سفر بر مزار بزرگ مرد تاریخ صدآفرین

 

در 35 کیلومتری شمال غرب شهرستان نمین پاسگاه صدآفرین قرار دارد .نام این پاسگاه سابقا (کلوز) بود پاشگاه صدآفرین آخرین نقطه مرزی فی مابین روستای خواجه بلاغی و خوش آباد پیله رود قرار دارد . بعد از  شهریور 1320 که متفقین به ایران حمله کردند و شهید صدآفرین دلاوریهای که از خود نشان دادنام این پاسگاه  صدآفرین نام گذاری شد .

در شبانگاه دوم شهریور 1320 در جریان جنگ جهانی دوم نمایندگان قوای روس پس از تسلیم دولت ایران ورود خود را به مرزهای ایران در منطقه نمین به پاسگاه کلوز اطلاع می دهند حسین علی صدآفرین بعنوان معاون پاسگاه انجام وظیفه می کرد او در آن زمان 17 سال سابقه خدمت داشت .و از اهالی زنجان بود ودو پسر متولد 1309و1310 داشت و همسر وی نیز مربی قرآن بود . در روستا ی خواجه بلاغی زندگی می کردند . .

حسین علی پس از شنیدن این خبر بلافاصله پیش فرمانده پاسگاه رفته و او را در جریان قرار میدهد . ایشان تمایلی برای درگیری از خود نشان نمی دهد . و هیچ کس خود را برای مبارزه آماده نمی کند . خانه خود می رود و با خانواده واع می کند .

حسین علی به پاسگاه بر می گردد و می خواهد از اسلحه خانه تفنگ بردارد هیچ یک از همکارانش از ترس مؤاخذه با مافوق در اسلحه خانه را باز نمی کنند مجبور می شود با شلیک گلوله در اسلحه خانه را باز کند تعدادی تفنگ برنو بردارد کمی دورتر از پاسگاه تفنگ ها را در فاصله های مختلفی قرار می دهد ساعت چهار نصف شب حمله شروع می شود حسین علی شروع به تیراندازی می کند قوای روس انتظار حمله نداشت و فکر می کرد با عده ی زیادی طرف است هر چه می توانند پاسگاه کلوز را گلوله باران می کنند .

او تا ساعت 8 صبح در برابر قوای روس شجاعانه می جنگد –که شخصی از این روستا پایان جنگ را ساعت 10 می داند -حوالی ساعات 6صبح در حالیکه میمنه و میسره لشکر روس از سمت نمین و ارشق با عبور از دهات و قبضه ها وارد اردبیل شده بودند ستون اصلی لشکر روس با مقاومت یکه تازی جانانه حسین صدآفرین در حوالی پاسگاه کلوز زمین گیر شده بود .توپخانه دشمن پاسگاه ویران کرده بود مهمات حسین علی تمام شده بود و برای اینکه اسلحه های دست دشمن نیفتد اسلحه ها می شکند(جویا می شوند که چرا اسلحه ها را  شکسته می گوید برای یک سرباز ایرانی ننگ است که اسلحه اش دست دشمن بیافتد ) و به  جنگ تن به تن روی می آورد تا با چنگ و دندان با دشمن مقابله کند .در این درگیری تن به تن به شهادت می رسد سربازان روس وقتی متوجه می شوند فقط یک نفر با آنان می جنگیده است با قساوت هر چه تمام تر سراز تن صدآفرین جدا می کنند فرمانده روس بعد از لحظاتی که وارد پاسگاه می شود وقتی اسم شهید را می پرسد او را حسین علی معرفی می کنند وی از اینکه صدآفرین  کشته اند نیرو های خود را مؤاخده می کند و  با تحسین شجاعت این سرباز ایرانی به زبان روسی با لقب 1000 آفرین خطاب می کند

اهالی روستا در حین جنگ روستا را خالی می کنند در حالی که فقط چراغ  یک خانه دیده می شوده آن هم خانه صدآفرین بوده که زنان روستا نتوانسته بودند ایشان را با خود ببرند .بعد ازبرگشت اهالی روستا سراغ پاسگاه می روند . توسط مولا مرتضی سید حسینی پیله رود بر پیکر مطهرش نماز مییت خواننده می شود و در همان پاسگاه به خاک می سپارند. سال 74 همسر این شهید بر سر مزار صدآفرین می آید و بیست متری مانده به طور سینه خیز بر سر قبر ایشان میرود ظاهرا  واع آخرش بوده .چند سال پیش شخصی غیوری از روستای خواجه بلاغی بنام طومار جعفری آرامگاه او را در این پاسگاه بازسازی می کند .

بشوی آوراق اگر همدرس مایی 

که علم عشق در دفتر نباشد

روحش شاد .

 منبع :  اژدر جعفری-ساوالان ائگیدلری - مکتوبات آقای محجوب

/ 40 نظر / 18 بازدید
نمایش نظرات قبلی
جبرائیل فرهودی لاطران

سلام در مورد صد آفرین و شجاعت ایشان شنیده بودم با خواندن نوشته شما در خصوص این شهید دلاورخصوصیات مردان دلیر آذربایجان برای همگان روشن می شود

مرزداران عنبران

مرزنشینان ایران زمین همیشه تاریخ با جان ودل استوار ونستوه در مقابل بیگانگان ایستاده اند راهش پررهرو وروحش شادباد

اردوغان

دشمن امروزمان کیست؟ او را چگونه بشناسیم؟

درایت

بنده هم به روح این عزیز جان برکف دورود میفرستم و بودند کسانی که واقا حماسه آفریدند روح همشان شاد باد

صمدی

با تشکر از شما دوست عزیز بابت یادآورری دلیرمردان شهید روحش شاد. خداوند همسر شهید حسن علی را که باید شهیده نامید رحمت کند که چراغ خانه اش تا اخرین لحظه روشن نگه داشت.

الچین

سلام فقط میتونم بگم ای کاش ما بدانیم برای چی ودر راه کی داریم مبارزه میکنیم و صد افرین فکر کنم ندانست و اشتباه کرد به 2 دلیل روشن یکی اینکه او میدانست نمیتونه روسهارو عقب بنشانه و انها اورا خواهند کشت بهتر بود منطقی باشه. دوم اینکه اشغال اشغاله چرا مقابل یکی وایستیم و تسلیم دیگری بشیم

جعفر

اگر آن روز به صد آفرین کمک می کردند مطمعناً نیروی دشمن حرفی برای گفتن نداشتند. اما متاسفانه تاریخ تکرار می شود. چند هزار سال پیش نیز به حسین و حسینیان و مختار نیز یاررانشان کمک می کردند و در بهبهه و در هجمه جنگ تنهاغ نمی گذاشتند .. ..

...

پاسگاه صدآفرین جزء اراضی روستای دلیکلی داش می باشد. که ما بین روستاهای خواجه بلاغی و پیله رود واقع شده است. آن را تصحیح نمایید.

میلاد پرونده

سلام وخسته نباشید به مدریت سایت خواهشا عکس واطلاعات بیشتری درباره شهید صد افرین در سایت قرار دهید ممنون.[لبخند]