شهرستان نمین

معرفی شهرستان نمین

استاد ستودی نمینی
ساعت ۱۱:۱٩ ‎ب.ظ روز ٢٧ فروردین ۱۳۸۸  کلمات کلیدی: استاد ستودی نمینی

 

 

 

4روزهِ همشهریان نمینی در سوگ استاد بزرگ و پژوهشگرو نویسنده ای توانا استاد فرح بخش ستودی نمینی نشته اند

استاد در مورد خودش در کتابی که تالیف کرده چنین می نویسد

دهم دی ماه هزاروسیصدوبیست و یک هجری شمسی در نمین متولد شده ام پس از گذراندن دوره کودکی در دبستان مطلعی نمین شروع به تحصیل نموده ام پدر و مادرم با سواد بودند و مرا در امر تحصیل یاری می کردند .بخصوص مادرم (روحشان شاد )برای  یپیشرفت درسهایم خیلی زحمت می کشید.پس از پایان دوره شش ساله ابتدائی وارد دبیرستان شدم و دوره دبیرستان را با موفقیت به پایان رسانیدم و پس از خدمت سربازی با شغل مقدس اموزگاری مشغول کار شدم . اما میل به ادامه تحصیل همیشه در من بود . بالاخره سال یک هزاروسیصدوچهل و نه وارد دانشگاه شدم و به دریافت مدرک لیسانس در رشته زیست شناسی توفیق یافتم . از آن تاریخ تا کنون در دبیرستان شهید مطهری نمین مشغول تدریس می باشم . ضمن کار از مطالعه نیز غفلت نمی نمودم . تاکنون موفق شده ام چند جلد کتاب تالیف نمایم .

1- زیست شناسی برای دانش اموزتوسط مرکز تحقیقات کتب درسی تائید شده ولی به چاپ نرسیده است .

2- جنگ ادبی توسط مرکز تحقیقات کتب درس تائید شده ،به چاپ نرسیده است .

3- رویای جوانی .

4- تاریخ و فرهنگ نمین

در حال حاضر مشغول نوشتن کتاب امثال الحکم می باشد که ضرب المثل های ترکی را با معادل فارسی جمع اوری نموده و در مورد آنها شرح مفصل نوشته ام انشا ءالله اگر عمر باقی باشد (که عجل راه نداد )و خداوند لطف و مرحمت فرماید پس از چاپ تاریخ و فرهنگ نمین نوبت چاپ این کتاب می باشد.

روحش شاد

 


 
اعتقادات عامیانه مردم در قدیم
ساعت ٩:۳۱ ‎ب.ظ روز ۱٤ فروردین ۱۳۸۸  کلمات کلیدی: استاد ستودی نمینی

وقتی گربه در خانه رو به قبله به نشیند و پنجه اش را بلیسد و به سر و صورت خود بکشد نشان آمدن مهمان است .

وقتی پرستو (به زبان محلی قَجَله ) روی دیوار حیاط یا روی درختی رو به طرف خانه بنشیند و آواز بخواند نشان آمدن عزیزی از مسافرت یا رسیدن خبر خوشی ،یا نامه از جانب دوست .

صبح به هنگام خروج از خانه دیدن سگ بد یمن است معمولا شخص هر کار واجبی داشته باشد به خانه بر می گردد و پس از توقف کوتاهی بیرون می رود .

ریختن آب ،روی گربه یا سگ موجب پیدایش زگیل در دست و صورت می شود

ریخته شدن فلفل به زمین بدیمن است و منجر به بروز اختلاف و دعوا بین اهل خانه می شود .

شخصی که روی دستش زگیل دارد اگر تکه ای گوشت در قبر کهنه ای دفن کند حتما همه زگیل ها به زودی می ریزند .

بی خبر وارد شدن بیگانه به اطاقی که زائو و نوزاد د ران جا هستند موجب بیماری و یا مرگ نوزاد می گردد . بنابراین قبل از اینکه مهمان به اطاقی که زائو خوابیده وارد شود نوزاد را بپای او از اطاق بیرون می برند تا مهمان وارد شود .

