سولماز پورنعمت: نبود مجتمع فرهنگی، سالن تئاتر و فرهنگسرا باعث بی خانمانی فعالان فرهنگی نمین شده است.

اردبیل توحید مهدوی خبرنگار همشهری: شهرستان نمین با وجودی که به شهر فرهنگ و ادب شهره یافته است اما توسعه فرهنگی این شهرستان به دلیل نامهربانی های انجام شده به کندی پیش رفته و دلسوزان این شهر را نگران کرده است.

از اردبیل که به سمت جاده آستارا حرکت می کنی در 25 کیلومتری مرکز استان شهری خودنمایی می کند که نامش با فرهنگ و فرهنگ دوستی عجین شده است، شهری که چهره های فرهنگی متعددی را در فرهنگ و هنر به عرصه های استانی و ملی معرفی کرده است و از تربیت چنین فرزندانی به خود می بالد اما با همه ثمره های فرهنگیش راه خود را برای توسعه فرهنگی و رساندن این توسعه به حد مطلوب سخت می بیند.

توسعه نیافتگی فرهنگی یا روند کند توسعه به دلیل نگرش های نافرهنگی به نمین یکی از چالش های اساسی توسعه در ابعاد مختلف بوده که می تواند پای رشد و پیشرفت این شهرستان را لنگ کرده تا نسخه توسعه فرهنگی با وجود سبقه فرهنگی و تاریخی کور شود.

استان اردبیل به عنوان یکی از استان های محروم کشور شناخته می شود که علاوه بر آنکه در زمینه اقتصادی و صنعتی در وضعیت مناسبی قرار ندارد بلکه در مقوله های فرهنگی، اجتماعی، مدنی و... نیز هنوز به جایگاه واقعی خود نرسیده تا مهد حکومت شیعی در کشور از عقب ماندگی های فرهنگی رنج ببرد اما وضعیت توسعه فرهنگی نمین در مقایسه با برخی از شهرهای دیگر بهتر است اما برای بهتر شدن اوضاع و کمک به شتاب موجود توسعه فرهنگی این شهر نیازمند نگاهی ژرف و عمیق است تا از حرکت نایستد.

 تعریف استراتژیک فرهنگی نمین

توسعه فرهنگی نمین و نگرش سطحی به آن در بین مسئولان فرهنگی شهرستانی و استانی می تواند نقشه راه توسعه فرهنگی این شهر را سیاه کرده و اجحافی در حق فرهنگ این دیار باشد بنابراین نیاز است که مسئولان با برنامه های کوتاه مدت، میان مدت و بلند نبود استراتژیک فرهنگی در این شهر را جبران کرده و با نعریف استراتژی فرهنگی چشم انداز روشنی از روند فرهنگی این شهر را به مردم بازگو کنند.

اگر این روند محقق شده و برنامه ریزی های لازم با تخصیص بودجه های مورد نیاز از محل اعتبارات استانی و کشوری تامین شود مردم نمین با توجه به سابقه فرهنگی خود و علاقمندی به توسعه فرهنگی همراه متولیان امور بوده و قطعا جهت رسیدن به اهداف تعیین شده دست در دست هم توسعه فرهنگی شهر را سرعت می بخشند.

این همدلی و همکاری چیزی نیست که بتوان آن را در توسعه فرهنگی نمین نادیده گرفت به همین دلیل است که فعالان فرهنگی نمین توسعه فرهنگی این شهر را دغدغه مردم این دیار می دانند.

" سولماز پورنعمت" در گفت و گو با همشهری با یادآوری اینکه مردم نمین علاقمند به توسعه فرهنگی هستند، گفت: دغدغه مردم شهرستان نمین و فعالان فرهنگی ارتقای سطح فرهنگی است که باید برای رفع این دغدغه راهکارهایی علمی و عملی از سوی متولیان امور ارایه شود.

وی با بیان اینکه بدون برنامه ریزی و تخصیص اعتبارات مورد نیاز نمی توان به فکر توسعه فرهنگی بود، افزود: تازمانی که امکانات و اعتبارات کافی وجود نداشته باشد تلاش بی وقفه و دلسوزانه مسئولان دستگاه های فرهنگی، مردم و دلسوزان نمین بی نتیجه است و با دست خالی کار پیش نخواهد رفت.

 بی خانمانی فرهنگ نمین

این پژوهشگر نمینی با انتقاد از بی توجهی های انجام شده به فرهنگ در نمین اضافه کرد: در نتیجه بی توجهی مدیران شهرستانی و استانی و کمبود اعتبارات تلاش در زمینه فرهنگی نمین بی نتیجه خواهد ماند.

پورنعمت با یادآوری وضعیت نامناسب فعلی برای توسعه فرهنگی نمین ادامه داد: در حال حاضر با وجود سرپرستی اداره ارشاد در شهرستان نمین این شهرستان متولی فرهنگی ندارد تا فرهنگ شهرستان را از وضعیت نامناسب فعلی نجات دهد.

این روزنامه نگار و محقق با بیان اینکه زیرساخت های توسعه فرهنگی در نمین وجود ندارد، تصریح کرد: نبود مجتمع فرهنگی، سالن تئاتر و فرهنگسرا باعث بی خانمانی فعالان فرهنگی و انجمن های این شهرستان شده است.

یکی از دلایل متوقف شدن شتاب توسعه فرهنگی نبود برنامه ریزی مناسب برای توسعه فرهنگی است تا گره هایی که با دست می توان آنها را به راحتی باز کرد به دهان سپرده نشود که هزینه چنین کارهایی چندین برابر بیشتر از هزینه های جاری خواهد بود.

اجرای برنامه های کلان فرهنگی در نمین می تواند چرخ توسعه فرهنگی این شهرستان را با شتاب بیشتری به حرکت در آورده و از فرو رفتن توسعه فرهنگی شهرستان در باتلاق کم توجهی ها ممانعت به عمل آورد. 
:: برچسب‌ها:
ن : سولماز پورنعمت پیله رود
ت : ٢٥ آبان ۱۳٩٢
نظرات ()
 
 

پیچک