نویسنده: سولماز پورنعمت/ اردبیل- خبرنگار همشهری

نیارق ، در گویش محلی «نیارا» روستایی از بخش ویلکیج مرکزی از توابع شهرستان نمین و استان اردبیل است. درلغت نامه دهخدا آمده است: نیارق دهی است، از بخش نمین شهرستان اردبیل که در 4 هزار گزی اردبیل و 100 هزار گزی جاده اردبیل به آستارا در جلگه معتدل هوایی واقع است و 2 هزار و 42 تن سکنه دارد.
روستای نیارق در 32 کیلومتری شرق اردبیل در دامنه کوه «گووگییر» قرار دارد.این روستا با سوها، گرمه چشمه، آلادیزگه و بریس همسایه است و از طرف شمال هم از طریق جنگل‌های شمال با آستارا و «لوندویل» مرز مشترک دارد.
نیارق یکی از مهم‌ترین مناطق شهرستان نمین در جنوب دامنه اسرارآمیز کوه 2‌هزار و 5 متری آسپیناس واقع شده است. این کوه و جنگل‌های اطراف آن، نیارق را به استان گیلان متصل می‌کند به طوری که می‌توان از این منطقه به عنوان مرز بین استان اردبیل و گیلان یاد کرد.

وجه تسمیه نیارق
طبق تحقیقات «محمد علی اوجاقی نیارق» و «موسا اوجاقی نیارق» از اهالی روستا وجه تسمیه نیارق به این عنوان آمده است که برخی از اهالی معتقدند که در زمان زرتشت و حتی قبل از آن مردمانی در این منطقه سکونت داشته اند که بعد از ظهور اسلام زندگی در این منطقه به صورت اجتماعی رونق می‌یابد و در دوران صفویه منطقه ای به نام نیارا ایجاد می‌شود و علت نامگذاری این منطقه به نیارا را در این می‌دانند که در آن دوران زنی شجاع و نترس به نام «نیگار»در این منطقه حکومت می‌کرد که مرکز حکومت هم این روستا بوده است. به همین دلیل این روستا با نام زن حاکم یعنی نگار شناخته شده که به مرور زمان صورت نیگارا ، نیارا، نیاراق و نیارق در آمده است.
:: برچسب‌ها:
ن : سولماز
ت : ٢۸ آبان ۱۳٩٤
نظرات ()

یادِ «شهریار» بر سرِ  «خوانِ  افشار»

در بیست و هفتمین سالگرد عروج عارفانه یِ «سید محمد حسین بهجت تبریزی» از دنیای فانی به سرای باقی، یادِ آن زنده یاد بر سرِ سفره ی «رضا»ی الهی در «تبریز» گرامی داشته شد. 

بر سرِ خوان

از سوی خدای دلها، درِ این مجلس بی ریا، به روی میهمانان شهریار از هر شهر و دیار باز بود. در روز پایانیِ «مراسمِ بین المللی بزرگداشت استاد شهریار»، تنی چند از مدعوینِ کنگره؛ با بهره گیری از این فرصت طلایی از سفره ی قلبِ صاحبخانه در تبریز، فیضِ مضاعف بردند، چرا که این؛ طوافِ کعبه ی دلها بود در بیت الّرضا.

http://tabrizfizuli.blogfa.com/post/8
:: برچسب‌ها:
ن : سولماز
ت : ۱۳ آبان ۱۳٩٤
نظرات ()
 
 

پیچک