مهارآب های سطحی ؛خواسته اصلی اهالی پیله رود

 همشهری از مشکلات منطقه ای در نمین گزارش می دهد .

نمین - سولمازپورنعمت - خبرنگار همشهری :پیله رود منطقه ای است باوضعیت توپوگرافی کوهستانی واقع در حاشیه غربی دریای خزر است. مجموعه روستاهای پیله رود از توابع استان اردبیل و شهرستان نمین و زیر مجموعه ای از بخش   مرکزی (بخش ۳ نمین)می باشد که فاصله اش تا مرکز استان ۵۲ کیلومتر و با مرکز شهرستان  در حدود ۳۵ کیلومتر می باشد که دو شهر نمین و عنبران سفلی در سمت شرقی پیله رود قـــــرار  گرفته اند.منطقه پیله رود از شمال به کشور جمهوری آذربایجان و جنوبـاً به روستـا های کلندرق علیا ٬کلندرق سفلی و روستای علی کمر و شرقـاً به اراضی روستاهای عنبران علیـا و قشلاق (پیله زیر) و غربـاً به روستاهای دلیکلی داش ٬خواجه بلاغی٬ بویاغچلو وسرخانلومنتهـــی میگردد که در دوره های قدیم بیشتر این روستاها نیز به پیله رود تابعیت داشته اند. 
 پیله رود به ۱۴ روستا با اسامی ذیل بترتیب : فتح مقصود ــ نظر علی کندی ــ هشنه ــ خوش آباد مسجد محله سی ــ آقایارلو ــ یوزباشی قلعــه سی ــ پیرجوار ــ پیرزاده ــ قلعه ــ قاضی کندی ــ  گودلر ــ صالح قشلاقی و ولی آباد اطلاق میگردد .پیله رود با داشتن حدود ۲۰ کیلومتر مرز مشترک ٬ همجواری با جمهوری آذربایجان را دارد کــه روستای ییلاقی فتح مقصود در چند صد متری مرز و جاده پاتران قرار گرفته است.

وجه تسمیه

درافسانه ی مردم محلی نقل می شود که درزمان قدیم در این منطقه پهلوان و سرداری که بر این قلمرو حاکم بوده و در جایی بنام " قلعه زنگی" که مشرف بر رودخانه است سکونت داشته است که فردی باهیکلی تنومند وصورتـــی چاق٬ پلک و ابروانی ضخیم و با چشمانی درشت بوده بطوریکه پیله چشمان و ابروانش (افتادگی و ورم پوست بالای چشم و پلک بالایی که مژه آن زیاد بوده )سنگینی کرده وبصورتش می ریخته که آنها را به وسیله گیره هایی بالا نگه میداشته وچون بر همه روستاهای اطراف پیله رود صدارت داشته با اشاره به ظاهر وی منطقه سکونتش را بدین نام خوانده اند  که در لغت نامه هم پیله بمعنی چشم و پلک چشم آمده است .

برخی از اهالی نیز که از اجداد خود شنیده اند بر این باورند که گذشتگانشان در کنار این رود خانــه بخاطر وجود آب مسکن گزیده و بدلیل اینکه منطقه ای جنگلی و پر از درختان توت بوده است به پرورش کرم ابریشم اشتغال داشته و از این طریق امرار معاش مینموده اند وبهمان خاطـــــر به این منـــطقه  پیله رود گفته میشود    .

