سولماز پورنعمت :حمام پیله رود واقع در روستای هشنه در سال 1361به همت میر قدیر سید حسینی پیله رود ساخته شد.آب حمام از مزرعه حسن آباد تامین می شده که از چاه استخراج می شد.بعد در حوزی در همان جا ذخیره می شده .بعد به داخل موتور خانه حمام با لوله کشی انتقال می یافت.البته برای مواقع ضروری و تابستان ها که آب کم می شده چاهی واقع در نزدیکی خوش آباد را خریداری کرده و آب را با تراکتور  می آوردند . درزمستان کل مسیر لوله کشی آب از حمام تا استخر حسن آباد را آتش روشن می کردند تا آب یخ نزند .

موتور خانه حمام  کارکردی همانند آبگرمکن دیواری داشت و همانند یک آبگرمکن بزرگ دیواری طراحی شده بود ، مشعل بزرگی داشت که یه اصطلاح ازمیر می گفتند و با نفت سیاه و تولید باد ، شعله های زیادی از دهانه ازمیر خارج شده و انتهای این شعله ها لوله های مارپیچی قرار داشت و سریعتر آب گرم می شد و از انتهای دهانه آتش در سه جهت کانالی به داخل حمام راه داشت و از زیر کاشی های حمام رد می شد و حرارت شعله هم از طریق کانال ها سالن اصلی را گرم می کرد.آبی هم از طریق لوله های مارپیچ که از بین شعله ها رد می شد و به سقف موتورخانه که منبع بزرگی داشت می رفت و ذخیره می شد و از آنجا آب گرم به داخل حمام هدایت می شد.

.حمام در طول هفته یک روز مردانه و یک روز زنانه بود و مدیریت روزهای زنانه به عهده خانم شادمان و مدیریت مردانه به مدیریت میرقدیر سید حسینی و پسر بزرگ ایشان علی سید حسینی بود.اولین نرخ هر نفر 7تومان بودکه بعداز چند سال به 10تومان افزایش یافت. آخرین نرخ هم به مبلغ 15تومان رسید. .که همین افزایش قیمت اعتراضات زیادی داشته که حتی منجر به تعطیلی حمام هم شد.

 شاید مردم روستا هنوز هم از این همه  سختی که مدیر حمام متحمل می شد اطلاعی ندارند .دست مریزاد به مردی که شاید دولت هیچ وقت چنین اقدامی را نمی کرد،دست به اینکار زد و قدم بزرگی برای آسایش مردم روستای خود برداشت.سپاسگذارم از آقای آتبین حسینی که اطلاعات جامعی در اختیار حقیر گذاشتند.

 
:: برچسب‌ها:
ن : سولماز پورنعمت پیله رود
ت : ۱٧ آبان ۱۳٩٥
نظرات ()
 
 

پیچک