شهرستان نمین

معرفی شهرستان نمین

جید؛نقطه کور مخابرات
ساعت ۱۱:٥٧ ‎ق.ظ روز ٢۸ بهمن ۱۳٩۱  کلمات کلیدی:

جید؛نقطه کور مخابرات

همشهری از مشکلات یک روستا در شهرستان نمین گزارش می دهد

نمین سولماز پورنعمت خبرنگار همشهری :روستای جید در 7کیلومتری شمال نمین و در دهستان مینابادبخش عنبران واقع شده است این روستا جغرافیای تپه ای و آب و هوای سردوموطوب دارد زبان مردم آبادی تالشی و ترکی و مذهب اهالی آن به ترتیب تسنن و تشیع است این روستا با232 خانوار،جمعیتی در حدود هزار نفر دارد و 649 نفر ا ز تعداد کل جمعیت آن با سواد هستند.

سفر به جید

راهی روستای جید شدیم  . در ورودی روستا تابلویی با گل لاله وجود داشت. می گویند  روستای جید روستای گل های لاله است. کلمه جید  به معنای نیکو و زیبا است. بنا به نقل قول های گذشتگان ، در زمان های دور، اطراف روستای جید پوشیده از جنگل بوده است.

در بالای تپه ورودی روستا مرقد شیخی بود به نام «گنبدپیر» که در واقع پدر و پسری است .اطراف مرقد خاکی است می گویند تا مدت ها  نمی شده که دورو اطرافش را دیوار بکشندو یا تزئین کنند . نزدیک مرقد بوته خاردارسبز نسبتاً بزرگی را دیدم که نظرم را جلب کرد.چون همه جا خشک  بود جز آن بوته،بوته سبز بود. شیخی زیر این بوته آرمیده که بدان « کولَ تربَه» می گویند.


 به گفته قدیمی ها ، جید مکان عارفان و علمای بسیاری بود که مردم در قدیم از فیوضات آنها استفاده می کردند. رفته رفته از تعداد آن ها کاسته شده و اکنون حتی نوادگان آنها در روستا نمانده اند و اگر هم مانده اند راه آنها را ادامه نداده اند. زیارتگاه های متعدد و مشهوری در این قریه وجود دارد که از جمله آن صوفی نورعلی،قریب پیر وگنبد پیرو..است

 وارد روستا شدیم ساکت بود. گفت و گو  را با یکی از مردان کهنسال آغاز کردیم  که سینه پر دردی داشت.جید دست خوش بسیاری از بلاهای طبیغی و غیر طبیعی شده است روزگار قدیم عالم دیگری داشت زنان و مردان روستا خستگی ناپذیر تلاش می کردند و نانی که امروز به سادگی به دست می آید زمان قدیم به هزار زحمت تهیه می کردند به دلیل مرطوب بودن منطقه ،باید گندم را در تنور خشک می کردند .بعد با آسیاب سنگی دستی ،آن ر ا به آرد تبدیل می کردند و می پختند . روستادارای 2باب مسجد است مسجد امیرالمومنین (ع)که به دست ستاربیگ و مسجد جامع جید که به دست شیخ «سید محمد نقشندی عنبران» ساخته شده است در گذشته ها 2روحانی به نام های ملا اسلامی و حافظ محمدی در جید فعالیت های قرآنی و مذهبی داشند که هر 2به رحمت خدا رفته اند.

اقتصاد منطقه :

به نقل از پیرمردان،اراضی و محدوده روستای جید در سالهای گذشته در دست خوانین نمین بوده و آنها سالانه مبلغی را به عنوان اجاره از اهالی دریافت می کردند، تا این که به مرور زمان در اختیار اهالی گذاشته شد. اراضی  روستا در  مالکیت 6 خان به نام های امیر تومار ، صفی الدین خوان ،مشهدی حسن، حاجی مهدی زاده ، سلطانعلی خان اسبقی و رضایی. اراضی به شش دانگ تقسیم شده که هر قسمت در مالکیت یک خان بود و سند زمین های جید به صورت نسخ می باشد.

