شهرستان نمین

معرفی شهرستان نمین

ایران اوغلویام
ساعت ٩:٥٤ ‎ق.ظ روز ٢٤ شهریور ۱۳۸٩  کلمات کلیدی:

اصلان زاهدی ،،متولد 1312 -، کتاب غریب ائلدن سال 1386

 

ایران اوغلویام

دونیا بویدا سنه افتخاریم وار

افتخار ائیله رم ایران اوغلویام

گؤی چمن،یاسمن،مئشه لر

قارلی داغام،باشی دومان اوغلویام

بو،وطن عشقیدیر،دولانار باشدا

ترلان یووا باغلار قایادا،داشدا

باشی اوجا چیخدیق هر بیر دؤیوشده

عرشه قالخسین ،من قهرمان اوغلویام

«نمین» ین بخشینده واردیر «پیله چای»

بیر قدیم تاریخدن واردیر اوندا پای

«چهیل تن» ،«چهیل گز» ،«زنگیبار»،«هومای»

سؤزتانیان ،سؤزه سولطان اوغلویام

قارشیمدا دایانیب ساوالان داغی

چیسگینلی زیروه سی تانیماز یاغی

ایگید قهرمانلی بابک اوولاغی

مشکین شهرم ،علی سلطان اوغلویام

سرعین،سرداوا،شابیل بولاغی

نمین،هیر،خالخال،قوتور بولاغی

اردبیل اوستانیم باج آلماز یاغی

چیسگینلی ساوالان سلطان اوغلویام

بولود اولوب زیروه اردن آشارام

شیمشک اولوب قایالاردادوشه رم

بورولغانلی چایلاری کیمی جوشارام

بحر خزر دوغوب توفان اوغلویام

نظر قیل ارشه یه ،دشت مغانا

یارداغا ،ائل یئرور قیشدا قیشلاغا

باخ سوده، پئندیره،کره،قایماغا

فخر ایران دشت مغان اوغلویام

.

.

.

.آی آسلان سؤز یازار سؤزون سلطانی

حقدن ایلهام آلار صبحون زامانی

شؤهرتی بوروین جمله جهانی

دوغما یوردوم آذربایجان اوغلویام


 
کوههای نمین
ساعت ۱٠:٥٧ ‎ق.ظ روز ۱٥ شهریور ۱۳۸٩  کلمات کلیدی: کوههای نمین ، شهرستان نمین

کوه قرخلر(واقع در پیله رود)- کوههای ننه کران – کوه بزرگ (بیوک داغ ) در شمال شرقی ده کله سر و کوه دیگری در شمال کله سر قرارگرفته است آثار باستانی زیاد دارد یکی به نام (اجاق داغی) از قرائن معلوم است سابقا دژبوده این کوه به جمیع ویلکیج تسلط کامل دارد و دیگری به نام (دوگه سر) کوههای دگرماندرق و کوههای آبی بیگلو که در جنگل واقع شده و گرمه چشمه و سوها و نیارق و حور که یک رشته کوه از نمین بلکه از مغانات روبه جنوب شرقی پیش رفته و به کوههای باغرو متصل شده است .هریک از این کوهها اسم محلی مخصوص دارد .جامع جمیع همان کوه طالش می باشد.

منبع : کتاب تاریخ و فرهنگ نمین – زنده یاد استاد ستودی نمین


 
کوههای پیله رود(پیله چای ) -نمین
ساعت ۱٠:٥٦ ‎ق.ظ روز ۱٥ شهریور ۱۳۸٩  کلمات کلیدی: پیله رود ، کوههای پیله رود