* در لغت نامه ها اشاراتی شده به "پیله"بمعنی (صحرا و زمینی خشک و وسیع که در میان دو آب واقع شده باشد یعنی دو طرف آن دو رودخانه رفته باشد یا یک رودخانه دو شاخ شود و آن زمین را در میان در آیـــــــد.)  (بحالت جزیره در آید)با توجه به کوهستانی بودن منطقه و وجود دره های زیاد دراطراف٬رودخانه هایی شکل گرفته ولی همه آنها بدون آب بوده ویا اینکه فقط آبهای فصلی در آنها جاری هستند و تنها رود خانـــــه بزرگ و قابل قبول رودخانه ای است که از وسط روستاها میگذرد و از کوههای اوچ دره و هفت چشمه سـرچشمه و تا رودخانه قره سو در نزدیکی اردبیل پیش میرود که آنهم در سالهای گذشته کمترین آب در فصول سال را داشته .در مواردی "پیله" بمعنی گیل دیک (نام محلی وعام گلی است) آمده است . "گلی است ازانواع گل سرخ و به اندام کوچکتر از گل سرخ و در هر شاخه چندین گل باهم شکفد به رنگـــهای مختلف سفید و صورتی و سرخ دیده میشود .گلی است خوشبوی ٬گونه های بسیـــاری از آن در جنگلهای شمال و ارتفاعات فوقانی و در آذربایجان هست که گل زرد و گل دو روی وگل گنده از گونه های معروف و خوشبوی آن است و میوه ای سرخ و کوچکی دارد.

تعاون روستایی

پیله رود یکی ازمعدود مناطقی می باشد که تعاون در آنجا جایگاه خود را یافته بود و سالهای سال مردم آن را تجربه کرده بودند.در پیله رود یک شرکت تعاونی روستایی به نام تعاونی «خوش آباد»وجود داردکه زمان تاسیس آن به سال 1342 بر می گردد و اهالی 19روستا در آن عضویت دارند .

کوههای پیله رود 

منطقه پیله رود بدلیل کوهستانی بودنش دارای پستی و بلندیهای متعددی است که زنجیروار در اطراف روستاها با اشکال و ارتفاع مختلفی قد کشیده و در مقابل دیدگان هر تازه وارد و دوستدار طبیعت خود نمایی میکنند.
کوه قرخلر(چهل تن)بلندترین کوه در شهرستان نمین و بخصوص در پیله رود می باشد که در سمت جنوبی منطقه قرار گرفته و بر جمیع روستاهای پیله رود و اطراف تسلط کامل دارد.کوههای قلعه زنگی٬ اوچوق ٬ للـه داغی و اوروج داغی و...نیز در میان روستاها دیده میشود.

دو سنگ ایستاده روستای پیرزاده


منطقه پیله رود جزء مناطقی است که نیاز به کاوش و ثبت آثار باستانی دارد مانند کوه بزرگ قرخلر و کوه قلعه زنگی در زمان های قدیم محل سکونت بوده ،آب درمانی زرده بره و 2سنگ ایستاده روستیا پیرزاده از جمله مناطقی است که گمان می رود دارای آقار باستانی کاوش نشده باشند در روستای پیرزاده 22سنگ ایستاده وجود دارد که یکی به رنگ سیاه و دیگری سفید است هر 2 سنگی که درزیر آن قرر دارد وصل شده اند . عده ای ازاهالی معتقد هستند که سنگ سیاه نماد مرد گناهکار و سنگ سفید نماد زن گناهکار است و عده ای هم معتقد اند در این منطقه قلعه ای وجود داشته و این 2سنگ پایه های طبیعی دروازه آن قلعه بوده است .

محصولات باغی

دراغلب روستاهای منطقه پیله رود باغهای زیبایی وجود  دارد که در آنها انواع درختان میوه سیب قرمز ـ سفید لبنانی  ـ  آلبـالو زردآلوی معمولی و حسین خانی ـ گوجه درختی ـ گیلاس ـ بادام ـ گردوهای پوست کاغـذی وجنگلی ـ توتهای سفید ٬ سیاه و شاه توت ـ انواع گلابیهای بومی با نامهای محلی همانند"اوچ ده سووار" که پس از رسیدن زرد و بسیار شیرین میشود ـ "پنجه ای " که در دو نوع شیرین و ترش وجود دارد ـ " نطنز" که شاه میوه است و بسیار بزرگ و شیرین و آبدار میباشد.