تماس جارو به هر کس و حتی (به لباس) به هنگام جارو کردن اطاقها بد یمن است باعث بروز اختلاف بین اهل خانه می گردد .

مردم به سوزاندن اسپند جهت دفع چشم زخم و نجات شخص چشم زخم خورده بسیار معتقد بودند .

اوزررّیکسن هاواسان                      اسپندی و هوایــــــــــــــــــــــــــــــــــی

هــــازار درده دواسان                      هــــــــــــــــــــــــــــــــــــزار درد را دوایی

هر کیم بونا گوز ووروب                    هـــــــــــــــــــر کس به این چشم بد زده

اونون گوزین اووارسان                     چشــــــــــــــــــــــــــــــــــمش را در بیاور

البته در روستا مادران برای حفاظت از چشم بد و یا شیاطین و جن چیزهای به گردن بچه می انداختند (داندان خوک نوعی منجوق (گوزمنجقی) و نوعی گیاه که در گیلان بسیار می روید . ساریلیق (نوعی منجوق )کهربا و شَوَه )

 

  نام روزهای هفته در نمین :

(شنبه )،سوت گونی (یکشنبه )،دوزگونی (دوشنبه )،چرشنبه آخشامی (سه شنبه )،چرشنبه (جهارشنبه )،جمعه آخشامی (پنج شنبه )و جمعه .

البته همه این اعتقادات در حال فراموشی یا فراموش شده است .

 منبع :تاریخ و فرهنگ نمین -تالیف فرح بخش ستودی نمین


 
تشکر
ساعت ۱٠:٢٢ ‎ب.ظ روز ۱٢ فروردین ۱۳۸۸  کلمات کلیدی:

تا چند وقت پیش زیاد در احوال نمین دقت نکرده بودم ولی طی سفرهای خارج استانی استاندار محترم اردبیل آقای( حقیقت دوست نیری )به شهر های استان (که بنده به عنوان خبر نگار در معیت ایشان  بودم ) به شهرهای استان رفتیم . یکی از این شهر ها نمین  بود  که شهر پیشرفت خوبی بخصوص در این 3 سال گذشته داشته طرح های نمین در مقایسه با بقیه شهر ها قابل مقایسه نبود بخصوص بازسازی صارم السلطنه(موزه ی شهر نمین ) که شهر واقعا زیبا کرد جدا تا قبل از این سفر اصلا فکر نمی  کردم نمین یه همچین استارتی خورده باشه  بیکاری که در شهر های دیگه بوددر نمین نبود  تا سطح تحصیلات کشاورزی یا شهرک صنعتی که نزدیک شهر نمین هست واقعا جای رضایت داشت ورزشگاه میناباد یا بانک رفاه یا خوابگاه خواهران یا دارالقران یا تصحیلاتی که به مردم داده اند ... باور کنید بین همکارام به خودم افتخار کردم تو شهر نمین دارم زندگی می کنم برخورد مردم با استاندار و هیت همراه به مثال یک ملت بافرهنگ بود. میناباد یک روستا هست من برخوردی که اونجا دیدم استقبالی که انجام شد بی نظیر بودنظم بی داد می کرد به خدا اقراق نمی کنم بین همکارام سربلند شدم تو نمین  نیاز به هیچ محافظتی از ما نبود .

تقدیر و تشکر می کنم

از فرماندار محترم شهر که مجلس گرفت دستش و گزارش خوبی رو ارائه داد تا امام جمعه شهر همچنین شهردار محترم که شهرو کلا شسته بود انگار نه انگار که زمستان بود شهر به رو ادم می خندید از شوارای های محترم که واقعا خوب کار می کنند دو تا طرح شهرداری هست اگه اونها اجرا شوند پیشرفت و زیبایی شهر دوچندان خواهد شد


 
از هم اکنون نمین
ساعت ۱٠:۱٥ ‎ب.ظ روز ۱ فروردین ۱۳۸۸  کلمات کلیدی: مراکز فرهنگی ، شهرستان نمین

مراکز فرهنگی 

    نمین دارای یک  کتابخانه عمومی است. این کتابخانه در داخل پاک نمین قرار دارد و  بیش از 16500  هزار جلد کتاب دارد.