منطقه پیله رود بدلیل کوهستانی بودنش دارای پستی و بلندیهای متعددی است که زنجیروار در اطراف روستاها با اشکال و ارتفاع مختلفی قد کشیده و در مقابل دیدگان هر تازه وارد و دوستدار طبیعت خود نمایی میکنند. کوه قرخلر(چهل تن)بلندترین کوه در شهرستان نمین و بخصوص در پیله رود میباشد که در سمت جنوبی منطقه قرار گرفته و بر جمیع روستاهای پیله رود و اطراف تسلط کامل دارد. کوههای قلعه زنگی٬ اوچوق ٬ للـه داغی و اوروج داغی نیز در میان روستاها دیده میشوند .در برابر عظمت کوه قرخلر و عکس آن در قسمت شمالی کوه چهل گز قرار گرفته است و کوه بورانی داغ در غرب و کوههای گنبذ و کلکلی داغ در شرق ٬پیله رود را در محاصره خود دارند. کوههایی بنامهای بیوک داغ ٬زهوو٬ ساقو ٬الگو داغی٬ یددی قارداش٬ اسد داغی ٬تنگ٬ تربه داغی ٬قیز یوردی٬ هفتانی٬ بیوک داغ مرز عنبران وفتح مقصود وکوه اوچ دره بصورت یک رشته کوه بهم متصل شده و در طول مرز کشورمان با جمهوری آذربایجان قرار گرفته اند در این کوهها و دامنه های این کوههابه جان پناههایی بر خوردم که اهالی آنها را سنگرهای جنگی دوره جنگ جهانی دومو بعد از آن سالهامعرفی نمودند که در زمان بر پایی اردوگاههای نظامی قشون ایران و تفنگچیان محلی در مقابل هجوم قشون روس ایجاد شده و مورد استفاده قرار میگرفته است. علاوه بر کوههای یاد شده کوههای کم ارتفاع زیادی نیز در اطراف روستاها وجود دارد که هر یک از آنهااسم محلی بخصوصی را داشته و در میان اهالی با روایات و نقل قولهایی معرفی میگردند .

شاید ساکنان پیله رود از پیشینه خود و اجداد خود اطلاعات زیادی ندارند ولی وجود قلعه ها و خرابه ها در کوهها و سایر مناطق حاکی از وجود تمدن و آبادانـــی در گذشته پیله رود میباشد که زمانی از نقاط مرکزی آذربایجان بوده و بعد از عقد عهد نامه گلستان درتاریخ ۲۰/۷/۱۱۹۲ و واگذاری قسمتهای زیادی از خاک آذربایجان به روسیه به نقاط مرزی مبدل گشتــه ولی بعد از انهم مدتهای زیادی دروازه ورود به روسیه وآذربایجان به یغما رفته٬ بوده است

گردآورنده:رضا محمدیان آذر


 
نگاهی به تاریخچه ی مسجد جامع نمین
ساعت ٩:۳٩ ‎ق.ظ روز ۱٢ شهریور ۱۳۸٩  کلمات کلیدی: مسجد جامع نمین ، تاریخی

