شهرستان نمین

معرفی شهرستان نمین

سه توده هوا در نمین جریان دارد
ساعت ٩:۳٦ ‎ق.ظ روز ۱٢ شهریور ۱۳۸٩  کلمات کلیدی: سه توده هوا در نمین ، شهرستان نمین

۱- توده هوای شمالی یا مدیترانه‌ای که به زبان محلی «مه‌یلی» می‌گویند بسیار مرطوب است  و در فصل بهار و پاییز و زمستان موجب ریزش باران و برف می‌شود. هوا در فصل بهار و پاییز به هنگام صبح مه‌آلود و نزدیک ظهر آفتابی می‌شود.

۲ – توده هوای جنوبی که به زبان محلی «گرمیج» می‌گویند بیشتر در فصل تابستان می‌وزد رطوبت خیلی کم دارد بندرت موجب بارندگی می‌شود. این باد گاهی چنان با شدت می‌وزد که درختان تنومند چند ساله را از ریشه می‌کند و به محصولات کشاورزی خسارت زیاد وارد می‌کند.

۳- توده هوای دیگری بنام محلی «قره‌یل» «باد سیاه» در طول فصل تابستان بعد از ظهرها از سمت شمال نمین می‌وزد. این توده هوا نیز رطوبت ندارد و با بارندگی همراه نیست. علت وزش این باد را اختلاف دمای  اتمسفر نمین می‌دانند. اواخر فصل بهار و اوایل فصل پاییز نمین دارای هوای بخصوص است گاهی بمدت دو روز متوالی هوا مه‌آلود است و باران خیلی ریزی بنام محلی «شه» دارد که حتی لباس آدم را که بمدت طولانی بیرون بماند خیس نمی‌کند هوا بسیار لطیف و مملو از اکسیژن است. این هوا برای محصولات کشاورزی بسیار سودمند است. ذخایر آبهای زیرزمینی نمین بسیار کم و تابع میزان بارندگی فصل زمستان و بهار می‌باشد از چاههای کم عمق برای مصارف خانگی استفاده می شود.

در حال حاضر آب مشروب نمین توسط لوله از روستای قره‌چناق در ده کیلومتری نمین آورده می‌شود. دو حلقه چاه برای تامین آب حفر شده یکی از این چاهها آرتزین است. آب نمین بسیار گوارا و سبک است اکثر مردم اردبیل روزانه با پیتهای ۲۰ لیتری آب مشروب خود را از نمین می برند در فاصله بین قره چناق و نمین ۲ پمپاژ قوی آب را به منبع آب می‌رساند.