شهرستان نمین

معرفی شهرستان نمین

شهرستان نمین در یک نگاه
ساعت ۱۱:۱۱ ‎ق.ظ روز ٢ خرداد ۱۳٩٠  کلمات کلیدی: شهرستان نمین

 ۱-  سیمای عمومی شهرستان    و ویژگی‌های ممتاز  اجتماعی ،  تاریخی ، فرهنگی آن
* شهرستان نمین در شمال شرقی استان اردبیل و در حاشیة غربی دریای خزر واقع شده حدود ۶۰ کیلومتر از قسمت شمال با کشور همسایة آذربایجان مرز مشترک دارد. وسعت آن ۱۱۰۱کیلومتر مربع بوده و در فاصلة ۲۲ کیلومتری مرکز استان درکنار بزرگراه ترانزیتی اردبیل به گیلان واقع شده است.
* جمعیت شهرستان بر اساس سرشماری سال ۸۵ به تعداد۵۹۶۴۰ نفر  و  ۱۳۶۹۲ خانوار بوده که از این تعداد ۵۳۱۶ خانوار را شهری و ۸۳۷۳ خانوار را روستائی تشکیل می‌دهد. دارای سه بخش مرکزی به مرکزیت شهر نمین ، عنبران به مرکزیت شهرعنبران و ویلکیج به مرکزیت شهرآبی بیگلو ، با ۷ دهستان و ۹۲ آبادی ، ۳۶ دهیاری فعال و ۶۸ شورای اسلامی شهر و روستا می‌باشد.  

 

* شهرستان نمین بعلت جنگلی بودن و داشتن ارتفاعات و نزدیک بودن به دریای خزر دارای آب و هوای بسیارمرطوب و مطلوب با زمستانهای سرد می‌باشد و وجة تسمیه نمین یعنی نمناک و مرطوب نیز به همین خاطر است ( برگرفته از لغت نامة دهخدا ).
* به استناد شواهد موجود تاریخی ، چندین هزار سال قبل از میلاد مردمانی در منطقه فعلی به مرکزیت نمین ساکن بوده‌اند و تمدنی بسیار درخشان داشته‌اند. دمورگان ، با توجه به تنایج مطالعات خود بر روی منطقة چای‌قوشان ( حد فاصل نمین و روستای میناباد ) تاریخ پیدایش تمدن در این منطقه را نه هزار سال قبل از میلاد گزارش نموده و اشیائی از این منطقه مربوط به قرن ۱۶ـ ۱۲ ق.م را پیدا کرده است وی می‌گوید ساکنین اولیة این منطقه از راه شکار و جمع آوری غذا زندگی می‌کرده‌اند . دلاپورت و استرابون ، نمین را جزو سرزمین کادوسیان که برای خود حکومت مستقلی داشته‌اند ، شناخته است . دیاکونوف سابقه پیدایش تمدن در این منطقه را ۳ هزار سال پیش از میلاد تخمین زده است.