شهرستان نمین

معرفی شهرستان نمین

ترنم وحی
ساعت ۱٢:٠۱ ‎ب.ظ روز ٢٦ آذر ۱۳٩۱  کلمات کلیدی:

نخستین جشنواره آیات با موضوع شعر قرآنی به زبان آذری

مهلت ارسال آثار:30 دی ماه

نحوه ارسال:ارسال آثار به اداره ارشاد نمین یا ارسال به ایمیل solmaz_pioneer@yahoo.com


 
خاک فراموشی بر مقبره شیخ بدرالدین در نمین
ساعت ۱٠:٥٩ ‎ق.ظ روز ۱٤ آذر ۱۳٩۱  کلمات کلیدی:

همشهری از اوضاع نامناسب یک اثر تاریخی استان  گزارش می دهد

نمین-سولمازپورنعمت-خبرنگارهمشهری:شهرستان نمین با قدمت 9000ساله، بیش از 90 آثار باستانی ثبت شده دارد این منطقه پس از مشگین شهر در ثبت آثار ملی دومین شهر استان اردبیل است.که هم اکنون به دلیل کم توجهی وضعیت نا بسامانی دارد و به خصوص وضعیت آشفته حریم این مقبره درشان یکی از مهمترین اماکن تاریخی و مذهبی شهرستان نمین نیست .  

بقعه پیربدرالدین در شهر نمین و در خیابان اصلی شهر قرار گرفته است. پیربدرالدین از مریدان پیر قطب الدین میانجی- از نوادگان ابن عباس عم پیامبر (ص) – می باشد . او در قرن هفتم هجری می زیست  پیر بدرالدین به دلایلی که امروز معلوم نیست از آستارا به نمین آمده و باقیمانده عمر را در این شهر اقامت کرده از قرائن چنین معلوم می شود پیر بدرالدین نمینی از معروفترین اشخاص زمان خود بوده و مقبره ایشان در نمین به شیخ بدرالدین معروف می باشد.  بعضی از اهالی نمین ، پیر بدرالدین را از اولاد شیخ صفی الدین اردبیلی می دانند.اما انچه از نظر تاریخی مسلم است او از زنجان به آستارا و از آنجا به نمین آمده است نمای کنونی پیر، آجری ساده با ازاره سنگی دور تا دور آن و بدون تزئین و قاب بندی می باشد. در قسمت پیشانی بنا تیر چوبی به عنوان کلاف استفاده شده که در نمای بیرونی عیان است.ورودی این مقبره در ضلعی که رو به قبله دارد، به اطاق کوچکی باز می شود. برای وارد شدن به گنبد خانه باید از درب دیگری در این اتاق گذر کرد. در اتاق اول سنگی مرمر بسیار زیبایی با تزئینات و نوشته های برجسته وجود دارد که مربوط به صاحب مقبره می باشد. از تزئینات داخلی مقبره نیز بر روی گنبد و طاق نماهای داخل نشانه های اندکی به چشم می خورد که بیانگر شکوه این مقبره در دوره های قبل است.

زیبا سازی محوطه با همکاری شهرداری :

از سال 88 بقعه شیخ بدرالدین در اختیار اوقاف قرار گرفته است . از آن هنگام تا کنون کارمرمت داخلی بقعه به پایان رسیده است. داریوش شهماری  با بیان اینکه هم اکنون در مرحله زیبا سازی محوطه بقعه هستیم افزودپارسال در محوطه بقعه گل کاری کردیم اما متاسفانه به دلیل نا مساعد بودن خاک اطراف محوطه به نتیجه دلخواه نرسیدیم هم اکنون در حال خاک برداری محوطه هستیم تا خاک مناسب جایگزین آن کنیم وی تصریح کرد:قرار شده است با همکاری شهرداری نمین زیباسازی محوطه را نیز تکمیل کنیم شهردارنمین قول داده  زیباسازی اطراف بقعه دربهار سال آینده تکمیل شود و ما نیز امیدواریم به زودی بقعه شرایط مساعدی برای بازدید علاقمندان داشته باشد.