مسجد جامع نمین قدیمیترین مسجد از دوران گذشته در این منطقه است بانی آن خانم خیر و نیکوکاری بنام فرخنده خانم می باشد که این خانم دختر عباس میرزای قاجار و عیال مرحوم میر کاظم خان بوده که در نمین زندگی می کرد تاریخ احداث آن سال ۱۲۷۶ ه.ق بوده که از احداث آن ۱۵۲ سال می گذارد .
مسجد جامع در شمال شرقی میدان اصلی شهر واقع شده در ورودی آن با ارتفاع دو متر از سطح زمین قرار دارد که دارای پله های سنگی بوده که بعد از آنها به در مسجد می رسد و ازآنجاوارد دهلیز شده که محل درآوردن کفش ها می باشد درب ورودی بصورت در آیگاه می باشد سقف دهیلیز از تیرهای جنگلی چوبی بوده که به طور پیوسته در کنار هم قرار گرفته است بالای دهلیز شبستان مسجد قرار دارد که کحل حضور بانوان می باشد برای وارد شدن به این قسمت شیستان از درب قسمت غربی استفاده می شد مسجد دارای یک مناره ی آجری بلند است که آجر چینی آن به شکل منظم و نقشه دار و طرح ان به صورت آجرهای ایستاده و خوابیده پایین تا انتهای مناره ساخته شده است که مناره برای گفتن اذان و مناجات استفاده می شد تا اینکه اختراع بلندگو و نصب آن در مناره دیگر مناره ها برای گفتن اذان و مناجات مورد استفاده قرار نگرفت درب ورود به مناره ار داخل شبسان بود که با طی چندین پله به بالا ی مناره می رسید پایین مناره در کف زمین یک دور سنگ چینی شده بود بر روی سنگ الوار چوبی چهار تراشی که مدور شده بود قرار داده بودند آجرها روی الوار چوبی با ملات تا بالای مناره با خشت های پخته آجر ساخته شده بود نوع سازه این مسجد که با مصالح خشت و آجر ساخته شده از شیوه رازی تبعیت کرده معمولا در معماری قدیم در منطقه برای حفاظت و نگهداری ساختمان د رمقابل عوامل جوی قسمت بیرونی بنا از خشت پخته و قسمت داخلی آن را از خشت خام می ساختند بعد از درب ورودی که وارد دهلیز می شدی از داخل دهلیز نیز یک در ورودی به داخل مسحد باز می شد که قلا جوبی بوده بعدا به در فلزی تبدیل شده است وقنی از درب به داخل صحن مسجد وارد می شدی ستونهای چوبی با ارتفاع بلندی جلب نظر می کرد این ستونهای بلند به تعداد ۸ عدد بود ستونها بر روی سنگ های چهار گوشی قرمز رنگی به حجاری شده بودند قرار داشت


 
زندگی نامه میرزا یوسف عبدالهی نمین ملقب به خیاط(بیدل)
ساعت ٩:۳۸ ‎ق.ظ روز ۱٢ شهریور ۱۳۸٩  کلمات کلیدی: میرزا یوسف عبدالهی ، خیاط(بیدل) ، شهرستان نمین

وی آموزش تحصیلات خود ، مکتب و قرآن را در نزد خانواده خود تکمیل آموخته است تمام دوران زندگی خود را در محل تولد خود گذاریده و شخصی معتمد و عالم و مقتدر و مورد احترام اهالی و نیز به عنوان داور و حکم آنان شهیربوده است. پدروی مرحوم میرزا بابا متخلص به ((زاهد ))از خاندان میرزا عبدالله واز شعرای مبرز منطقه بوده که نمونه هائی از آثار ادبی ایشان نیز باقی است، مادر وی مرحومه ((ام لیلی)) با مقسط الرںس اصلی خانوادگی شهر لنکران ازشهر های بزرگ و تاریخی جمهوری آذربایجان میباشد.

مرحوم خیاط دراثر اخلاص و علاقه باطنی و دیانت خود ، از یک حالت خاص برقراری ارتباط با ائمه وخاندان آل عبا بهره مند بود واین مهم رااز طریق سرودن مدایح عرفانی و مرثی که در ایام مبارک و مراسم سوگواری خاندان آل عبا الخصوص درماه محرم الحرام بهره برداری خود ومداحان اهل بیت بوده بیان می‌دارد.

وی در بین سالهای ۱۲۹۰الی ۱۲۹۵ در معیت پسر خاله خود کربلائی ابوالفتح با وسیله ( اسب )، به زیارت تربت پاک سالارشهیدان مشرف ومراجعت می‌نماید وآنچه که از بیانات مشروح اکثر یت بزرگان گذشته و حال در خانواده و فرزندان آن مرحوم و همچنین دختران درحیات وی همراه مسموع بوده و هست ، بیان خاطرات و دستیابی به آمال و آرزوها و توشه وی ازاین سفر بوده است که تا آخرین لحظات حیات خود اظهار میداشته است وشواهد آن را درسوزدل مشهور دربعضی از مدایح و اشعار عرفانی ((خیاط )) میتوان یافت.

