شهرستان نمین

معرفی شهرستان نمین

به بهانه آغاز دومین سال انتشار وی‍ژه نامه نمین
ساعت ۱۱:٠٢ ‎ق.ظ روز ۱٧ خرداد ۱۳٩٠  کلمات کلیدی: وی‍ژه نامه نمین ، شهرستان نمین ، سولماز پورنعمت پیله رود

خوشبختانه منطقه ای که در آن زندگی می کنیم دارای مردمانی فرهنگ دوست و تحول گرا می باشد که از گذشته تا حال در مسیر تحول و تبادل فرهنگی نقش بسزایی را ایفا نموده است . سابقه طولانی مکتب خانه ها و مراکز آموزشگاهی –انتشار کتاب در حوزه های مختلف ارائه تحقیقات علمی – فرهنگی و...را می توان در باب پویایی فرهنگی منطقه مورد ارزیابی قرارداد .

در عصر حاضر با توجه به پدیده ی دهکده جهانی تقویت و اشاعه فرهنگ یک منطقه بیش از پیش ضروری به نظر می رسد که در این راستا رسانه های محلی از جمله مطبوعات نقش مؤثر و عمده ای را ایفا می نمایند.

جای بسی خوشوقتی است که منطقه نمین نویسندگان زیادی را در خود پرورش داده ولی متأسفانه به هر دلایلی تا به حال فاقد نشریه مستقل بوده است .مقالات وگزارشات قلم بدستان این دیار فرهنگی معمولاً در نشریات سراسری و استانی انتشار می یابد . با در نظر گرفتن این موقعیت ضمن مشورت و تبادل نظر با برخی از نویسندگان و صاحبان اندیشه برآن شدیم تا به انتشار ویژه نامه نمین در یکی از نشریات استان اقدام نماییم تا کمکی باشد برای پرکردن این خلع فرهنگی .

اولین شماره ویژه نامه در بهمن ماه 88 منتشر و مورد استقبال خوانندگان قرار گرفت .خداوند متعال را سپاسگزاریم که توفیقی عنایت فرمود تا ازبهمن سال گذشته هر ماه یک شماره منتشر و در دسترس خوانندگان قرار گرفت .

در طول یکسال سعی بر این بوده تا علاوه بر انعکاس اخبار شهرستان ،از طریق درج مقالات در حوزه های مختلف (به قلم نویسندگان منطقه ) به بررسی و ارزیابی مسائل اجتماعی منطقه هم پرداخته شود و همچنانکه خوانندگان عزیزهم گاهاً متذکر می شوند ضعف هایی وجود دارد که تلاش خواهد شد در شماره های آتی به حداقل ممکن کاهش یابد لذا با ارسال پیشنهادها – نقدها و مقالات مارا بیش ار پیش در هر چه غنی تر شدن نشریه یاری فرمایید . در این مجال وظیفه خود می دانیم از کلّیه عزیزان خصوصا همکاران و زحمت کشان محترمی که بدون هیچگونه چشم داشتی در طول یک سال به نوعی در انتشار ویژه نامه سهیم بوده اند و همکاری شان نقطه امیدوار کننده ای بوده است که ما را در ادامه این کار خطیر فرهنگی بیشتر متعهد می نماید تشکرو سپاسگزاری می نماییم .

تشکر ویژه از:

سردبیر محترم روزنامه صبح سبلان آقای یاشار پورمجید .مدیر مسئول آقای آگاهی و همکاران محترم نشریه صبح صبلان

سولمازپورنعمت

 


 
توجه به توان مدیریتی و اجرایی نیروی انسانی بومی جهت پیشرفت شهرستان
ساعت ۱۱:٠٤ ‎ق.ظ روز ۱٦ خرداد ۱۳٩٠  کلمات کلیدی: صبح سبلان ویژه نمین ، شهرستان نمین

حاجی زاده سولا (صبح سبلان ویژه نمین )

