شهرستان نمین

معرفی شهرستان نمین

جشنواره‌ گل ‌های بابونه درشهرستان نمین
ساعت ۱٢:۱٠ ‎ق.ظ روز ٢۳ تیر ۱۳۸۸  کلمات کلیدی:

29خردا 88

 

اینکه گل بابونه چه شکلى است و کجا سبز مى شود اصلاً خارجى است یا داخلى، موضوعى نیست که خیلى ذهن ما را مشغول کند، مگر این که جشنواره اى با نام گل هاى بابونه برگزار شود. به امید اینکه جشنواره امسال باشکوه تر از سال های گذشته برگزار شود

 

فوائد گل های بابونه : درمان زخم معده، تقویت کننده اعصاب، افزایش شیردهى مادران، دفع کننده سنگ کلیه، تسکین دردهاى عضلانى و رفع بی خوابی.

سومین  جشنواره‌ ملی گل‌ های بابونه در منطقه‌ فندق‌ لو شهرستان نمین در 29 خرداد برگزار خواهد شد. منطقه‌ فندق ‌لو در نزدیکی گردنه‌ حیران قرار دارد و بسیار سرسبز است که درختان فندق در آن به ‌صورت خودرو رشد کرده ‌اند؛ گلهای بابونه نیز با گلبرگ‌ های سفید در این فصل از سال تمام دشت و تپه‌ های این منطقه را می ‌پوشاند.
این منطقه‌ خوش آب ‌و هوای نمین به‌ دلیل داشتن ارتفاعات و چشم ‌اندازهای بسیار زیبا، پتانسیل‌ بسیار مناسبی برای توسعه‌ صنعت گردشگری در این خطه آذری ‌زبان ایران دارد.
سال گذشته جشن ملی گل ‌های بابونه که 24 خرداد ماه برگزار شد، با استقبال زیادی از سوی مردم استان اردبیل و دیگر شهرهای ایران روبه‌رو شد. این جشنواره با موسیقی سنتی مردم آذربایجان، فروش صنایع دستی، برگزاری کارگاههای نقاشی برای کودکان و عرضه گیاهان دارویی همراه بود.


این منطقه تفرجگاهی بسیار دلپذیر برای مسافران و گردشگران و همچنین مردم استان می باشد. درختان آن دارای انواع میوه ها از جمله فندق، سیب، آلو، آلوچه و ... می باشد. طبیعت و فضای سبز آن شرایط مناسبی برای یک گردش مطبوع فراهم آورده است. از جمله امکانات آن پیست اسکی مناسب برای هر فصل فراهم می باشد. وجود صدها هکتار گلهای بابونه باعث شده تا همه ساله جشنواره گلهای بابونه در این مکان برگزار شود که زمان آن اواسط خردادماه می باشد در چنین زمانی می توان منحصر بفردی و بهشت گونگی فندقلو را به چشم دید و لذت برد.

جنگل فندقلو در 25 کیلومتر شهر اردبیل و در 10کیلومتری جنوب شهر نمین قرار گرفته است. این منطقه بخاطر داشتن جاذبه های منحصر به فرد جنگلی – مرتعی و گردنه زیبای حیران با جذابیتهای طبیعی متنوع، قابلیتی بسیار ممتاز برای توسعه در صنعت اکوتوریسم دارد.

عرصه جنگلی فندقلو بخشی از جنگلهای شرق استان اردبیل بشمار می رود که دنباله جنگلهای نیمه گرمسیری استان گیلان می باشد. این جنگل در سطحی به طول تقریبی 25 کیلومتر پراکنده است و در شرق از روستای خانقاه علیا در مسیر جاده نمین آستارا شروع و با جهت شمال غربی – جنوب شـرقی در شـرق روستای حـور خاتمـه مـی یابـد. جنگل فندقلو در سرتاسر گستردگی خود از جانب غرب به اراضی مزروعی و با فاصله کوتاهی به روستاهای کوهپایه ای منتهی می شود این روستاها عبارتند از: خانقاه علی – آرپاتپه – ننه کران – کله سر – کریم کندی – مهدی پستی – دورجین – آلادیزگه – گرم چشمه – نیارق – سوها – حور این موقعیت باعث شده تا این جنگل از راههای مختلف قابل دسترسی باشد ولی راه اصلی آن که آسفالت هم می باشد از سه راهی جاده اردبیل – آستارا نزدیکی شهر نمین منفک می شود و به مرکز تفریحی و توریستی که دارای امکانات رفاهی کامل می باشد وصل می شود. مساحت منطقه فندقلو 16 هزار هکتار می باشد که در حدود چهار هزار هکتار آن تحت پوشش عرصه های جنگلی قرار دارد و بقیه را مراتع تشکیل می دهد .

منطقه کوهستانی و نوسان ارتفاع در محدوده عرصه های جنگلی کم و گستردگی آنها عموما بین رقوم ارتفاعی 1400 الی 1600 متر از سطح دریا می باشد. بلندترین نقطه ارتفاعی مربوط به کوه سنگر (محل تاسیسات و دکلهای مخابراتی و صدا و سیما ) به ارتفاع 2120 متر از سطح دریا است. دامنه انتشار گونه های جنگلی و تراکم آنها و نوع گونه غالب در نقاط مختلف متفاوت بوده و در مجموع 19 گونه جنگلی متعلق به 8 تیره و 17 جـنس در ایـن منطقه شناسایـی شده اند در بیـن انواع شناسایـی شده گونه های نادری نظیر فندق ، ممرز ، راش ، بلوط ، بلند مازو ) و بیدمشک و سوسن چلچراغ به عنوان یکی اززیباترین و نادرترین گلهای دنیا وجود دارد که به ارزش منطقه می افزاید در منطقه فندقلو حیواناتی نظیر خرس قهوه ای و سمور و پرندگانی چون قرقاول، کبک و عقاب طلایی یافت می شود .

وجود پیست اسکی روی چمن که برای برپایی اردوهای تیم ملی روی چمن از آن استفاده می شود. وجود قابلیت فراوان برای توریسم ییلاقی از جمله قابلیتهای این منطقه برای جذب توریست در کلیه فصول سال است.
با  برپایی جشنواره گلهای بابونه مناطق گردشگری نمین و فندق لو به مردم گردشگرانی که به این استان سفر می کنند ، معرفی شده و فرصت های سرمایه گذاری مناسبی نیز برای پروژه ها و تاسیسات گردشگری در استان جذب خواهد شد .
شهرستان نمین جز معدود ذخیره ‌گاههای ژنتیکی گیاهان است که در آن رشد گل‌های وحشی به ویژه گل بابونه در این فصل از سال گیاه قالب این منطقه است و دشت هایی را از گل های بابونه به وجود می آورد.

منطقه فندق ‌لو، مکانی استثنایی در کشور است که با هدف ذخیره ژنتیکی از آن حفاظت می ‌شود و رویش درختان فند‌ق نیز در آن به‌ صورت خودرو است.