در گذشته مردم جید درآمد آن چنانی نداشتند و کشاورزی و دامداری برای اهالی مقرون به صرفه نبوده لذا بیشتر اهالی از راه زمینی به جمهوری آذربایجان کشمش صادر می کردند همچنین با توجه به جنگلی بودن منطقه ،مردم چوب و الوار به کمر بسته و برای فروش به اردبیل می بردند حالا کشاورزی و باغداری نسبت به گذشته بیشتر شده است .اما اهالی روستا جید برای استفاده حداکثر از اراضی کشاورزی با کمبود آب مواجه هستند .کشت محصولات به صورت آبی و دیمی است و محصولات کشاورزی جو،گندمو عدس است .ولی منطقه استعداد های زیادی برای سرمایه گذاری دارد با این حال خیلی از جوان ها برای کار به شهرهای بزرگ مهاجرت کرده اند .مهم ترین محصولات درختی که در باغ های روستای جید عمل می آید عبارتند از انواع سیب (سیب تو سرخ – سیب کپز –کمرآلماسی – یای آلماسی سیب لبنان) انواع گلابی (اوچه ده سوار – نطنز – پنجه ای –پیغنبر آرمودی )گوجه درختی (2نوع قرمز و سبز)سیلگیلسی (زالزالک) که بعد از باریدن برف چیده می شود و گلدیک که آش گلدیک جید معروف است .

فرهنگ عمومی روستا

در این روستا اهل تسنن و تشیع با هم زندگی می کنند در مراسم های یکدیگر شرکت دارند و با هم وصلت می کنند آنها زندگی صلح آمیزی کنار هم دارند . حمام روستا در سال 1355 به همت حاج لطفعلی نباتی مقدم و دوستانش ساخته و تحویل مردم شد .این روستا مدرسه ابتدایی و راهنمای هم دارد اهالی جید نیز همانند بقیه مناطق کشور در انقلاب و جنگ تحمیلی نقش داشته اند و در دوران دفاع مقدس کمک های مردمی و نان که به دست بانوان جید تهیه می شد به مناطق جنگی فرستاده می شد .این روستا شهدایی هم به انقلاب اهدا کرده است که 3نفر لز این شهدا در خود روستا دفت شده اند .طایفه های جید هم عبارتند از کاکولی،رمضانی،رفیعی لر،رجیلی ،رستن طایفه سی ،امی لر،جنتعلی طایفه سی .برخی از کد خداهای روستای جید هم از این قرار بودند . محمد قلی قلی زاده ،حسین محمدی ،عبدالرحمن یعقوبی ،مشهد غنی صالحی ،حاجی عیسی صالحی ،ایمان قلی زاده،محیی الدین محمدی ،حاجی آقا محمدی .

از آثار تاریخی ثبت شده جید هم می توان این موارد را نام برد . محوطه کهنه جید –گورستان کلش دره سی – گورستان گامه دول –محوطه قلعه جو .

مشکلات مردم

به گفته دهیار روستای جید آب آشامیدنی روستا از 3چشمه ای که در اطراف روستا وجود دارد تامین می شود برا ی هر 50 خانه تنها یک شیر آب سر کوچه گذاشته شده است و اهالی برا یتامین آب در هوای سرد زمستان به صف می ایستند .

مشکل دیگر روستا لایروبی روذخانه روستاست که 50 درصد آن به کمک امورآب شهرستان نمین لایروبی شده است . متاسفانه امسال اعتباری برا یادامه روند در نظر گرفته نشده است .

«بهزاد قنبرزاده« با بیان اینکه جوانان روستا از امکانات اولیه ورزشی محرومند . گفت: ما قبلا 4 تیم فوتبال داشتیم که در منطقه حرف اول را می ردیم .متاسفانه استعداد در حال هدر رفن است .امروز ما هیچ سالن ورزشی نداریم .دهیار جید ادامه داد:جوانان ما بیکار هستند 70 نفر لیسانس بیکار داریم آن هم در حالی که 99 درصد کارخانه سیمان در زمین های روستای ما قرار دارد . یعنی از زمین های ما استفاده کردند اما یک نفر هم از روستای ما در آنجا کارنمیکند.وی با بیان این که خانه بهداشت روستا هیچ امکاناتی ندارد .افزود :حتی اگربرای پانسمان ساده هم به این مرکز مراجعه کنید دست خالی برمیگردید . قبلا هفته ای یک بار دکتر می آمد البته بدون دارو که آن هم دیگر نداریم . بهداشت محیط نمین هم به هیچ وجه به وضع روستا رسیدگی نمی کند به طوری که زباله های شهرستان نمین در زمین های ما ریخته می شود و احشام ما مریض شده اند .

واگذاری ارزان معادن روستا

وی با گلایه از منابع طبیعی گفت: معدن های اطراف روستای ما بدون برنامه ریزی و با کمترین عوارض واگذار شده است .گاه انفجار های مهیبی انجام می شود که باعث شده برخی خانه های روستا ترک بردارد.فنبرزاده در پایان با یادآوری این که اغلب نقاط کورکشور ازآنتن مخابرات برخوردار شده اند گفت :روستای جید همچنان از این امکان مهم محروم است .