شهرستان نمین

معرفی شهرستان نمین

دانشکده پردیس نمین
ساعت ۱:٤٧ ‎ب.ظ روز ٢٠ امرداد ۱۳٩٠  کلمات کلیدی: شهرستان نمین ، دانشکده پردیس نمین

چند روزپیش خبری شنیدیم مبنی بر اینکه دانشکده پردیس شهرستان نمین در حال انحلال می باشد .شدت ناراحتی ام به حدی بود که برا ی قلم کردن آن می ترسیدم حرفی زده باشم یا بی ادبی کرده باشم چند روزی ترجیح دادم سکوت کنم .که به حمدالله نماینده محترم شهرستان سیدکاظم موسوی مدافع حقوق مردم شدند و قول مساعدت گرفتند که این اتفاق نیفتد .

بعد از 15 سال هدیه داده را بخواهند پس بگیرند برای شهرستان نمین و شهروندان نمینی خوشایند نخواهد بود .اینکه دانشکده صنعتی قرار است در نمین ایجاد بشود هیچ ربطی به پردیس ندارد .نام نمین با فرهنگ عجین است و دانشگده هم حق آن می باشد . با این وضع هیچ بعید نیست که چند سالی بعد بیایند و بگویند صنعتی بریم علمی کاربردی آریم . دانشکده ادبیات پردیس شهرستان نمین باید تجهیز شود نه انحلال !!!

خواهشی که از دولت کریمه جمهوری اسلامی داریم ماندگاری دانشکده نمین است .و پیگیری های آقای موسوی هم به تحقق این امر کمک خواهد کرد .

در ضمن آقای موسوی خبر خوش دیگری هم دادند ظاهرا قرار بر این بوده رشته های شبانه روزی دانشکده محقق اردبیلی فقط برادران را واحدگیری کنند صحبت هایی که آقای موسوی با وزیر محترم و رئیس سازمان داشتندقبول کردند خواهران هم واحد گیری کنند.


 
سفر بر مزار بزرگ مرد تاریخ صدآفرین
ساعت ٦:۱٧ ‎ب.ظ روز ۱٤ امرداد ۱۳٩٠  کلمات کلیدی: صدآفرین ، شهیدصدآفرین ، پیله رود ، شهرستان نمین

 

در 35 کیلومتری شمال غرب شهرستان نمین پاسگاه صدآفرین قرار دارد .نام این پاسگاه سابقا (کلوز) بود پاشگاه صدآفرین آخرین نقطه مرزی فی مابین روستای خواجه بلاغی و خوش آباد پیله رود قرار دارد . بعد از  شهریور 1320 که متفقین به ایران حمله کردند و شهید صدآفرین دلاوریهای که از خود نشان دادنام این پاسگاه  صدآفرین نام گذاری شد .

در شبانگاه دوم شهریور 1320 در جریان جنگ جهانی دوم نمایندگان قوای روس پس از تسلیم دولت ایران ورود خود را به مرزهای ایران در منطقه نمین به پاسگاه کلوز اطلاع می دهند حسین علی صدآفرین بعنوان معاون پاسگاه انجام وظیفه می کرد او در آن زمان 17 سال سابقه خدمت داشت .و از اهالی زنجان بود ودو پسر متولد 1309و1310 داشت و همسر وی نیز مربی قرآن بود . در روستا ی خواجه بلاغی زندگی می کردند . .

حسین علی پس از شنیدن این خبر بلافاصله پیش فرمانده پاسگاه رفته و او را در جریان قرار میدهد . ایشان تمایلی برای درگیری از خود نشان نمی دهد . و هیچ کس خود را برای مبارزه آماده نمی کند . خانه خود می رود و با خانواده واع می کند .

حسین علی به پاسگاه بر می گردد و می خواهد از اسلحه خانه تفنگ بردارد هیچ یک از همکارانش از ترس مؤاخذه با مافوق در اسلحه خانه را باز نمی کنند مجبور می شود با شلیک گلوله در اسلحه خانه را باز کند تعدادی تفنگ برنو بردارد کمی دورتر از پاسگاه تفنگ ها را در فاصله های مختلفی قرار می دهد ساعت چهار نصف شب حمله شروع می شود حسین علی شروع به تیراندازی می کند قوای روس انتظار حمله نداشت و فکر می کرد با عده ی زیادی طرف است هر چه می توانند پاسگاه کلوز را گلوله باران می کنند .

