شهرستان نمین

معرفی شهرستان نمین

نمین کجاست؟
ساعت ٩:۳٦ ‎ق.ظ روز ۱٢ شهریور ۱۳۸٩  کلمات کلیدی: نمین کجاست؟ ، شهرستان نمین

نمین شهر کوچکی است که در قسمت شمال شرقی اردبیل و در ۲۵ کیلومتری آن قرار دارد . قبلا” بخش بود اما در سال ۱۳۷۵ در چهارم شهریور ،بنا به درخواست اهالی نمین این بخش تبدیل به شهر شده و برای آن فرماندار انتخاب شد . این شهر در عرض جغرافیا ۲۵دقیقه و ۳۸ درجه و طول جغرافیای ۲۹ دقیقه و ۴۸ درجه قرار دارد . ارتفاع آن از دریا ۱۴۵۰ متر می باشد .

این شهر که در حاشیه ی غربی دریای خزر قرار دارد منطقه ای است کوهستانی که کوه های کم ارتفاع در حد شمالی آن در مرز بین ایران و جمهوری آذربایجان قرار دارند و حدود هفت کیلومتر هم مرز می باشدو از جهت غرب با نواحی ارشق و رضی و مشکین شهر و از طرف جنوب با اردبیل همسایه می باشند . وسعت کل شهرستان ۲/۱۱۰۱ کیلومتر مربع می باشد و حدود ۱/۶ درصد مساحت استان اردبیل را در بر گرفته است .

شهرستان نمین دارای سه شهر به نام های (نمین ،آبی بیگو و عنبران و سه بخش مرکزی (نمین )ویکلیج و عنبران و هفت دهستان و ۹۵ آبادی می باشد و جمعیت کل آن حدود هفتاد هزار نفر می باشد .

بخش ویکلیج شامل دهستان های ویکلیج جنوبی و ویکلیج مرکزی می باشد که مرکز آن آبی بیگلو می باشد .

بخش عنیران نیز شامل دهستان های میناباد و عنبران است که مرکز آن شهر عنبران است .

در لغت نامه دهخدا درباره ی نمین چنین امده :

این بخش یک دهستان مرکزی و جمیعا ۱۱۳ آبادی کوچک و بزرگ دارد و جمعیت آن در حدود ۵۱۰۱۹ نفر است . مرکز بخش ،قبضه ی نمین است . ساعت ۱۲ ظهر برابر است با ۴۰ دقیقه بعد ازظهر تهران .آب قبضه از چشمه سارها و رودخانه ی نمین تامین می شود.