مرحوم خیاط علیرغم اینکه از تیره خاندان ملاک وقت منطقه بوده ،علی الظاهر به حرفه خیاطی اشتغال داشته ودر این شغل نیز از مهارت خاصی برخوردار بوده است ،.

در مدح شهید کربلا چنین می‌گوید :ای خوش آن روز که در انجمن کرب و بلا / خیل عشاق حسینی ، می مستانه زدند / در یکی از شبهای سرد زمستانی ، به هنگام اذان مغرب، در اثرسکته قلبی برای همیشه دیده از جهان بسته و در آرامگاه خود در شهرستان نمین آرمید.

تلخیص از مقاله یحیی عسگری نمین


 
سه توده هوا در نمین جریان دارد
ساعت ٩:۳٦ ‎ق.ظ روز ۱٢ شهریور ۱۳۸٩  کلمات کلیدی: سه توده هوا در نمین ، شهرستان نمین

۱- توده هوای شمالی یا مدیترانه‌ای که به زبان محلی «مه‌یلی» می‌گویند بسیار مرطوب است  و در فصل بهار و پاییز و زمستان موجب ریزش باران و برف می‌شود. هوا در فصل بهار و پاییز به هنگام صبح مه‌آلود و نزدیک ظهر آفتابی می‌شود.

۲ – توده هوای جنوبی که به زبان محلی «گرمیج» می‌گویند بیشتر در فصل تابستان می‌وزد رطوبت خیلی کم دارد بندرت موجب بارندگی می‌شود. این باد گاهی چنان با شدت می‌وزد که درختان تنومند چند ساله را از ریشه می‌کند و به محصولات کشاورزی خسارت زیاد وارد می‌کند.

۳- توده هوای دیگری بنام محلی «قره‌یل» «باد سیاه» در طول فصل تابستان بعد از ظهرها از سمت شمال نمین می‌وزد. این توده هوا نیز رطوبت ندارد و با بارندگی همراه نیست. علت وزش این باد را اختلاف دمای  اتمسفر نمین می‌دانند. اواخر فصل بهار و اوایل فصل پاییز نمین دارای هوای بخصوص است گاهی بمدت دو روز متوالی هوا مه‌آلود است و باران خیلی ریزی بنام محلی «شه» دارد که حتی لباس آدم را که بمدت طولانی بیرون بماند خیس نمی‌کند هوا بسیار لطیف و مملو از اکسیژن است. این هوا برای محصولات کشاورزی بسیار سودمند است. ذخایر آبهای زیرزمینی نمین بسیار کم و تابع میزان بارندگی فصل زمستان و بهار می‌باشد از چاههای کم عمق برای مصارف خانگی استفاده می شود.

در حال حاضر آب مشروب نمین توسط لوله از روستای قره‌چناق در ده کیلومتری نمین آورده می‌شود. دو حلقه چاه برای تامین آب حفر شده یکی از این چاهها آرتزین است. آب نمین بسیار گوارا و سبک است اکثر مردم اردبیل روزانه با پیتهای ۲۰ لیتری آب مشروب خود را از نمین می برند در فاصله بین قره چناق و نمین ۲ پمپاژ قوی آب را به منبع آب می‌رساند.


 
نمین کجاست؟
ساعت ٩:۳٦ ‎ق.ظ روز ۱٢ شهریور ۱۳۸٩  کلمات کلیدی: نمین کجاست؟ ، شهرستان نمین

نمین شهر کوچکی است که در قسمت شمال شرقی اردبیل و در ۲۵ کیلومتری آن قرار دارد . قبلا” بخش بود اما در سال ۱۳۷۵ در چهارم شهریور ،بنا به درخواست اهالی نمین این بخش تبدیل به شهر شده و برای آن فرماندار انتخاب شد . این شهر در عرض جغرافیا ۲۵دقیقه و ۳۸ درجه و طول جغرافیای ۲۹ دقیقه و ۴۸ درجه قرار دارد . ارتفاع آن از دریا ۱۴۵۰ متر می باشد .

