نَمین یکی از شهرهای استان اردبیل واقع در شمال غربی ایران است.مردم نمین در کنار زبان ترکی آذربایجانی و فارسی به زبان تالشی  نیز تکلم می‌کنند.به زبان مردم نمین آذری قدیم نیز می‌گویند.بخش تالش نشین عنبران در همسایگی نمین قرار دارد.
نمین در منطقه‌ای کوهستانی و در حاشیه دریای خزر، با ارتفاع ۱۵۰۰ متر از سطح دریا قرار دارد.نمین دارای آب و هوایی معتدل، زمستانهایی سرد و تابستانهایی ملایم است. نمین دارای جنگل‌های طبیعی و باغات میوه فراوان است.فاصله نمین از اردبیل ۲۵ کیلومتر می‌باشد و از سویی دیگر پس از عبور از گردنه حیران به شهر ساحلی آستارا می‌رسد. طبق شواهد موجود در کتب تاریخی و آثاری باستانی که در این ناحیه کشف شده‌است، سابقه تمدن در این ناحیه به هزاران سال پیش می‌رسد.
در خصوص نامگذاری این شهر چنین گفته می‌شود که این شهر در قدیم پوشیده از جنگل و درخت بوده و به دلیل فاصله اندک آن از دریای خزر هوایی مرطوب و پر باران داشته‌است و بر همین اساس آن را نمین یعنی نمناک نامگذاری کرده‌اند.
:: برچسب‌ها: شهرستان نمین
ن : سولماز
ت : ۳۱ شهریور ۱۳٩٠
نظرات ()

با عرض معذرت ،به دلیل سفر رییس جمهور به استان اردبیل اختتامیه جشنواره   آنامین یایلیغی که با اخذ مجوز لازم قرار بود در تاریخ ۲۴/۶/۱۳۹۰ در تالار بیضای اردبیلی برگزارشود به تاریخ ۳۰/۶/۱۳۹۰ موکول شد.

در صورت عدم وقوع اتفاق خاصی، اختتامیه در زمان و مکان ذیل برگزار خواهد شد:

تاریخ :۳۰/۶/۱۳۹۰

روز : چهارشنبه     

زمان شروع :ساعت ۱۶

مکان:اردبیل،میدان ورزش،جنب اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اردبیل،طبقه بالای   کتابخانه مطهری، تالار بیضای اردبیلی
:: برچسب‌ها:
ن : سولماز
ت : ٢٩ شهریور ۱۳٩٠
نظرات ()
 
 

پیچک