 کتابخانه دیگری  نیز  در موسسه آموزشی صادق نمین با بیش از 4000 جلد کتاب در اختیار همشهریان محترم می باشد .

  کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان:  این مرکز در سال 1378 در داخل  فرهنگسرای آزادگان شروع به فعالیت کرده و  از سال 1384 در ساختمان جدید مستقر شده است این مرکز در حال حاضر در تمامی  رشته های هنری  فعال است. این کانون  دارای ده هزار  جلد کتاب ویژه کودکان و نوجوانان است و یکهزار نفر عضو دارد.

دارالقران نمین (ساختمان جدید )که 22 بهمن سال 1387 راه اندازی شد

دراالقرآن دانش آموزان الهادی نمین : این مرکز در مدارس نمین در زمینه آموزش قرآن (روخوانی، حفظ و تجوید)فعالیت دارد.

فرهنگسرای آزادگان: این مکان دارای یک سالن نمایش است که برای نمایش  فیلم و تئاتر و برپایی مراسم جنش ها مورد استفاده  قرار می گیرد.

دانشکده پردیس نمین: این دانشکده سال 1372 خورشیدی شروع  به پذیرش دانشجو کرد. رشته های ادبیات و روان شناسی و باستان شناسی در این دانشکده تدریس می شود.

دانشکده پیام نور نمین: این دانشکده در سال 1385 دایر گردید. و در  رشته های حقوق  و مدیریت دولتی و زبان  دانشجو می پذیرد.  

مراکز فرهنگی دیگری که امروز دیگه از همه موفق تر و شناخته شده تر می باشد موسسه  آموزشی صادق نمین هست .موسسه صادق نمین که در تاریخ 2/4/1380 با مجوز ارشاد اسلامی و اموزش و پرورش استان اردبیل تاسیس شد،از اینکه توانسته با استعانت از خداوند متعال و یاری همکاران با تجربه خود و حمایت پیشتیبانی مردم فرهنگ دوست در رشته های زبان .کامپیوتر ،نقاشی ،موسیقی،ریاضی ،فیزیک عربی و سایر کلاسهای تقویتی و کنکور برای تمامی سنین سهم بسزایی داشته باشد بسیار خرسندیم .مدرسین این موسسه داری مدارک و تحصیلات عالی دکترا و دانشجوی دکترا و فوق لیسانی و لیسانس می باشند ،تاکنون 1000 نفر در کلاسهای زبان این موسسه شرکت داشته اند و موفقیت های چشمگیری را در مدارس ،کنکور و المپیاد های زبان کسب کرده اند .بنده ٩سال پیش شاگرد این موسسه بودم و هستم و هم اکنون یکی از افتخاراتم مربیگری و خدمتگزاری در  این موسسه می باشد نمی خوام با کلمات و واژه ها بازی کنم یا اقراق کرده باشم  .مسئول موسسه از این نوشته ها خبری نداره ولی بنده باری رو روی دوشم احساس می کنم امیدوارم خداوند توفیق دهد تا وظیفه شاگردیم  را ادا کنم (این موسسه مجهز به تمامی امکانات می باشد 3سال پیش طرح تحقیقی را شروع کردم که نقاط ضعف و قوت موسسه را شناسایی کنیم به موسسه های استان و همچنین دو موسسه در تهران  مراجعه کردم از هیچ لحاظ قابل مقایسه نبود (کتابخانه نور موسسه صادق با  4000 جلد کتاب در خدمت همشهریان عزیز می باشد .بانک نوار موسسه و جزوات زبان و کتاب های فروشی زبان و امکانات چاپی و دستگاهای مورد نیاز همه و همه نشان از خدمت صادقانه این اموزشگاه می باشد. هر چه گفتم کم گفتم کوتاه و گزیده گفتم تا نگویید اقراق کرد.

آموزشگاه دیگه که بدون هدف انتفاعی توسط برادران صمدی اداره می شود به نام پورسینا می باشد که کلاسهای تقویتی برگزار می کنند .

اموزشگاه دیگری به نام مبین نیز چند سالیست در زمینه زبان در حال فعالیت می باشد