این شهر که در حاشیه ی غربی دریای خزر قرار دارد منطقه ای است کوهستانی که کوه های کم ارتفاع در حد شمالی آن در مرز بین ایران و جمهوری آذربایجان قرار دارند و حدود هفت کیلومتر هم مرز می باشدو از جهت غرب با نواحی ارشق و رضی و مشکین شهر و از طرف جنوب با اردبیل همسایه می باشند . وسعت کل شهرستان ۲/۱۱۰۱ کیلومتر مربع می باشد و حدود ۱/۶ درصد مساحت استان اردبیل را در بر گرفته است .

شهرستان نمین دارای سه شهر به نام های (نمین ،آبی بیگو و عنبران و سه بخش مرکزی (نمین )ویکلیج و عنبران و هفت دهستان و ۹۵ آبادی می باشد و جمعیت کل آن حدود هفتاد هزار نفر می باشد .

بخش ویکلیج شامل دهستان های ویکلیج جنوبی و ویکلیج مرکزی می باشد که مرکز آن آبی بیگلو می باشد .

بخش عنیران نیز شامل دهستان های میناباد و عنبران است که مرکز آن شهر عنبران است .

در لغت نامه دهخدا درباره ی نمین چنین امده :

این بخش یک دهستان مرکزی و جمیعا ۱۱۳ آبادی کوچک و بزرگ دارد و جمعیت آن در حدود ۵۱۰۱۹ نفر است . مرکز بخش ،قبضه ی نمین است . ساعت ۱۲ ظهر برابر است با ۴۰ دقیقه بعد ازظهر تهران .آب قبضه از چشمه سارها و رودخانه ی نمین تامین می شود.


 
گل بابونه در شهرستان نمین
ساعت ٩:۳٤ ‎ق.ظ روز ۱٢ شهریور ۱۳۸٩  کلمات کلیدی: شهرستان نمین ، گل بابونه ، جنگل فندوقلو ، فوائد گل بابونه

فوائد گل های بابونه : درمان زخم معده، تقویت کننده اعصاب، افزایش شیردهى مادران، دفع کننده سنگ کلیه، تسکین دردهاى عضلانى و رفع بی خوابی.

این منطقه تفرجگاهی بسیار دلپذیر برای مسافران و گردشگران و همچنین مردم استان می باشد. درختان آن دارای انواع میوه ها از جمله فندق، سیب، آلو، آلوچه و … می باشد. طبیعت و فضای سبز آن شرایط مناسبی برای یک گردش مطبوع فراهم آورده است. از جمله امکانات آن پیست اسکی مناسب برای هر فصل فراهم می باشد. وجود صدها هکتار گلهای بابونه باعث شده تا همه ساله جشنواره گلهای بابونه در این مکان برگزار شود که زمان آن اواسط خردادماه می باشد در چنین زمانی می توان منحصر بفردی و بهشت گونگی فندقلو را به چشم دید و لذت برد.

جنگل فندقلو در ۲۵ کیلومتر شهر اردبیل و در ۱۰کیلومتری جنوب شهر نمین قرار گرفته است. این منطقه بخاطر داشتن جاذبه های منحصر به فرد جنگلی – مرتعی و گردنه زیبای حیران با جذابیتهای طبیعی متنوع، قابلیتی بسیار ممتاز برای توسعه در صنعت اکوتوریسم دارد.