مشکلات اهالی منطقه :

به گفته رئیس شورای اسلامی هشنه ازروستاهای دوازده گانه پیله رود و عضو شورای بخش ،مسئولان از سال 1389 قول ساخت 36 آب بند برا یمهار آبرودخانه های فصلی منطقه را داده بودند که تاکنون فقط 9مورد آن به پایان رسیده است «میرعیسی سید حسینی » بابیان این که مهار آبهای سطحی پیله رود خواسته اصلی اهالی است . افزود با توجه به این که چندین سالاست با خشکسالی روبه رو هستیم و آبهای زیر زمینی در حال تمام شدن است ،برای ذخیره آبهای زیرزمینی ،احداث سد های زیر زمینی در منطقه ضروری است .

وی بابیان این که لوله کشی گاز نیز تا نزدیکی اغلب روستاها آمده است . اما هنوز انشعاب گاز واگذار نشده است خواستارتسریع دراین خصوص شد سید حسینی با بین این که چندین مسجد در منطقه پیله رود بازسازی شده ست گفت :هنوز برا ی بازسازی بقیه مساجد روستاهای منطقه مشکل داریم .رئیس شورای روستاهای هسته گلایه با گلایه از مسئولان شهرستان نمین گفت :اکنون مناطق پیله رود خودرویی برای تردد و رفت و آمد به مرکز شهر ندارند و تنها وسیله رفت و آمد اهالی یک مینی بوس بود که مدت هاست دیگر در این مسیر کار نمی کند .

/ 11 نظر / 211 بازدید
نمایش نظرات قبلی
مهدوی

شاید زمانی مسئولی مسئولیت قبول کرد خدا را چه دیدین

علی محمد خلفی زنگیر

سالام بو داشین آدی ایله باغلی دیک داش کندی وار. اوندا دا بیر دنه بئله داش دیک دایانمیشدیر.

odel

سلاملار ینی ییل ده سیزه اوغورلار آرزولیرام باشاریلار آپم کونول خاسیوانین ماهنی سی نان سیز عزیزلر اوچون گوزلییم

مهدی سلیمانی

عیدتان مبارک، بعد از سال ها تلاش در جهت جمع آوری ضرب المثل های ترکی اینک وبلاگی ساخته ام تحت همین نام در جهت آشنا کردن هر چه بیشتر آذری زبان ها مخصوصا هم استانی های عزیز، از شما سولماز خانم از نمین نیز خواهشمندم با لینک وبلاگ اینجانب و با گذاشتن ضرب المثل های بومی رایج به صورت پیام بنده را در این امر یاری فرمایید.

عدالت

سلام خبرنگار همشهری، دوست عزیزم بهت تبریک میگم و برایت آرزوی بهترینها را دارم خیلی خوشحال شدم.

درایت

سلام خانم پور نعمت مطلب جالب و خوبی را تهیه کرده اید ممنون از زحمات خوبتان :گل گلدیک را در مناطق تهران نسترن وحشی میگویند و از گلدیک ایت بورنی (تبریز)را در مناطق آذربایجان بصورت آش و بعضا مربا هم در سر سفره آذری میتوان دید ولی این زینت سفره تنها میتوان در مناطق رویش این میوه یا ریز میوه دید و خاطر نشان شوم از قول آقای دکتر صداقت که در امریکا بهترین مواد اولیه ویتامین سی از گلدیک تهیه میشود که بهش ناچورال مدیسن اطلاق میشود

صمد

سلام وار اولون یارادین سولمایین[گل][گل]

مهرداد

بابت این پست خیلی زحمت کشیدید خیلی ممنونم از شما

پیله رودی(قاضی کندیمهناز

باسلام و تشکر از توجه شما به اصالت پیله رود .انشاالله که به این منطقه توجه شود از طرف مسئولان

پیله رودی(قاضی کندیمهناز

باسلام و تشکر از توجه شما به اصالت پیله رود .انشاالله که به این منطقه توجه شود از طرف مسئولان