دکترسیروس پیله رودی

 

1-      دوره اول از سال 1358 بلافاصله پس از پیروزی انقلاب ؛ برای بازشناسی ساختار و وظائغ وزارت بهزیستی وقت : در این دوره کمیته هایی برایبررسی اولیه برنامه ها و تشکیلات وزارت بهداری تشکیل می شود. دکتر پیله رودی، شرکت کنندگان در این کارگروه را وزیر(دکتر هادی منافی)؛ معاون بهداشتی وقت ( دکتر علیرضا مرندی) ؛ دکتر محمدرضا کلانتر معتمدی؛ دکتر محمدعلی فیاض بخش ( رئیس سازمان بهزیستی و شهید در هفتم تیر ماه 1360 در حزب جمهوری اسلامی)؛دکتر غلامحسین نیک نژاد( معاون دارو) ؛  و آقای کمال مرتضوی (معاون اداری و مالی) برمی شمارد. وی سپس تشکیل شورای بررسی برنامه ها و تشکیلات از شهریور 1359 و ایجاد 4 کار گروه با بکارگیری بیش از 120نفر از کارشناسان و متخصصان زبده کشور جمعا به مدت 20 ماه را ذکر میکند که حاصل کاری مرکب از چهار گزارش جامع از شناخت وضع موجود و تبیین راه حل های استراتژیک داشته است. معذلک دکتر پیله رودی متذکر می شود درتدوین این گزارش ها به دلیل تنگی وقت تدوین و تکمیل استاندارد ها میس نگردید و از آموزش نظام اجرایی و روش های انجام و پیاده سازی غفلت شد.

2-      دوره دوم به مدت 9 ماه ازابتدا تا دیماه1360 در اوج حملات عراق و آغاز جنگ تحمیلی و علیرغم آشفتگی های اجتماعی، روانی و اداری فراوان، کار تدوین وظائف تفصیلی ضوابط،ارتباط واحدها و رده های نیروی انسانی مورد نیاز، استاندارد های تربیت نیروی انسانی و خدمات و واحدهای اجرایی ارائه کننده خدمات، در دستور کار قرار گرفت. دکتر پیله رودی دستاورد مهم این دوره را  تعیین مقیاس شهرستان به عنوان واحد جغرافیایی ارائه خدمات بیان می دارد و این دستاورد را نقطه عطفی برای شکل گیری مراکز بهداشت شهرستان به عنوان ساختار مدیریت و راهبری محیطی نظام بهداشت و درمان ، تحلیل می نماید.

3-      وی دوره سوم شکل گیری نظام شبکه را دوره تلاش برای دستیابی به آخرین اطلاعات منطبق با واقعیات محلی بر می شمارد. و روش بکار رفته را فراخوان کارکنان با سابقه خدمت طولانی و شناخت از مناطق روستایی شهرستان محل خدمت خود، بیان می دارد. دکتر پیله رودی این مرحله کار را سخت ترین و طاقت فرسا ترین مرحله سازماندهی شبکه بر می شمارد؛ نه از جهت سختی و مشکلات؛ بلکه از نظر شماتت ها و عدم حمایت اداری و سرزنش کسانی که کار را غیر ممکن و بیهوده تلقی می کنند. لیکن اراده و پشتکار این بزرگمردان بر مشکلات راه غلبه می یابد.

در این دوره شرح عملیات و برآورد اعتبارات مورد نیاز صورت پذیرفته ، و متعاقبا" در مجلس بودجه مورد نیاز طی ردیف 129018 با اعتباری به میزان 250 ملیون تومان در بودجه سال 1364 تصویب شده و به دولت ابلاغ می شود. وی بیان می دارد که این دوره از ادیبهشت 1361 تا اسفند 63 درپی سه سال تلاش بی وقفه، دوره ای سخت و طاقت فرسا بوده که عاقبت خوشی یافت.

4-      دکتر پیله رودی دوره چهارم را را از فروردین 64 با تشکیل ستاد اجرایی پیاده سازی و سپس ستاد گسترش شبکه ، طبقه بندی می نماید . دوره ای که هنوز هم ادامه دارد و « باشد که برقرار بماند»

تجربه شکل گیری نظام شبکه بهداشت کشور، نه تنها برای دست اندکاران نظام سلامت، بلکه برای همه علاقه مندان به توسعه ملی، تجربه ای ارزنده و ارزشمند است. تجربه ای که هم متضمن یک انتخاب درست ؛ و « استراتژی » صحیح بود و هم چگونگی پیاده سازی را در نظر گرفته بود. بیاد آوریم که تجارب گسترده برنامه ریزی در کشورهای توسعه نیافته این نکته مهم را در بر داشته که در این کشور ها مهمتر از اینکه چه کار بکنیم، این است که چگونه کاری را انجام دهیم.

دکتر سیروس پیله رودی و همکاران ارجمندشان به مثابه روشنفکران فرهیخته متعهدی هم استراتژی درست را انتخاب کردند و برای تصمیم گیری مسئولان کشور آماده ساختند، و هم از چگونگی اجرا غفلت نکردند و شیوه های پیاده سازی این استراتژی را عملیاتی کردند. نهایتا" هم با پیگیری و استقامتی وصف ناشدنی این نظام ارزشمند را پیاده کردند و بر اجرا نظارت کردند تا به اهداف طراحی شده دست یابد و دستاوردهای ارزنده خود را به ظهور برساند.

