر و نیز پارک عمومی در حد و اندازه های شهرستان نمین و از طرح های ضروری و الزامی است که امیدواریم مسئولین در آینده ای نه چندان دور به ایجاد آن همت  گمارند . در ضمن تلاش بی وقفه نیروی انتظامی شهرستان به جهت برقراری و تامین امنیت مسافرانی که شب ها در پارک به استراحت می پردازند قابل تقدیر و ستایش است .

برقراری پایگاهی اطلاع رسانی در قالب چادر یا کیوسک سیار در چندین نقطه شهر و تهیه و توزیع تقشه شهرستان نمین جهت معرفی جاذبه های توریستی آن به مسافران از اقدامات لازم در فصل تابستان است .

میدانیم ورود هر مسافر به یک شهر برابر با تزریق سرمایه توسط وی و در نتیجه ایجاد شتاب در چرخه اقتصادی آن شهر خواهد بود .

شهرستان نمین به لحاظ داشتن قابلیت های بالقوه و بالفعل اعم از زمین ،آب و هوای پاک ،نیروی کار آماده و ارزان ،دستگاه های اجرایی آماده به خدمت و مهمتر اینکه حضور مسئولین آگاه و علاقمند به امر مهم سرمایه گذاری در این شهرستان می تواند بستری برای کوشش و بهره وری سرمایه گذاران و نیز موجب آبادانی این هشر باشد . اگر چه در راستای تشویق صاحبان سرمایه ارسال دعوت نامه برپایی همایش و انجام تبلیغات رسانه ای امری پسندیده است –امّا باید توجه داشت ،از گروه مسافران بی شماری که در فصل تابستان به شهرستان نمین می آیند شاید یک یا چندتن از همان سرمایه گذرانی باشند مه ما چشم به راه آنان دوخته ایم پس سعی کنیم میزبانی شایسته باشیم .

جنگل فندوق لو یکی از مواجب پربرکت و طبیعی خداوند در شهرستان نمین است اگر چه سخن درباره آن نوشتار دیگری را می طلبد . اما امیدواریم مسئولین شهر به پاس شکرگزاری از این نعمت گرانقدر در ساماندهی بهینه آن جهت سرویس دهی به مسافران و معرفی غنای فرهنگی مردم شهرستان باستان نمین کوشنده و توانا باشند .

در پایان به پیشنهاداتی اشاره می شود که می توان با اجرایی کردن آن شهرستان نمین را چون میزبانی سربلند و سرافراز در برابر مهمانان خود قرار داد . امیدوارم

1-        جشنواره گلیم :

گلیم دست بافت و سنتی شهرستان نمین خصوصا شهر مرزی عنبران از معروفیت و محبوبیت جهانی برخوردار است . پیشنهاد می شود در فصل تابستان با برگذاری جشنواره گلیم با نمایش بخش متنوع آن یعنی سیکل کامل تولید و برپایی نمایشگاه در محل پارک فعلی – گامی بلند در سرگرمی مهمانان و نیز کسب درآمد برای ساکنان منطقه برداشت .

2-      جشنوره موسیقی سنتی

بر پایی جشنواره موسیقی سنتی توسط هنرمندان شهرستان و اجرای تکنوازی آن در طی زمان های معین و در فضای پارک فعلی می تواند شب های خاطره انگیزی را برای مسافران و مردم بومی به وجود آورد .

3-      جنگ شادی

این برنامه به صورت زنده در قالب اجرای میان پرده های طنز انجام مسابقات فرهنگی معرفی نوجوانان مستعد شهرستان در امور درسی ،قرآنی ،هنری ،ورزشی ،ابداعات و اختراعات تلاش نمود گنجاندن برنامه سخنرانی مدیران اجرایی شهرستان مانند امام جمعه ،فرماندار شهردار و مسافرین بطور متفاوت در شب های اجرا کاری پسندیده و ماندگار خواهد بود ترجیحا مکان اجرا می تواند پارک فعلی باشد

4-     برپایی شب شور

بر پایی شب شعر با حضور شعرای شهرستان همراه با تکنوازی موسیقی سنتی در پارک فعلی یا در مکانی خاص از جمله مراسم زیبا و فرهنگی برای مسافران خواهد بود .

5-      نمایشگاه تولیدات بومی :

این نمایشگاه که9 عمدتاًشامل محصولات غذایی می شود ضمن درامدزایی برای مردم زحمت کش شهرستان می تواند زمینه ساز معرفی توانمندی های اقتصادی منطقه به سرمایه گذاران خصوصا صاحبان صنایع بسته بندی مواد غذایی باشد  .

6-      تشکیل ستاد میزبانی از مهمانان تابستانی با حضور نمایندگان نها های اجرایی شهرستان با نظارت و مسئولیت مستقیم فرمانداری محترم می تواند در سامان دهی و اجرایی کردن طرح های مربوطه مؤثر و کارساز باشد .

 

/ 36 نظر / 64 بازدید
نمایش نظرات قبلی
رضا افشار

بزرگوارا سلام! بمناسبت روز ملی شعر و ادب ؛ با دو شعر در وبلاگ خود چشم براه قدوم مبارک حضرتعالی میباشم . [گل] شاگرد کوچک شما رضا

...ع

سلام دوست داشتید تشریف بیارید و آپمو بخونید [گل]

شبهای بارانی

سوختم باران بزن شاید تو خاموشم کنی شاید امشب سوزش این زخمها را کم کنی آه باران ، من سراپای وجودم آتش است پس بزن باران ، بزن شاید تو خاموشم کنی سلام با شبهای بارانی منتظرم حضورت هستم اگر افتخار بدی و سر بزنی خوشحال میشم

ساری تئل لی چاغلاریم

سلام! «سلام ای پاسداران ولایی» ام جهت نقد و بررسی پیش کش حضور انور حضرتعالی باد. [گل][گل]

حسین فرجی سرقین

باسلام و عرض ادب کاش مسئولین استان نیز کمی به فکر میهمانان استان بودند و چاله ها ی فراوان موجوددر سطح خیابانها را ترمیم می کردندتا باعث نارضایتی آنان نشوند.

odel

Slmlar شمعی صوندور دخی پروانه کی یاریم گلدی گوله باخ آغلا بولوت نازلی نگاریم گلدی گئجه بایرام ائدرم جانیمی قربان سنه یار سروریم، تاجی سریم، باغلی باهاریم گلدی Upam Guzal Yorumlarizi nan Gozliam sizi

odel

Salamlar ve saygilar یوخ سارای قیصه سی نه لیلیه نه شیرینه تای دیر او صداقت له گلیب عاشیقینین جانانی اولدو اودی معشوقلرین سولطانی اولدو عشقیله عاشیقینین قوربانی اولدو داماریندا قانی اولدو Upam Gozliam gozal yorumlarizi

هوادار

لطفا از وبلاگ ما بازدید نموده و نظرتان را مرقوم فرمایید با تشکر