شهرستان نمین

معرفی شهرستان نمین

جاذبه های گردشگری نمین
ساعت ٩:٢٧ ‎ق.ظ روز ٢٦ مهر ۱۳۸۸  کلمات کلیدی: جاذبه های گردشگری نمین ، مشه‌سویی ، گرده‌سویی ، بروکش‌سویی

مشه‌سویی

این آب که دمای آن حدود 25 درجه سانتیگراد می باشد از چشمه‌ای تامین می شود که مستقیماً به داخل حوضی که از سنگ تراشیده شده است می ریزد. در طول سال مسافران برای گذران تعطیلات و استفاده از این آب معدنی به این منطقه مسافرت می نمایند.

 گرده‌سویی

این آب معدنی در نزدیکی روستای گرده، واقع در غرب نمین، قرار دارد. آب آن کم ولی فوق‌العاده سرد است. اهالی برای درمان پادرد از این آب استفاده می کنند.

 بروکش‌سویی

در شمال شرقی خانقاه علیا و در دامنه کوه نسبتاً کم ارتفاعی(در مسیر جاده قدیم تهران) قرار گرفته است. آب این چشمه در تمام فصول سال به یک اندازه است. خاک اطراف چشمه کاملاً سیاه و شبیه خاک زغال است. آب چشمه نیز بیش از اندازه سرد است بطوریکه دست را نمیتوان بیش از 5 دقیقه داخل آن  نگه داشت. آب آن نیز بسیار سبک و شیرین است ، بعد از یک وعده غذایی زیاده از حد با نوشیدن یک لیوان از آب این چشمه بعد از حدود نیم ساعت احساس گرسنگی به انسان دست میدهد.

قره چناق
واراترین آب چاه منطقه در روستای قره چناق قرار دارد که با حفر دو حلقه چاه ( که یکی هم آرتزین بوده است . ) قسمتی از آب شرب شهر نمین فراهم می شود .  این آب خاصیّت رفع سنگ کلیه را به علّت پایین بودن املاح آن دارا می باشد .  
چشمه آب گرم علی داشی

این چشمه به دلیل نزدیکی به جادّه ی اصلی از طرف آستارا و گردنه حیران از رونق زیادی برخوردار بوده و همه ساله پذیرای عدّه ی کثیری از توریستهای نواحی اطراف می باشد . این چشمه در پای یک پرتگاه سنگی در محلّی به نام علی داشی در بالای درّه ی گیله ده واقع شده است . خواص درمانی آب گرم علی داشی بسیار معروف است و دردهایی همچون درد مفاصل ( روماتیسم ) چشم درد ، دل درد ، کمر درد ، رفع باد و قولنج و تقویت اعصاب را شامل شده و بسیاری از این ناراحتی ها را درمان می کند . علاوه بر خاصیّت درمانی ، به دلیل واقع شدن در یک محیط ییلاقی و خوش منظر و خوش آب و هوا از ویژگی توریستی و تفریحی خاصّی برخوردار است .

با همکاری آقای مینایی وآقای سلمانی


 
تاریخچه کوتاه از گمرک نمین
ساعت ٩:٤٠ ‎ب.ظ روز ٩ مهر ۱۳۸۸  کلمات کلیدی: گمرک ، شهرستان نمین ، تاریخی

تاریخچه هر چند کوتاه از موجودیت گمرک در گذشته بیان می شود گمرک در سابق در زمان حکومت قاجار در نمین وجود داشته و ساختمان آن در کنار روستای میناباد بنا شده بود

در سندی که امضا ء معتمدین وقت رسیده به وجود گمرک استناد شده و جنب این ساختمان به شماره 413 اصلی بخش 3 اردبیل به شهاب الدین که کدخدای روستای میناباد فروخته شده تاریخ امضاء سند 1/7/97 بوده و دارای مهر دولتی قانون اصلاح و حذف بر امور برای قولنامه زده شده که این تنها سندی بود که توانستم به ان دسترسی پیدا کنم .

زمانی که گمرک وجود داشته اشخاصی در آنجا مشغول کار بودند و عبور مرور از دو طرف ایران و روسیه وجود داشته اشخاص بنام محمد بیگ علیرضا زاده – نوری بیگ-رضا زاده برادر محمد بیگ اولین کارکنان گمرک نمین بودند .از نمین – زردچوبه –دارچین –فلفل –حنا و کشمش به روسیه صادر می شد و از روسیه – نفت انواع لباس – سماور – کلاه و طلا و ترمه – قند و شکر وارد ایران می گردیده است .