تلاش، پایمردی، استقامت، پشتکار، انسجام فکری، از خودگذشتگی، آرمانگرایی؛ مردم محوری و عشق به روستائیان و مستضعفان ، آموزه پایدار و یادگار دکتر پیله رودی و همفکران ایشان در نظام بهداشت کشور است تا شاگردان وپیروان، ادامه دهنده و استمرار بخش دستیابی به دستاوردهای این راه باشند.

خداوند روح مرحوم دکتر پیله رودی را مشمول آمرزش و غفران خود قرار دهد و سایه همفکران و همکاران ارزنده ایشان را برما و نعمت حضور آنان را بر ملت ما مستدام فرماید....انشاء الله

اسامی کتابهایی که به قلم دکتر سیروس پیله رودی انتشار یافته

کتاب ارزیابی کیفیت مدیریت

کتاب تحلیل هزینه: برنامه توسعه مدیریت مراقبتهای اولیه بهداشتی

کتاب برنامه توسعه مدیریت مراقبتهای اولیه بهداشتی: حل مساله

کتاب شبکه بهداشت و درمان شهرستان

کتاب خدمات ادغام یافته و روشی برای براورد نیروی انسانی

کتاب برنامه توسعه مدیریت مراقبتهای اولیه بهداشتی: ارزیابی نیازهای بهداشتی جامعه و پوشش

کتاب دانستنیهایی در زمینه بودجه و روشی برای محاسبه بهای تمام شده واحد خدمت در خدمات ادغام یافته

کتاب شبکه بهداشت و درمان شهرستان

کتاب شبکه بهداشت و درمان شهرستان

یادداشتی از دکترواعظ

/ 10 نظر / 86 بازدید
امید

سلام خدایش بیامرزد [گل]

Amir

آیا به دنبال راهی مطمئن جهت کسب درآمد از اینترنت هستید؟ به چه قدر درآمد ماهیانه فکر می کنید؟ ما به شما پیشنهاد می کنیم که به جمع 16000 نفری بازاریابان باشگاه فروشندگان برتر ایرانی بپیوندید. با عضویت در این باشگاه و خرید نرم افزار بازاریابی mci5 به درآمد عالی در ماه برسید. http://www.mci5.com/index.php?refid=3302

داود

سلام ، حوصلم سر رفته بود، گفتم به دوسه تا وبلاگ سر بزنم هم یه نگاهی بهشون بندازم و هم یه نظری براشون بزارم. من طراح وبم ، گفتم کسیم اگه کمکی راهنمایی خواستم بکنم. هرکسی رو وبش زحمت میکشه مث خود شما. بعضیا دوست دارن حرفه ایش کنن بعضیا دوست دارن ساده و شیکش کنن . بعضا دوست دارم ساده ی ساده باشه و فقط حرفاشونو بنویسن. خلاصه وب شما هم قشنگه بلخره هر کسی یه سلیقه ای داره. راستی وبمو بهت بذا معرفی کنم ، کدهای متنوع و زیبایی داره که دلت خواست میتونی ستفاده کنی. سرگرمیم کمک به بچه های وبلاگ نویسه کمک خواستی درخدمتم. کلی مطلب زیبا و کلی کد تو وبلاگ هام دارم . حتی یه سایت عاشقونه با کلی جمله عاشقانه لینکاشو اینجا میذارم. ببین دوست دارم به مطالبم نظر بدی . یادت نره. و اگه کدی لازم داشتی بردار و استفاده کن. بلد نبودی حتما ازم بخوا راهماییت کنم. www.varoone.ir www.tiptap.ir www.mania-dv.ir دو تای اولی کد های زیباساز وبلاگ سومی هم سایت عاشقونه فدات . ببخش سرتو درد آوردم. چشمک دوست داشتی یاهو آی دی مو ادد کن.

سجاد

سلام ، وبلاگ قشنگی دارین :) ممنون میشم به انجمن تفریحی ، تخصصی منم سری بزنید و توش عضو شین :) راستی به برترین کاربرا ،‌ هفتگی جایزه هم میدیم ;) http://forum.no1-space.ir ‌ ‌‌

ارسلان زنگانلی

سلاملار. وبلاگیندا درین دوشونجه لی یازیلارینی اوخودوم. اللرین وار اولسون. یاشامالیسان.

سمانه

سلام... خوب هستین؟خیلی قشنگه وبلاگتون.. ببخشید این کتابا رو چطوری میشه دانلود کرد؟الان که میزنم نمیاره لینک دانلودشو!! خیلی ممنونم میشم کمکم کنین..

عصرموفقیت

سلام من دنبال مطالبی در خصوص شهید صدآفرین بودم تصادفی وب شما رو دیدم خیلی احساس غرور کردم و خیلی هم شاد شدم [گل] امیدوارم موفق باشین[گل] راستی از مطالبی که در خصوص شهید صدآفرین تهیه کرده بودین یک کپی به پاسگاه صدآفرین تحویل دادم وشما هم دراین ثواب شریک شدین[لبخند] با تقدیم احترام - اخطاری

فرزاد ارشادی

سلام. با خوانش ِ بُرشی از یک چارپاره، به نقد دعوتید [گل]

گونش

پنداشته اند كه ما ز خاموشانيم همرنگ جماعت فراموشانيم ما آرزوي كرب و بلا را داريم با ياد حسينمان كفن پوشانيم تلاش کنیم عاشورا را هر روز در کربلای دلمان زنده کنیم. حلول ماه محرم بر شما تسلیت باد.