او تا ساعت 8 صبح در برابر قوای روس شجاعانه می جنگد –که شخصی از این روستا پایان جنگ را ساعت 10 می داند -حوالی ساعات 6صبح در حالیکه میمنه و میسره لشکر روس از سمت نمین و ارشق با عبور از دهات و قبضه ها وارد اردبیل شده بودند ستون اصلی لشکر روس با مقاومت یکه تازی جانانه حسین صدآفرین در حوالی پاسگاه کلوز زمین گیر شده بود .توپخانه دشمن پاسگاه ویران کرده بود مهمات حسین علی تمام شده بود و برای اینکه اسلحه های دست دشمن نیفتد اسلحه ها می شکند(جویا می شوند که چرا اسلحه ها را  شکسته می گوید برای یک سرباز ایرانی ننگ است که اسلحه اش دست دشمن بیافتد ) و به  جنگ تن به تن روی می آورد تا با چنگ و دندان با دشمن مقابله کند .در این درگیری تن به تن به شهادت می رسد سربازان روس وقتی متوجه می شوند فقط یک نفر با آنان می جنگیده است با قساوت هر چه تمام تر سراز تن صدآفرین جدا می کنند فرمانده روس بعد از لحظاتی که وارد پاسگاه می شود وقتی اسم شهید را می پرسد او را حسین علی معرفی می کنند وی از اینکه صدآفرین  کشته اند نیرو های خود را مؤاخده می کند و  با تحسین شجاعت این سرباز ایرانی به زبان روسی با لقب 1000 آفرین خطاب می کند

اهالی روستا در حین جنگ روستا را خالی می کنند در حالی که فقط چراغ  یک خانه دیده می شوده آن هم خانه صدآفرین بوده که زنان روستا نتوانسته بودند ایشان را با خود ببرند .بعد ازبرگشت اهالی روستا سراغ پاسگاه می روند . توسط مولا مرتضی سید حسینی پیله رود بر پیکر مطهرش نماز مییت خواننده می شود و در همان پاسگاه به خاک می سپارند. سال 74 همسر این شهید بر سر مزار صدآفرین می آید و بیست متری مانده به طور سینه خیز بر سر قبر ایشان میرود ظاهرا  واع آخرش بوده .چند سال پیش شخصی غیوری از روستای خواجه بلاغی بنام طومار جعفری آرامگاه او را در این پاسگاه بازسازی می کند .

بشوی آوراق اگر همدرس مایی 

که علم عشق در دفتر نباشد

روحش شاد .

 منبع :  اژدر جعفری-ساوالان ائگیدلری - مکتوبات آقای محجوب


 
رمضان
ساعت ۱۱:٠۱ ‎ق.ظ روز ۱۱ امرداد ۱۳٩٠  کلمات کلیدی:

کاش در این رمضـــان لایق دیدار شوم سحری با نظر لطف تو بیدار شوم
کاش منت بگذاری به سرم یا مهدی تا که همسفره تو لحظه افطار شوم

 

" فرا رسیدن ماه مبارک رمضان بر شما مبارک"

" التماس دعا"


 
به لینکستان شهرستان نمین خوش آمدید
ساعت ۱٠:٤٠ ‎ق.ظ روز ۱۱ امرداد ۱۳٩٠  کلمات کلیدی: لینکستان ، شهرستان نمین

http://linkestan90.blogfa.com/

با سلام
این وبلاگ جهت شناساندن وبسایت ها ووبلاگهای شهرستان نمین فعالیت می کنند.
دوستان عزیزی که تمایل دارند . سایت یا وبلاگ آنها در لیست این وبلاگ قرار گیرد در بخش نظرات این وبلاگ عنوان،آدرس سایت یا وبلاگ خود را درج  نمایند  .


 
با نوشتن احساس رهایی می کنم
ساعت ۱٠:٥٦ ‎ق.ظ روز ۳ امرداد ۱۳٩٠  کلمات کلیدی:

http://qaribi.ir/?p=196

مصاحبه با استاد جعفر ابراهیمی حور


 
مشاوره‌های خانواده توسعه می‌یابد
ساعت ۱٠:۱۸ ‎ق.ظ روز ۳ امرداد ۱۳٩٠  کلمات کلیدی:

رئیس سازمان بهزیستی شهرستان نمین گفت: مشاوره‌های اجتماعی و خانوادگی بهزیستی نمین که به صورت رایگان انجام می‌شود، توسعه پیدا می‌کند.

سید‌جلال جامبر صبح امروز در مراسم افتتاح 10 واحد مسکن محرومان و معلولان نمین اظهار داشت: اگر افراد جامعه این مشاوره‌ها را در مواقع نیاز جدی بگیرند بسیاری از مشکلات و معضلات پیش رو برطرف می‌‌شود.
وی با برشمردن تنوع خدمات مشاوره‌ای بهزیستی نظیر مشاوره ژنتیک، ازدواج، رفع مشکلات خانوادگی، ناهنجاری‌های کودکان و... افزود: تمام مشاوره‌ها در این مرکز به صورت رایگان و زیر نظر بهزیستی نمین انجام می شود.
این مسئول در بخش دیگری از سخنان خود ارائه خدمات به مددجویان و معلولان را از دیگر اقدامات بهزیستی اعلام کرد و بیان داشت: وظیفه ذاتی بهزیستی به عنوان یک نهاد حمایتی با هدف پیشگیری از معلولیت‌ها و محرومیت‌ها توانمند کردن این قشر است.