شهرستان نمین

معرفی شهرستان نمین

موزه نمین
ساعت ۱٠:٤۱ ‎ب.ظ روز ۸ آذر ۱۳۸۸  کلمات کلیدی: صارم السلطنه ، شهرستان نمین ، تاریخی ، موزه نمین

 

مجموعه صارم السلطنه که امروز به عنوان موزه نمین مورد بهره برداری قرار گرفته است در حال حاضر شامل :

1-خانه اسبقی که در بخش جنوب غربی و چسبیده به آن قرار دارد.

2- مسجد که در ضلع شمالی میدان و بروی شیب تپه بنا شده است ،بانی مسجد فرخنده خانم دختر میرزا عباس قاجار عیال میر کاظم خان فرزند میر حسن خان بن میر مصطفی خان تالش بوده است .

3- بازار قدیمی شهر در جوار رودخانه نمین چای،مسجد و میدان اصلی شهر شکل گرفته و جزء بازارهای نیمه باز محسوب می شود که نوسازی شده و هیچ پوششی ندارد.4- میدان ،فضای باز وسیعی که دارای محدودی ای کم و بیش معین می باشد و در محل تقاطع راههای اصلی شهر قرار گرفته است و دارای کارکرد ارتباطی ،اجتماعی ،تجاری و مرکز تجمع مردم شهر در ایام خاص محسوب می شود .تاریخچه بنا :

الف :دوره ی مهرنیها :این دوره به تاریخ تمدنهای اولیه ایران مربوط می باشد ،شناسایی دلمن ها در منطقه و قلعه و باروی قدیم نمین مربوط به دوران باستان و دوران اسلامی می باشد .

ب: عهد میر مصطفی خان تالش :

مناطق تحت نفوذ میر مصطفی خان شامل منطقه تالش ،اجارود ،مغان ،ویلکیج و سایر مناطق این نواحی می باشد که خانه هایی در نمین داشته اند تا به کارهای حکومتی رسیدگی نمایند .

ج)دروه بعد از میرکاظم خان:

نسل اول ساخت و ساز : خانه قدیمی سیف الملک که تخریب شده است .

نسل دوم :بنای دیوانخانه جهت رتق و فتق امور و احداث مسجد توسط فرخنده خانم عیال میر کاظم خان که مهریه خود را وقف ساخت مسجد می نماید .

نسل سوم:با فوت میر کاظم خان ،میر اسدا.....خان اقدام به احداث ساختمان در سهم الارث پدری می کند و بر این اساس ساختمان امروزی صارم السلطنه شکل می گیرد .

نسل چهارم :

با فوت سیف الملک حاکمیت منطقه به خانواده میر اسداله خان برادر ایشان منتقل شده و میر سلیمان خان صارم السلطنه فرزند ارشد وی زمام امور را به دست می گیرد .

عناصر تشکیل دهنده بنا:

1-     سردر هشتی

2-     حیاط

3-     حوض شش ضلعی سنگی با فواره سنگی

4-     اتاقها در بخش تحت بنا

5-     اتاقها در بخش شیروانی

6-     فضای خدماتی

اتاقهای که در بخش شیروانی بوده دارای پنجره های رو به نور که نمایی زیبا از شهر را ارائه می داده است .بنا به روایت اوژن در کتاب (تاریخ ایران امروز1907-1906) از بالای این محوطه مناره یک مسجد و گنبد دو باب حمام به چشم می خورد و بقیه مناطق شهر را خانه های ویلایی و باغات میوه احاطه کرده است و در کنار رود خانه صد باب مغازه و به چشم می خورد که بازار را تشکیل می دهد .

راهنمای موزه :

در بخش موزه آثار تاریخی ،اشیایی از ادوار مختلف تاریخی که از منطقه نمین به دست آمده مشاهده می نماییم که قدمت تقریبی بعضی از اشیا به هزاره های قبل از میلاد م یرسد از جمله :

-         پیکانهای مفرغی

-         کوزه ها

-         تعدادی سکه مربوط به قرون 4تا 9 ه .ق و دوران اق قویونلو و قره قویونلوها

-         پیکارنهای مربوط به دوره های صفوی

-         مخزن باروت مخصوص تفنگ دوره زندیه

-         اسناد کتب خطی مربوط به زمان تیموری

-         بعضی از اشیا کشف شده در هنگام باز سازی بنا .

پروژه صارم السلطنه

طرح پروژه صارم السلطنه شهرستان نمین به طور تقریبی از سال 85 آغاز گردید و در سال 87به پایان رسید البته هنوز به طور کامل تمام قسمت های بنا مرمت و بازسازی نشده است .

تشکر میکنم از مدیریت موزه نمین و همکاران محترمشان

 

برای دیدن بقیه عکس ها به ادامه مطلب مراجعه فرمایید