شهرستان نمین

معرفی شهرستان نمین

جاذبه های گردشگری نمین
ساعت ٩:٢٧ ‎ق.ظ روز ٢٦ مهر ۱۳۸۸  کلمات کلیدی: جاذبه های گردشگری نمین ، مشه‌سویی ، گرده‌سویی ، بروکش‌سویی

مشه‌سویی

این آب که دمای آن حدود 25 درجه سانتیگراد می باشد از چشمه‌ای تامین می شود که مستقیماً به داخل حوضی که از سنگ تراشیده شده است می ریزد. در طول سال مسافران برای گذران تعطیلات و استفاده از این آب معدنی به این منطقه مسافرت می نمایند.

 گرده‌سویی

این آب معدنی در نزدیکی روستای گرده، واقع در غرب نمین، قرار دارد. آب آن کم ولی فوق‌العاده سرد است. اهالی برای درمان پادرد از این آب استفاده می کنند.

 بروکش‌سویی

در شمال شرقی خانقاه علیا و در دامنه کوه نسبتاً کم ارتفاعی(در مسیر جاده قدیم تهران) قرار گرفته است. آب این چشمه در تمام فصول سال به یک اندازه است. خاک اطراف چشمه کاملاً سیاه و شبیه خاک زغال است. آب چشمه نیز بیش از اندازه سرد است بطوریکه دست را نمیتوان بیش از 5 دقیقه داخل آن  نگه داشت. آب آن نیز بسیار سبک و شیرین است ، بعد از یک وعده غذایی زیاده از حد با نوشیدن یک لیوان از آب این چشمه بعد از حدود نیم ساعت احساس گرسنگی به انسان دست میدهد.

قره چناق
واراترین آب چاه منطقه در روستای قره چناق قرار دارد که با حفر دو حلقه چاه ( که یکی هم آرتزین بوده است . ) قسمتی از آب شرب شهر نمین فراهم می شود .  این آب خاصیّت رفع سنگ کلیه را به علّت پایین بودن املاح آن دارا می باشد .  
چشمه آب گرم علی داشی

این چشمه به دلیل نزدیکی به جادّه ی اصلی از طرف آستارا و گردنه حیران از رونق زیادی برخوردار بوده و همه ساله پذیرای عدّه ی کثیری از توریستهای نواحی اطراف می باشد . این چشمه در پای یک پرتگاه سنگی در محلّی به نام علی داشی در بالای درّه ی گیله ده واقع شده است . خواص درمانی آب گرم علی داشی بسیار معروف است و دردهایی همچون درد مفاصل ( روماتیسم ) چشم درد ، دل درد ، کمر درد ، رفع باد و قولنج و تقویت اعصاب را شامل شده و بسیاری از این ناراحتی ها را درمان می کند . علاوه بر خاصیّت درمانی ، به دلیل واقع شدن در یک محیط ییلاقی و خوش منظر و خوش آب و هوا از ویژگی توریستی و تفریحی خاصّی برخوردار است .

با همکاری آقای مینایی وآقای سلمانی