شهرستان نمین

معرفی شهرستان نمین

تله‌کابین فندق‌لو افتتاح شد
ساعت ۸:٥٧ ‎ب.ظ روز ۱۸ تیر ۱۳٩٠  کلمات کلیدی: تله‌کابین فندق‌لو ، جنگل فندوقلو ، شهرستان نمین

تله‌کابین فندق‌لو همزمان با اعیاد شعبانیه روز پنجشنبه 16 تیرماه با حضور جمعی از مسوولان استان اردبیل و گیلان مورد بهره‌برداری قرار گرفت.

به گزارش میراث‌آریا (chtn)، عضو هیأت مدیره شرکت تله‌کابین فندق‌لو در مراسم افتتاح این تله‌کابین گفت: یکی از مناطق زیبا و چشم‌نواز استان اردبیل منطقه جنگلی فندق‌لو و حیران است که با توجه به این قابلیت و حضور هزاران گردشگر در منطقه ضرورت ایجاد تله‌کابین احساس شد.
«علی سرهنگ‌پور» کل مساحت جنگل منطقه را چهار هزار و 62 هکتار اعلام کرد و افزود: در این جنگل‌ها انواع درختان بارور و همچنین حیوانات مختلف زندگی می‌کنند که خود این قابلیت یک امتیاز و ویژگی برای جذب گردشگر است.

او با بیان اینکه طرح ایجاد تله‌کابین در منطقه نمونه گردشگری فندق‌لو اجرایی شده است، خاطرنشان کرد: این طرح پس از شش سال فعالیت مورد بهره‌برداری قرار گرفت.

«سرهنگ‌پور» با بیان اینکه تله‌کابین فندق‌لو در هر ساعت یک‌هزار نفر را جابه‌جا می‌کند، بیان داشت: سرعت تله‌کابین در این مسیر شش متر در ثانیه است که با نصب ژنراتورهای تقویتی هیچ قطع برق و مشکلی را در این زمینه نخواهیم داشت.

عضو هیأت مدیره شرکت تله‌کابین فندق‌لو ارتفاع ایستگاه را یک هزار و 725 متر از سطح دریا اعلام کرد و ادامه داد: ارتفاع دو ایستگاه 500 متر بوده و طول رفت و برگشت تله‌کابین سه کیلومتر است.

او با بیان این‌که بیش از 120 میلیارد ریال در این مجموعه سرمایه‌گذاری شده است، خاطرنشان کرد: اشتغال‌زایی این طرح گردشگری 50 نفر است که با توسعه بخش‌های مختلف تا 150 نفر نیز افزایش پیدا خواهد کرد.

جنگل فندق‌لو در 30 کیلومتری شهر اردبیل و در 10 کیلومتری جنوب شهر نمین قرار گرفته است. این منطقه به خاطر داشتن جاذبه‌های منحصر به فرد جنگلی مرتعی و گردنه زیبای حیران با جذابیت‌های طبیعی متنوع، از قابلیتی بسیار ممتاز برای توسعه گردشگری برخوردار است.

در این جنگل 19 گونه جنگلی متعلق به 8 تیره و 17 جنس شناسایی شده است. در میان انواع شناسایی شده گونه‌های نادری نظیر فندق، مرز، راش، بلوط و بیدمشک وجود دارد.

جنگل فندق‌لو به دلیل نزدیکی به شهر نمین و برخورداری از رطوبت منطقه و دسترسی آسان از جاده بین شهری اردبیل - آستارا، همواره به‌عنوان یک گردشگاه مورد توجه بوده ‌است.

با توجه به اینکه درخت فندق بیش از سایر گونه‌ها در این جنگل روییده است، این منطقه فندق‌لو نامیده می‌شود.