وجه تسمیه نمین :

در مورد وجه تسمیه نمین اطلاعات محکم و مستدلی در دست نیست و هر آنچه هست اقوالی است که میان مردم رواج دارد و صحت و سقم‌شان مورد تردید میباشد.

البته شاید با بررسیهای بیشتر و تحقیقات وسیعتر نتایج بهتر و قابل قبولتری در این مورد بدست آید.

1- پیرمردان نقل می کنند ازاجداد خود و انها نیز از پدر بزرگها خودشان شنیده اید که نمین در گذشته های بسیار دور شهری بسیار بزرگ و آبادی و مردم زیاد در این شهر سکنی داشته اند (حدود نه هزار نفر ) و نام این شهر را با توجه به تعداد جمعیت آن نه مین (نه هزار) گذاشته اند ولی این روایت منطقی به نظر نمی رسد . اولا در کتب تاریخی دیده نشده که شهری را با توجه به تعداد جنعیت آن نام گذاری کنند ثانیا" کلمه نه مین از دو کلمه نه مین (به معنی نه هزار) مرکب است چنانچه پیشتر نوشته شده است زبان ساکنان اصلی نمین طالشی بوده است نه فارسی .

2- روایت دیگری وجود دارد که صحبت آن قابل تردید است و اصلا" می توان گفت که عقل پذیر نیست م یگویند (شندان قلعه سی) شمال شرقی نمین مرزبین نمین و استان گیلان قلعه ای بزرگ و امرای طالش سالی چند ماه در این قلعه سکوت می کرده اند با توجه به اینکه تمام شهرهای اطراف از این قلعه دیده می شود بغیر از نمین به علت قرارگرفتن بین کوههای اطراف از این قلعه دیده می شود). این شهر را نه بین یعنی جائیکه دیده نمی شود گذاشته اند بعدها حرف ب تبدیل به میم شده و بجای نه بین کلمه نمین تلفظ گردیده است .

منبع : تاریخ و فرهنگ نمین – زنده یاد استاد ستودی نمین

 

/ 1 نظر / 21 بازدید
محمدیان

سلام دوست خوب ومهربانم بخاطر الطاف شما نسبت به بنده کمال تقدیر و تشکر را دارم امیدوارم در تمام مراحل زندگی موفق و پاینده باشیـــــــــــد مدیریت عالیتان بر وبلاگ را نیز تبریک میگــــــــــــــــــــــویم باز هم بما سر بزنید منتظرتان هستیــــــــــــــــــــــــــــــم.