شهرستان نمین

معرفی شهرستان نمین

گفت و گوی همشهری با کوهنورد با سابقه نمینی
ساعت ۱:٥۳ ‎ق.ظ روز ٢٥ شهریور ۱۳٩۱  کلمات کلیدی: شهرستان نمین ، کوهستان ، ورزش ، مسئولان

http://azarniua.blogfa.com/

مسئولان از ورزش کوهنوردی حمایت نمی کنند

اردبیل – سولمازپورنعمت – خبرنگار همشهری :شهرستان نمین از مناطق زیبا و مستعد استان برا ی علاقه مندان به کوهنوردی و طبیعت گردی است در آن کوه های سرسبزبا ارتفاع بیش از 2هزار متر مثل انگشتری نگین جنگل فندوقلورا احاطه کرده اند .این منطقه با طبیعت زیبا و ترکیبی از دشت و کوه و جنگل با هوای پاک و خنک برای تربیت کوهنوردان جوان مناسب است .جنگل فندوقلوو ارتفاعات مشرف به آن با ییلاق های اطراف و چشمه ساران زلال آدمی را به دل این مناظر دعوت می کند

برای اطلاع از وضع فعالیت های هیات کوهنوردی شهرستان نمین مصاحبه ای را با «علی آذرنیا»رئیس سابق هیات کوهنوردی شهرستان نمین انجام داده ایم .آذرنیا متولد 1350 در شهرستان نمین است و از کوهنوردان با تجربه استان به شمار می رود .

شغل اصلی شما چیست؟و از چه سالی به ورزش کوهنوردی علاقمند شدید؟

دبیر ورزش آموزش و پرورش نمین هستم و از سال71 به طور حرفه ای کوهنوردی می کنم و در اکثر دوره های برگزار شده از سوی فدراسیون کوهنوردی کشور در رشته های سنگ نوردی ،یخ نوردی،کوهپیمایی،کوهنوردی-امداد و نجات در کوهستان را گذراندم و اکنون به عنوان راهنمای طبیعت گردی و کوهستان و عضو تیم امداد و نجات کوهستان در استان فعالیت می کنم

نظرشمادرباره کوهنوردی چیست؟

کوهنوردی تنها ورزشی است که در آن رقابت مفهومی ندارد ولی رفاقت دارد کوهنوردی عشق به طبیعت است و عشق به طبیعت برای ما تنها ورزش نیست بلکه باور ماست .


تاکنون چه صعودهای مهمی انجام داده اید؟

به همه قله های بالای 4 هزار متر داخل کشور صعود کرده ام . مانند قله های دماوند ،علم کوه،دنا،تفتان،آزاد کوه و سبلان در صعودهای برون مرزی هم به قله های آرارات در کشور ترکیه و شاه داغی در جمهوری آذربایجان صعود کرده ام .

در این صعودها تجربه ای جدیدی را به دست آورده اید؟

کوهستان هیچ وقت خالی از خطر نیست ولی کوهنوردی هم ورزش خطرناکی نیست و به قول معروف «کوهستان جانبخش است نه جانستان اگر زبانش را بدانیم » وقتی به عنوان کوهنوردی بخواهی خود را در کوهستان محک بزنی،برخورد با ناملایمت های طبیعت اجتناب ناپذیر است برخورد با تاریکی ،گم شدن در مه ،گرفتاری در میان کولاک و برف یا بدتر از آنها سرمازدگی،بهمن یا سقوط از بلندی و بیماری ارتفاع،مشکلاتی هستند که هر طبیعت گردی با آن درگیر است و با توجه به این که قسمتی از فعالیت من در کارامداد و نجات کوهستان است بیشتر با کسانی که دچار این مشکلات می شوند مواجه هستم .

هیات کوهنوردی شهرستان نمین در چه سالی آغاز به کارکرد و چه موفقیت هایی به دست آورد؟قبل از تاسیس هیات کوهنوردی با جمعی از جوانان علاقمند نمینی ،به کوهنوردی می رفتیم

تا این که در سال 78 هیات کوهنوردی شهرستان نمین به طور رسمی فعالیت خود را آغاز کرد و با استقبال ویژه جوانان روبه رو شد زمانی هیات کوهنوردی در شهرستان حرف های زیادی برای گفتن داشت و در رشته سنگ نوردی ورزشکارانی برا ی مسابقات استانی و کشوری اعزام کرد و مقام هایی هم در استان به دست آوردیم .

سه نفر از کوهنوردان توانستند به تیم واکنش سریع(istar) راه پیدا کنند و «فرشید بنی دیدار»از کوهنوردان بنام شهرستان توانست با امتیاز ممتاز این دوره را بگذراند و هم اکنون جزونجاتگران برتر کشور محسوب می شود و از مربیان زبده ایران در آموزش تیم های واکنش سریع برا ی امداد کوهستان.

اما بیش از 2سال است که فعالیت هیأت کوهنوردی شهرستان نمین دچار مشکل شده و به حال تعلیق درآمده است اما این وضع اکنون بشتر کوهنوردانمان جذب تیم امداد کوهستان هلال احمر شده اند .

دلیل اصلی توفق فعالیت های هیأت کوهنوردی شهرستان نمین چیست؟

دلیل اصلی مشکلات مالی است و از طرف اداره کل ورزش و جوانان استان حمایتی صورت نمی گیرد .

البته مشکلات مالی در اغلب هیات  های ورزشی شهرستان وجود دارد و هیأت کوهنوردی هم از این مشکل برخوردار است اما با این وجود تعاملی از طرف اداره کل ورزش و جوانان استان با هیأت صورت نمی گیرد و ما با مشکلات ابتدایی از قبیل نبود دیوار سنگنوردی داخل سالن مواجه هستیم قبلا یک دیوار چوبی داشتیم که آن را هم به مرکز استان منتقل کردند .

چه انتظاری از مسئولان دارید؟

از مسئولان ذی ربط انتظار دارم کمک کنند هیأت کوهنوردی شهرستان نمین مجدداً راه اندازی شود تا با جذب ورزشکاران مستعد شهرستان ،نگذاریم انرژی و ظرفیت عظیم جوانان منطقه به هدر در برود .