شهرستان نمین

معرفی شهرستان نمین

گفتگوی اختصاصی با نجفی سوها گوینده رادیو و شاعر نام آشنا
ساعت ۱:۳٤ ‎ب.ظ روز ۱۸ آبان ۱۳٩۱  کلمات کلیدی:

بعد تپق زدن، احساس می کنم  دچار گناه شده ام

گفتگو: سولماز پورنعمت-خبرنگار روزنامه همشهری

اسکندر نجفی سوها گوینده بازنشسته صدا و سیما، از شاعران و ادبای نام آشنای استان است. او در سال 1323 هجری شمسی در روستای سوها از توابع بخش ویلکیج به دنیا آمد. در 13 سالگی کلاس پنجم ابتدائی را در اردبیل به پایان برد و آن طور که خودش می گوید، به علت مشکلات مالی و کار توام با تحصیل راهی تهران شد. در سال 1347 به استخدام نیروی هوایی در آمد و در نیروی هوایی با وجود سختی ها و محدودیت های زندگی نظامی، تحصیلات خود را بصورت شبانه ادامه داد و در سال 1358 دیپلم نظام قدیم را خود از آموزش و پرورش بندر بوشهر دریافت کرد.

نجفی سوها در سال 1360 بنا به درخواست شخصی از نیروی هوایی استعفا داد به استخدام صدا و سیمای مرکز اردبیل درآمد و با شغل گویندگی ، نویسندگی و اجرای برنامه ای مذهبی و ادبی به دنیای مورد علاقه خودش قدم گذاشت ...

او حالا اگر چه چند سالی است که بازنشسته شده، اما گاه گداری با برخی برنامه ها به عنوان مجری و گوینده همکاری می کند ...

 

چگونه وارد حرفه گویندگی و مجری گری در صدا و سیما شدید؟


 
پاییزگردنه حیران 91
ساعت ۸:٢٠ ‎ب.ظ روز ۱٢ آبان ۱۳٩۱  کلمات کلیدی:


 
پاییز گردنه حیران 91
ساعت ۸:۱٥ ‎ب.ظ روز ۱٢ آبان ۱۳٩۱  کلمات کلیدی:


 
کوه های نمین
ساعت ۱٠:٢٠ ‎ب.ظ روز ٥ آبان ۱۳٩۱  کلمات کلیدی:

وقتی از گردنه حیران و تونل به طرف آذربایجان و استان اردبیل سرازیر می شویم بعد از چند پیچ ملایم به سه راهی نمین می رسیم که کوههای به ارتفاع حدوده 2100متر  مثل نگین انگشتری احاطه کرده باغات گیلاس، آلبالو ،زردآلو ،آمرود، سیب و غیره مناظر بسیار زیبائی را در چشم هر بیننده ای تداعی میکند هوای پاک کوهستانی خنک و ییلاقهای اطراف با چشمه ساران آب های زلال آدمی را به دل این مناظر دعوت می کنند و من کنجکاو را به سرک کشیدن این طبیعت بکر خدادادی وا میدارد چرا که در این مناطق خواسته ام در دل این کوهها زندگی کردن است و بس به دیدار یار رفتن در این منطق سحده کردن به او بسیار طراوت دارد کوههای به ارتفاع 2000متر با سبزینگی غیر قابل وصف دره ها ،تپه ها و حتی سنگهائی که می شود در آن به سنگ نوردی پرداخت کوههای نمین از باغرو شروع تا کوههای پیله رود ،عنبران و شمال شرق نمین با اسامی محلی که چند تا از آنها را خدمتتان ارائه میدهم کشیده شده از جمله رشته کوه باغرو قسیر داغ اینانلو کو سنگر از کووهای ییلاقی حور به ارتفاع 2100متر  کوهاب ننه کران کله سر نیارق پیله رود(قرخلر) و غیره که اسامی تک تک آنها را نمی دانم .کوهپیمایی و ورزش کردن در این استادیوم بسیار وسع خدادادی با تپه ها دره ها و چشمه ساران زلال انسان را به قدرت خداوند و به سجده افتادن برای او وا میدارد . از نظر پزشکی کوهپیمائی ملایم در شیبهای تا 45 درجه ضربان قلب را حدودا تا به 110 میرساند که این مقدار ضربان بهترین زمان چربی سوزی است و به واسطه همین هر روز به سلامتی بیشتر نزدیکتر خواهید شد و تغییر را در بدن خود احساس خواهید کرد و عضلات قلب عروق و همه عضلات شما به توانائی بهتر خواهد رسید.

درایت دانا حور مربی کوهنوردی