عرصه جنگلی فندقلو بخشی از جنگلهای شرق استان اردبیل بشمار می رود که دنباله جنگلهای نیمه گرمسیری استان گیلان می باشد. این جنگل در سطحی به طول تقریبی ۲۵ کیلومتر پراکنده است و در شرق از روستای خانقاه علیا در مسیر جاده نمین آستارا شروع و با جهت شمال غربی – جنوب شـرقی در شـرق روستای حـور خاتمـه مـی یابـد. جنگل فندقلو در سرتاسر گستردگی خود از جانب غرب به اراضی مزروعی و با فاصله کوتاهی به روستاهای کوهپایه ای منتهی می شود این روستاها عبارتند از: خانقاه علی – آرپاتپه – ننه کران – کله سر – کریم کندی – مهدی پستی – دورجین – آلادیزگه – گرم چشمه – نیارق – سوها – حور این موقعیت باعث شده تا این جنگل از راههای مختلف قابل دسترسی باشد ولی راه اصلی آن که آسفالت هم می باشد از سه راهی جاده اردبیل – آستارا نزدیکی شهر نمین منفک می شود و به مرکز تفریحی و توریستی که دارای امکانات رفاهی کامل می باشد وصل می شود. مساحت منطقه فندقلو ۱۶ هزار هکتار می باشد که در حدود چهار هزار هکتار آن تحت پوشش عرصه های جنگلی قرار دارد و بقیه را مراتع تشکیل می دهد .

منطقه کوهستانی و نوسان ارتفاع در محدوده عرصه های جنگلی کم و گستردگی آنها عموما بین رقوم ارتفاعی ۱۴۰۰ الی ۱۶۰۰ متر از سطح دریا می باشد. بلندترین نقطه ارتفاعی مربوط به کوه سنگر (محل تاسیسات و دکلهای مخابراتی و صدا و سیما ) به ارتفاع ۲۱۲۰ متر از سطح دریا است. دامنه انتشار گونه های جنگلی و تراکم آنها و نوع گونه غالب در نقاط مختلف متفاوت بوده و در مجموع ۱۹ گونه جنگلی متعلق به ۸ تیره و ۱۷ جـنس در ایـن منطقه شناسایـی شده اند در بیـن انواع شناسایـی شده گونه های نادری نظیر فندق ، ممرز ، راش ، بلوط ، بلند مازو ) و بیدمشک و سوسن چلچراغ به عنوان یکی اززیباترین و نادرترین گلهای دنیا وجود دارد که به ارزش منطقه می افزاید در منطقه فندقلو حیواناتی نظیر خرس قهوه ای و سمور و پرندگانی چون قرقاول، کبک و عقاب طلایی یافت می شود .

وجود پیست اسکی روی چمن که برای برپایی اردوهای تیم ملی روی چمن از آن استفاده می شود. وجود قابلیت فراوان برای توریسم ییلاقی از جمله قابلیتهای این منطقه برای جذب توریست در کلیه فصول سال است.
با  برپایی جشنواره گلهای بابونه مناطق گردشگری نمین و فندق لو به مردم گردشگرانی که به این استان سفر می کنند ، معرفی شده و فرصت های سرمایه گذاری مناسبی نیز برای پروژه ها و تاسیسات گردشگری در استان جذب خواهد شد .
شهرستان نمین جز معدود ذخیره ‌گاههای ژنتیکی گیاهان است که در آن رشد گل‌های وحشی به ویژه گل بابونه در این فصل از سال گیاه قالب این منطقه است و دشت هایی را از گل های بابونه به وجود می آورد.

منطقه فندق ‌لو، مکانی استثنایی در کشور است که با هدف ذخیره ژنتیکی از آن حفاظت می ‌شود و رویش درختان فند‌ق نیز در آن به‌ صورت خودرو است.


 
ثبت ۹۰ اثر تاریخی نمین در فهرست آثار ملی کشور
ساعت ٩:۳٢ ‎ق.ظ روز ۱٢ شهریور ۱۳۸٩  کلمات کلیدی: شهرستان نمین ، تاریخی

به گزارش خبرنگار ما ،رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نمین از ثبت ۹۰ اثر تاریخی و باستانی این شهرستان در فهرست آثار ملی کشور خبر داد. غلامرضا فریدونزاده اظهار داشت: این منطقه پس از مشگینشهر در ثبت آثار ملی دومین شهر استان اردبیل است. رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نمین خاطرنشان کرد: در راستای حمایت و حفاظت از آثار باستانی و فرهنگی نیز ۴۲ انجمن در شهرستان نمین فعال است