مسئول گمرک نمین به عهده میرزا باقر خان بوده که فارس زبان بوده اند .ودر نمین دو گمرک وجود داشته یکی در روستای میناباد و دومی در منطقه فتح مقصود(صد آفرین)

برای عبور و مرور بین دو کشور با گذرنامه از هر دو گمرک انجام می گرفت اعتبار گذرنامه یک هفته بود و مانعی برای مسافرت نداشت .

گزارشی  از مقاله ی آقای عسگری نمین

 


 
شیخ احمد هاشمی هشین
ساعت ۱٢:٤٦ ‎ب.ظ روز ٢ مهر ۱۳۸۸  کلمات کلیدی:

در شامگاه چهارشنبه مورخه 1/7/88 دار فانی را واع گفت

شیخ احمد هشین

فرزند محمد به تاریخ 1309 هجری شمسی ،در روستای هشین از توابع بخش سنجید خلخال به دنیا آمد .تا سال 1323 – یعنی 14 سالگی – در خدمت پدر همزمان با اشتغال به کارهای کشاورزی به فراگیری قرائت و ترتیل قرآن همراه با حفظ بخش هایی از آن و خواندن گلستان سعدی و دیوان حافط و نصاب الصبیان ابونصر فراهانی و احادیثی چند از نبی اکرم (ص) که آنهمه را به دقت و علاقه خاصی در محضر پدر آموخت .ممارست دو اوین شعرا در سنین جوانی از همان آغاز بذر ذوق و قریحه شاعری را در وجود او پاشید و ثمره آن دیوان سترگی بود که از خود به یادگار گذاشت

.

 

در سن 14 سالگی به صلاحدید پدر زادگاه خود را به قصد اسالم گیلان و در جستجوی کار ترک کرد و این نخستین تجربه سفر او بود که مقدمه ی سفرهای پربار و سرنوشت ساز بعدی او گردید .

شیخ احمد با اجایت دعوت مرحوم صوفی خداقلی در مسجد روهام بیگ محله اسالم تدریس قرآن را آغاز نمود و در کنار آموزش قرآن ،طلاب جوان را با احکام مقدماتی شریعت و اخلاق اسلامی نیز آشنا کرد و کم کم علاقمندان به مکتب او فزونی گرفتند و از گوشه و کنار و ییلاق اسالم از او دعوت می شد تا کلاس درس خود را تا آنسوی کوههای طالش گسترش دهد سفر دوم شیخ در سن 23 سالگی از اسالم به طرف کردستان تحقق یافت .در 10سال زندگی شیخ بزرگوار در اسالم دو اتفاق بسیار میمون و مبارک و تاثیر گذار معنوی او روی داد: 1-دیدار و زیارت با شیخ محمد نقشبندی عنبرانی که در آن زمان آوازه شهرت او تا سمرقند و بخارا و ماوراء النهر کشیده شده بود و از او به عنوان احیا گر هزاره ی دوم یاد می شد که این دیدار او را به شریعت و طریقت بیش ار پیش پاینده نمود .

. 2- دیدار با شیخ نقشبندی فرزند شیخ سراج الدین نقشبندی (ره) در ییلاق اسالم بود شیخ بعد از سفر به کردستان و اندوخته های فروانی که از علوم ظاهری و باطنی فراهم آورده بود به سرزمینی بازگشت که روزی از همان محیط در جستجوی چشمه معرفت به دیار غربت رخت سفر بربسته بود و تشنه کامان فراوانی چشم انتظار به راه او دوخته بودند .سالهای سال عمر پر برکت خود را صرف اموزش و تعلیم دلباختگان و مشتاقان علم دینی و عرفانی نمودند.مثنویات و غزلیات و قصاید ایشان در چهار زبان فارسی و عربی و ترکی و طالش اندوخته ها و اندیشه های عرفانی و اجتماعی خود را به نظم کشیده است

شعر ها ی پر بار ی از شیخ بود ولی من این شعر را به خاطر وفات ان بزرگوار انتخاب کردم

خوش آمده ای تو بر مـــــزارم                                     با تو سخنی دگـــــــــر ندارم

اکنون به حضــــــــورتان نیایم                                     در حشر زخاک ســر بر آرم

گر طالب عبــــــــرتی نگه کن                                     در زیر گلِ گُل بهـــــــــــارم

با اهل دلـــــم حکایت ی هست                                    چون بلبل باغ آن دیـــــــــیارم

بر گریه چنــــان توفیقی نیست                                     بر فاتحه خواندن انتظـــــارم

در وقت وداع دوستــــــــــــانم                                     در دست نمانده اختیـــــــارم

با خود دل هر کســـی که بر دم                                   گفتا به خدا همی سپــــــــــــارم

چون کار زمانه پر خطــــر بود                                  گفتم به جهان دگر چه کـــــارم .

برگرفته از کتاب مجموعه اشعار شیخ احمد هاشمی

روحشان  شاد یادشان گـــــرامی باد