به طور حتم  مدیران اجرایی در هر منطقه  ، با توجه به  اختیارات و تاثیرشان در جذب و هزینه کرد اعتبارات دولتی و بخش خصوصی ، می توانند مرکز ثقل توسعه و پیشرفت محسوب گردند و  به همین دلیل ضرورت دارد تا در انتخاب اشخاص به این مسئولیت ها  شرایطی از جمله  : پایبندی به ارزشهای انقلاب ،داشتن سابقه ، مدیر و مدبر بودن، توانایی رفع مشکلات حوزه ی فعالیت  ، ارتباط موثر با مراکز دیگرو..........  مد نظر قرار گیرد . البته در کنار موارد اشاره شده  ، بومی بودن افراد نیز یکی از عوامل مهم انتخاب و موفقیت  فرد  در انجام این ماموریت محسوب می گردد و به عنوان یکی از شروط لازم و مهم احراز مسئولیت ها  مورد توجه است . شرط بومی بودن و یا حداقل ساکن بودن در محل ماموریت برای هر مسئول اجرایی در شهرستان به خصوص فرماندار (به عنوان بالاترین مسئول اجرایی و تصمیم گیری)  به علت  نقش بسزایی که در موفقیت وانجام وظایف سازمانی  و  اهداف مورد نظر سازمان و نظام دارد بسیار مهم می باشد .

 


 
شهرستان نمین در یک نگاه
ساعت ۱۱:۱۱ ‎ق.ظ روز ٢ خرداد ۱۳٩٠  کلمات کلیدی: شهرستان نمین

 ۱-  سیمای عمومی شهرستان    و ویژگی‌های ممتاز  اجتماعی ،  تاریخی ، فرهنگی آن
* شهرستان نمین در شمال شرقی استان اردبیل و در حاشیة غربی دریای خزر واقع شده حدود ۶۰ کیلومتر از قسمت شمال با کشور همسایة آذربایجان مرز مشترک دارد. وسعت آن ۱۱۰۱کیلومتر مربع بوده و در فاصلة ۲۲ کیلومتری مرکز استان درکنار بزرگراه ترانزیتی اردبیل به گیلان واقع شده است.
* جمعیت شهرستان بر اساس سرشماری سال ۸۵ به تعداد۵۹۶۴۰ نفر  و  ۱۳۶۹۲ خانوار بوده که از این تعداد ۵۳۱۶ خانوار را شهری و ۸۳۷۳ خانوار را روستائی تشکیل می‌دهد. دارای سه بخش مرکزی به مرکزیت شهر نمین ، عنبران به مرکزیت شهرعنبران و ویلکیج به مرکزیت شهرآبی بیگلو ، با ۷ دهستان و ۹۲ آبادی ، ۳۶ دهیاری فعال و ۶۸ شورای اسلامی شهر و روستا می‌باشد.  

 

* شهرستان نمین بعلت جنگلی بودن و داشتن ارتفاعات و نزدیک بودن به دریای خزر دارای آب و هوای بسیارمرطوب و مطلوب با زمستانهای سرد می‌باشد و وجة تسمیه نمین یعنی نمناک و مرطوب نیز به همین خاطر است ( برگرفته از لغت نامة دهخدا ).
* به استناد شواهد موجود تاریخی ، چندین هزار سال قبل از میلاد مردمانی در منطقه فعلی به مرکزیت نمین ساکن بوده‌اند و تمدنی بسیار درخشان داشته‌اند. دمورگان ، با توجه به تنایج مطالعات خود بر روی منطقة چای‌قوشان ( حد فاصل نمین و روستای میناباد ) تاریخ پیدایش تمدن در این منطقه را نه هزار سال قبل از میلاد گزارش نموده و اشیائی از این منطقه مربوط به قرن ۱۶ـ ۱۲ ق.م را پیدا کرده است وی می‌گوید ساکنین اولیة این منطقه از راه شکار و جمع آوری غذا زندگی می‌کرده‌اند . دلاپورت و استرابون ، نمین را جزو سرزمین کادوسیان که برای خود حکومت مستقلی داشته‌اند ، شناخته است . دیاکونوف سابقه پیدایش تمدن در این منطقه را ۳ هزار سال پیش از میلاد تخمین زده است.