شهرستان نمین

معرفی شهرستان نمین

بازارهای هفتگی در نمین
ساعت ۱۱:٠٤ ‎ق.ظ روز ٢٦ تیر ۱۳٩۱  کلمات کلیدی: شهرستان نمین ، بازارهای هفتگی در نمین ، بازارهای هفتگی

در شهر نمین و عنبران بازارهفتگی تشکیل می شود. در روزهای یکشنبه در شهر نمین و در روزهای سه شنبه و جمعه در عنبران بر پا می شود. این بازارها دو بار در هفته بسیاری از فروشندگان دوره گرد را در یک جا جمع می کند. فروشندگان از شهرها و روستاهای اطراف یعنی اردبیل، آستارا، رشت ، سراب، بستان آباد ، تبریز ، پار آباد و نمین و عنبران و روستائی دودران ، یزن آباد ، ننه کران، کله سر ، حور ، و یلکیج ، ... هستند، اما خریداران بیشتر از روستاهای اطراف و خود اهالی محل برگزاری هفته بازار است. از روستاهای «خانفاه» هشیران، نوودی، سولدره، مین آباد، میرزانق، جیّد، لکش، عنبران بالا، عنبران پایین، امین جان، کولان درق، گِرده ، اغ داغ، اورغ، سولوت قشلاق چایی، خلیل کندی، خان کندی، سوله، جیگر کندی، آبی بیگلو، ننه کران درماندرق، کله سر، آرپاتپه، خانقاه بالا، حور و دودران و ویزن آباد، بازار هفتگی نمین تا چند سال پیش در میدان اصلی نمین و در خیابانهای اطراف که بازار شهر نمین را تشکیل می دهد. تشکیل می شده است بعدها به محلی مرسوم به  «سرا » انتقال داده شده و در حال حاضر در میدان گاه و ضلع غربی خیابان محلۀ پرویز آباد جنب مدرسۀ مطلعه تشکیل می شود. در این بازار همه چیز بفروش می رسد، میوۀ فصل، سبزی و صیفی جات دیگر، پوشاک، مواد غذایی (برنج، نخود، لپه، ...) ، وسایل و لوازم خانگی ، ماهی دریا و پرورشی ، مرغ ، پوشاک دست دوّم، وسایل پلاستیکی ، لوازم خانگی آلومینیمی ، وسایل صوتی و تصویری و سی دی و ... صنایع معروف نمین و عنبران ، گلیم های دست بافت.

 

منبع:http://tarikheardabil.blogfa.com/post-138.aspx


فروشندگان مردانند. تنها یک زن در این هفته بازار به فروشندگی می پرداخت که از شهر نمین بود و آنهم سبزی می فروخت. امّا خریداران بیشترشان زن اند.

فروشندگان کالاهای مورد عرضه اشان را در دو سو روبروی هم به ردیف روی زمین بساط می کنند. هر فروشنده ای جا و مکان ثابتی دارد هر هفته در روزهای  تشکیل بازار در همانجا بساطش را پهن می کند. شهرداری از هر فروشنده مبلغی را به عنوان عوارض شهرداری دریافت می کند و قبض می دهد.

           در همان روزهای ذکر شده تشکیل هفته بازار، درگوشه ای دیگر از نمین کنار منبع آب شهر بازارمال فروشان شکل می گیرد. در این بازار احشام به فروش می رسد. خریداران و فروشندگان از خود نمین و سایر روستاهای اطراف نمین هستند که عدّه ای دامهایشان را می آورند به فروش و عدّه ای بز چوب دارند ( چودار codar ) – کسی که به خرید و فروش احشام می پردازد- جهت خرید به آنجا می آیند از آنجا خریده در میدان دواب شهر اردبیل و یا سایر شهرها به فروش می رسانند. ساعت تشکیل این بازار از ساعت 5/6 صبح تا 5/9 صبح است. بعد از آن اگر کسی دام اش بفروش نرسید و شهرداری نمین اجازه داده دادم اش را به باغ علی جان، که در وسط شهر در ضلع غربی رودخانه نمین واقع است ، می آورد و آنجا به فروش می رساند که هر حال ساعت 12 ظهر نشده این بازار پایان می یابد.

البته که رونق هر دو بازار در اعیاد و جشنهای ملّی و مذهبی بیشتر است. خاصه در عید قربان رونق مال

بازار و در عید نوروز و فطر رونق بازار کالا بیشتر است. ناگفته نماند بازاری که انواع کالاها بفروش می رسد از ساعت 5/7 الی 8 صبح آغاز و حوالی 2 بعد از ظهر پایان می یابد.

       در این بازارها معمولاً معامله ها به صورت نقدی است احیاناً معاملات نسیه ای نیز صورت می گیرد.