چشمه های نمین

۱-کهریز «میرزاعبدالله »: محل این کهریز دامنه کوههای دودران (حد فاصل نمین و دودران)آب کهریز با کانال کشی به باغ امیر ممالک می رسیده و پس از مشروب کردن این باغ از رود خانه عبور نموده و آب مشروب و آبیاری باغهای غرب رودخانه را تامین می کرده (باغ امیر ممالک تفکیک شده و ساختمان ساخته اند .محل آن پشت دانشکده ادبیات است از ضلع شرق پل میدان شهر خیابان هشت متری تا جلوی دانشکده ،از وسط باغ کشیده شده است.

۲- زری بولاغی : دامنه کوه متصل به باغ صغرا مادر بزرگ«رحمانی ها» که بعدا” به ویلکیجی ها فروخته شده ،آب این چشمه پس از مشروب کردن این باغ به حیاط «مسعود خان» و «میرکاظم خان» (حیاط مسعود خان پشت ساختمان قدیم که اکنون محل اداره مبارزه با مفاسد است و باغ میر کاظم خان محل فعلی اداره مخابرات و قرض الحسنه تا حمام فاطمی است ) دامنه این کوهها (کوههای غرب نمین ) چشمه ای بوده که آب با لوله های سفالین (نام محلی گوونگ- بر وزن تنگ) آب بالاجا حمام را تامین کرده به حیاط «امیر ممالک (ساختمان پشت ضلع غربی بازار که کاملا تخریب شده) وارد می شده حیاط مسعود خان نیز شاخه ای از این آب را گرفته است .تکیه «میربابا» و پشت مسجد جامع شاخه ای از آب این چشمه لوله کشی کرده بودند .

منبع : کتاب تاریخ و فرهنگ نمین – زنده یاد استاد ستودی نمین

/ 4 نظر / 14 بازدید
مرتضی

سلام خوشحال میشم اگه بیاید عضو شوید[گل] یاشاسین اردبیل[گل]

سیامک

سلام سولماز جان خوبی ؟ خیلی خوشحال شدم دیدم وبلاگتو وقتی میبینم کسایی هستن که نسبت به اصل و ریشه خودشون غیرت دارن احساس خیلی خوبی بهم دست میده من نمین دانشجوی دانشگاه پیام نورم البته اردبیل دانشگاه علوم پزشکی میخونما . همزمان تو نمین هم حقوق میخونم و شنبه یکشنبه ها میام نمین من عاشق طبیعت زیبای نمین و اطرافش هستم مخصوصا فندقلو منتظر حضورت در همسفر هستم راستی با اجازه لینکت می کنم

رفیق نیا

سلام ماسبلان راخوب می شناسیم اوازما خیلی بزرگتراست مابه اوافتخارمی کنیم... دعوتیت به عاشقانه های سبلان لحظه هایتان عسلی!

رفیق نیا

سلام ماسبلان راخوب می شناسیم اوازما خیلی بزرگتراست مابه اوافتخارمی کنیم... دعوتیت به عاشقانه های سبلان لحظه هایتان عسلی!